OPASNA IGRA DRAGANA ČOVIĆA: Rok istekao, ništa od izbora, u Mostaru vlast ostaje u rukama jednog čovjeka…

Evropski sud za ljudska prava u Strasbourgu je, na osnovu tužbe Irme Baralije 29. oktobra 2019. godine presudio u njenu korist i naložio Parlamentu Bosne i Hercegovine da izmijeni Izborni zakon, najkasnije u roku od šest mjeseci od kada presuda postane konačna, kako bi se omogućilo održavanje lokalnih izbora u Mostaru. Taj rok istekao je 29. aprila u ponoć

  • Politika

  • 01. Maj 2020  

  • 1

Izbori u Mostaru su posljednji put održani u oktobru 2008. godine.

"Nažalost, sad već je izvjesno da se izbori u Mostaru neće održati u oktobru, zato što je postojala možda neka nada da će se možda dogovoriti u državnom Parlamentu, pa da će onda Centralna izborna komisija (CIK) BiH naredne sedmice, kada bude raspisivala izbore u ostatku BiH, raspisati i za Mostar. Vidjeli smo, nažalost, da se Parlament BiH nije sastajao, ni čak u ovim vanrednim okolnostima da bi rješavao pitanja koja su vezana za pandemiju i mnoga druga, za ekonomsku pomoć i slično, pa samim tim nisu riješili ništa vezano za Mostar", ističe Irma Baralija.

Profesor ustavnog prava iz Mostara Nurko Pobrić za RSE ocjenjuje da će Ustavni sud BiH donijeti pravila o lokalnim izborima u Gradu Mostaru, a ne Parlamentarna skupština BiH.

"To sam ja i ranije kazao, međutim, kada sam to govorio, nije bila aktuelna pandemija, koja sad može da na neki način dovede u pitanje i de facto regularnost izbora i ako odluku donese Ustavni sud BiH, s obzirom na okolnosti koje je ta pandemija proizvela i samim tim da izbori ne mogu biti održani u jednoj normalnoj, demokratskoj i svakoj drugoj atmosferi", kazao je Pobrić.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je 2010. godine poništio posebna izborna pravila za Mostar, koje je 2004. godine proglasio tadašnji visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH, Paddy Ashdown.

Odluka Ustavnog suda donesena je nakon apelacije hrvatskih stranaka, koje su tvrdile da po Ashdownovim pravilima jedan bošnjački glas u Mostaru vrijedi više nego hrvatski glas, zbog organizacije grada na, po tri većinske hrvatske i bošnjačke općine, koje su davale jednak broj vijećnika za Gradsko vijeće, iako hrvatske općine-izborne jedinice imaju veći broj glasača.

Tokom više pregovora Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ) i Stranke demokratske akcije (SDA) koje su godinama na vlasti u Mostaru, nije postignuta saglasnost o novim izbornim pravilima za Mostar.

U čemu se razlikuje stav HDZ i SDA?

HDZ BiH se zalaže za pravilo "jedan čovjek-jedan glas", te traži da Mostar bude uređen kao i sve ostale jedinice lokalne samouprave u BiH.

S druge strane, SDA zahtijeva da se ispoštuje Ustav Federacije BiH, prema kojem Grad, kao organizaciona jedinica, može postojati samo ako je uređen u više općina, koje su ujedno i izborne jedinice.

Gradsko vijeće Mostara je prestalo sa radom krajem 2012. godine, nakon što je istekao mandat posljednjem izabranom sazivu na lokalnim izborima 2008. godine.

Jedina vlast je gradonačelnik Mostara, Ljubo Bešlić (HDZ BiH), koji se nalazi u tehničkom mandatu.

Već godinama, budžet Grada Mostara, po odobrenju Parlamenta Federacije BiH, donosi Ured gradonačelnika Mostara, uz supotpis načelnika za finansije iz reda Bošnjaka.

Među 14 prioriteta BiH prema EU, posebno se pominje Mostar

Šef Delegacije EU u BiH, Johann Sattler, izjavio je u srijedu, 29. aprila, kako tema lokalnih izbora u Mostaru, uprkos COVID-19, je aktuelna.

"To je veoma važna tema. Ako pogledate na naših 14 ključnih prioriteta, broj jedan je o izborima, i Mostar je izričito spomenut", podsjetio je Sattler nakon sastanka iza zatvorenih vrata sa liderom HDZ-a BiH, Draganom Čovićem.

Sattler je pozvao da se nastavi rad, kako bi se pronašlo političko rješenje u Parlamentu BiH.

"Dozvolite mi da ponovim, opcija koju ja preferiram je političko rješenje u Parlamentu", naglasio je ambasador Sattler.

Lider HDZ-a BiH Dragan Čović, podsjetio i na činjenicu da naredne sedmice ističe rok od 150 dana uoči izbora za njihovo raspisivanje.

"Da vidimo kako se odnositi prema tome, hoćemo li stvoriti preduvjete? Naš je stav i ako ne bude preduvjeta za transparentno organiziranje ili potpuno zakonito organiziranje izbora, da razmislimo šta u tom slučaju uraditi, odnosno ako se tako nešto i desi da to preispitujemo, kako se onda naći rješenje za Mostar samo, obzirom da već dugo vremena nismo obavili izborni proces", kazao je Čović.

Predsjednik Gradskog odbora SDA Mostar Salem Marić, u izjavi za RSE izražava nadu da će se barem u Mostaru održati lokalni izbori.

"SDA je za rješenje između političkih stranaka, najbolje bi rješenje bilo, ali ako se ne postigne u Parlamentu, onda Ustavni sud ili Centralna izborna komisija, neka donese neku privremenu mjeru, kako bi se izbori u Gradu Mostaru konačno održali",dodao je Marić.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...