Zdravlje
SVIJET BI SE MOGAO SUOČITI SA JOŠ JEDNOM ZDRAVSTVENOM KRIZOM: Virus otporan na antibiotike odnosi više života godišnje nego HIV/AIDS i malarija zajedno...
22. Apr. 20250
Ekonomska obavještajna jedinica (EIU) navodi da će pandemija preokrenuti globalizaciju ubrzavajući pomak prema regionalnim lancima snabdijevanja
Ekonomija
14. Maj 2020 14. Maj 2020
1
Koronavirusna kriza iz temelja će preoblikovati globalnu trgovinu jer kompanije nastoje smanjiti svoju ovisnost o kineskoj proizvodnji, smatraju ekonomisti.
U izvještaju objavljenom u srijedu, Ekonomska obavještajna jedinica (EIU) navodi da će pandemija preokrenuti globalizaciju ubrzavajući pomak prema regionalnim lancima snabdijevanja, prenosi poslovni portal BiznisInfo.
Kineska dominacija u međunarodnoj trgovini narasla je otkako je zemlja primljena u Svjetsku trgovinsku organizaciju 2001. godine.
Od tada su mnoge multinacionalne kompanije iskoristile mogućnosti proizvodnje i potražnje u toj zemlji, što je ubrzalo proces globalizacije.
"Međutim, kao rezultat Covid-19, vjerovatno je da se ovaj trend globalizacije neće samo zaustaviti, već će i obrnuti", rekli su autori izvještaja, napominjući da su kinesko-američki trgovinski rat i rastuće plate u Kini već potaknuli neke korporacije da preusmjere lance snadbijavanja u druge dijelove Azije.
Izgradnja regionalnih lanaca
"Covid-19 će potaknuti više firme da izmjeste dijelove svojih lanaca snabdijevanja. Ishod toga bit će azijska mreža lanca snabdijevanja koja je manje usmjerena na Kinu i raznovrsnija", predviđa se u izvještaju.
Ovaj odmak od Kine ukazuje na širi trend dok globalne kompanije traže načine kako povećati svoju otpornost nakon šoka snabdijevanja izazvanog koronavirusom.
"Izgradnjom kvazi-nezavisnih regionalnih lanaca snabdijevanja u Americi i Evropi, globalne firme će osigurati zaštitu od budućih šokova na njihovoj mreži", kažu u EIU-u.
Zbog poteškoća oko uspostave ili pomjeranja lanaca snabdijevanja – posebno u automobilskom sektoru – vjerovatno je da će bilo koji veći pomak koji se desi biti trajan.
"Budući da sve više firmi donosi tu odluku, prelazak na regionalizirane lance snabdijevanja bit će trajni ishod ove krize", navodi se u izvještaju.
Podsjetimo, mnogi sektori, poput farmaceutske industrije, poljoprivrede i energetike, našli su se pod pritiskom uslijed globalne zdravstvene krize, jer su se njihova oslanjanja na ekonomije poput Kine i problemi s međunarodnom logistikom odrazili na lance snabdijevanja
Zdravlje
SVIJET BI SE MOGAO SUOČITI SA JOŠ JEDNOM ZDRAVSTVENOM KRIZOM: Virus otporan na antibiotike odnosi više života godišnje nego HIV/AIDS i malarija zajedno...
22. Apr. 20250
Zdravlje
SVE JE JASNO: Evo šta će dogoditi u slučaju izbijanja nove pandemije koronavirusa...
18. Apr. 20250
Svijet
PROŠLO JE PET GODINA OD POČETKA PANDEMIJE U WUHANU: Svjetska javnost nema ključne odgovore u vezi s koronavirusom
04. Jan. 20250
Svijet
BILL GATES NAJAVLJUJE KATASTROFU ZA ČOVJEČANSTVO: Nova pandemija je neizbježna
11. Sep. 20240
Estrada
POPULARNA PJEVAČICA ODMARA DALEKO OD SVIH: Neda Ukraden pokazala kako uživa za Prvi maj (VIDEO)
Prije 10 min0
Hronika
PORODICA MOLI ZA POMOĆ: Nestao Banjalučanin Stevo Knežević
Prije 20 min0
Hronika
SVI PUTEVI DANAS VODE KA JUGU: "Već četiri sata vozim od Sarajeva do Konjica i još uvijek nisam stigla!"
Prije 34 min0
Regija
HRVATSKA USVOJILA ZAKON: Uklanjaju se svi srpski nadgrobni spomenici koji...
Prije 47 min0
Ekonomija
EKONOMIST ZORAN PAVLOVIĆ ZVONI NA UZBUNU: „Stanje je loše, 900.000 tona uglja smo izvezli u Srbiju...“
29. Apr. 20250
Ekonomija
MALU PEKARU PREKO NOĆI UNIŠTILA POZNATA FIRMA: Bila pred bankrotom, a onda se dogodilo čudo
29. Apr. 20250
Ekonomija
TAKO KAŽE IZVJEŠTAJ: Firma koja stoji iza najveće investicije u BiH poslovala s velikim gubitkom
Prije 21h0
Ekonomija
VELIKI PREOKRET U VOJNOJ INDUSTRIJI BiH: Konjički "Igman" nakon dugogodišnje dominacije više nije najvredniji u ovom sektoru
29. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.