NAPORNIJEG ČOVJEKA U BiH, JEDNOSTAVNO, NEMA: Dodik pisao predsjedniku Evropskog suda za ljudska prava, opet napao Komšića

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz entiteta Republika Srpska Milorad Dodik uputio je pismo predsjedniku Evropskog suda za ljudska prava Linosu-Alexandreu Sicilianosu u kojem ga obavještava da nije upoznat sa njegovom namjerom da kandiduje Angeliku Nussberger, na mjesto međunarodnog člana Ustavnog suda BiH, iako Član 6 tačka 1a Ustava BiH nalaže da predsjednik Evropskog suda bira tri člana Ustavnog suda BiH "nakon konsultacija sa Predsjedništvom"

  • Politika

  • 26. Feb. 2020  26. Feb. 2020

  • 3

"Željko Komšić, trenutni predsjedavajući Predsjedništva BiH, nije me obavijestio o Vašem pismu od 18. novembra 2019. godine i o Vašem izboru gospođe Nussberger kao kandidata za poziciju člana Ustavnog suda BiH, kao ni o Vašem zahtjevu da se, u skladu sa Ustavom BiH, konsultujete sa Predsjedništvom BiH u vezi sa Vašim izborom kandidata", naveo je Dodik u pismu, prenosi N1.

Dodik piše i da ga Komšić nije obavijestio ni o svom pismu koje je uputio predsjedniku Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu Sicilianosu 20. decembra prošle godine u kojem je naveo da će obaviti potrebne konsultacije sa ostala dva člana Predsjedništva u skladu sa Ustavom.

"Gospodin Komšić se nikada nije konsultovao sa mnom, niti, koliko mi je poznato, sa gospodinom Šefikom Džaferovićem, iako je bio dužan da to uradi u skladu sa Poslovnikom o radu Predsjedništva BiH i Ustavom BiH", naveo je Dodik u pismu.

Neinformišući o svom pismu i njegovom sadržaju druga dva člana Predsjedništva, Dodik je konstatovao da je "Komšić najozbiljnije prekršio Ustav BiH i Poslovnik o radu Predsjedništva BiH" i "stvorio opasan presedan koji je doveo u pitanje normalno funkcionisanje Predsjedništva BiH".

"Na ovaj način doveo je u pitanje imenovanje gospođe Nussberger za člana Ustavnog suda BiH, jer se Predsjedništvo BiH nikada formalno nije izjasnilo o Vašem prijedlogu", istakao je član Predsjedništva BiH iz RS.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine čini devet sudija, od kojih šest sudija biraju parlamenti entiteta (Predstavnički dom Federacije BiH bira četiri, a Narodna skupština Republike Srpske dva), a preostalu trojicu bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, nakon konsultacija sa Predsjedništvom Bosne i Hercegovine.

Komentari - Ukupno 3

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...