EKONOMSKA GIMNASTIKA: Trump bi silno želio “energetski sigurnu” Evropu, a nudi...

Prema američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, Sjedinjene Američke Države navodno su „spremne pomoći evropskim zemljama u osiguravanju njihove energetske sigurnosti“

  • Svijet

  • 22. Jan. 2020  22. Jan. 2020

  • 0

“Kako bi postigli stvarnu energetsku sigurnost, mi potičemo naše prijatelje u Europi da koriste zalihe energije iz Sjedinjenih Država”, rekao je Trump govoreći na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, napomenuvši da Sjedinjene Države “proizvode naftu i plin više nego bilo tko drugi na svijetu”, prenosi TASS.

U isto vrijeme, Trump nije rekao da je LNG - američki ukapljeni prirodni plin 1,5 puta skuplji od ruskog plina, koji se u Europu isporučuje plinovodima. Osim toga, američki predsjednik nije rekao gdje će stvoriti LNG ako Kinezi slučajno odluče kupiti količine američkog plina ugovorene u pravoj fazi trgovinskog sporazuma, nedavno potpisanog u Washingtonu.

Naime, ako Kina zaista kupi dogovorenu količinu, što je upitno jer Peking nije ukinuo carine na američki LNG, ali ako zaista bude tako, američki proizvođači nemaju dovoljno plina za izvoz u treće zemlje i gotovo sve količine osigurane za izvoz bi završile u Kini.

No, kao što smo izvijestili prva faza trgovinskog sporazuma bi se mogla prevesti kao „dogovorili smo se da ćemo se u budućnosti ipak dogovoriti“, jer je Kina potpisivanjem privremenog trgovinskog i gospodarskog sporazuma sa Sjedinjenim Državama obećala povećati nabavu LNG-a, nafte, naftnih derivata i ugljena u dvije godine za 52,4 milijarde dolara, odnosno za 18,5 milijardi dolara u 2020. godini i 33,9 milijardi dolara 2021. Kineske tvrtke za ove iznose mogu otkupiti ukupni godišnji iznos američkog LNG-a. Stoga se stručnjaci pitaju treba li to Kini?

Podsjetimo da Sjedinjene Države ne samo pokušavaju uvjeriti Europu da plin iz Rusije zamijeni njihovim, već to pokušavaju ostvariti prijetnjama i sankcijama, nadajući se da će spriječiti izgradnju „Sjevernog toka 2“ i Turskog toka, iako je potonji već gotovo i nedostaje bugarska dionica koja se gradi i Sofija jamči da će ispuniti svoje ugovorne obveze, jer od početka 2020. ionako kupuje plin od Gazproma na turskoj granici, ne više na granici s Rumunjskom i kroz plinovod koji se iz Rusije preko Ukrajine i Moldavije spaja s plinovodnim sustavom Rumunjske i Bugarske. Bugarska je već osjetila pogodnosti nove rute i plin je za potrošače odmah pojeftinio 5%, što je za kućanstva, a posebno za industriju na godišnjoj razini ogroman iznos.

Što se tiče sporazuma s Kinom, opširnije o temi možete pročitati u prethodno objavljenoj analizi, ali je sažetak, kao što smo rekli, to „dogovor da će biti dogovora“. Kada? To nitko ne zna, što Trumpu daje dovoljno manevarskog prostora da se razmeće obećanjima.

(Logicno.com/Saša F.)  

https://www.logicno.com/politika/trump-silno-zeli-energetski-sigurnu-europu-i-nudi-15-puta-skuplji-lng.html

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...