Mini market
NIKO SE NE SMIJE UZDIĆI IZNAD DRŽAVE: Srđan Mandić o uklanjanju nelegalno postavljene "skalamerije" kod Narodnog pozorišta (VIDEO)
Prije 19 min0
Svijet se kreće ka oluji finansijskih, političkih, socio-ekonomskih i ekoloških rizika, a posebno se izdvaja 10 ekonomskih činjenica koje ukazuju na probleme od kojih ne možemo da pobjegnemo.
Ekonomija
22. Maj 2020
1
Prvo će se svijet suočiti sa dugovima i neplaćanjima. Odgovor političara povući će veliko povećanje fiskalnog deficita država, od 10% BDP-a ili više.
Još gore, piše Telegraf biznis, gubitak prihoda mnogih domaćinstava i firmi znači da će nivoi duga privatnog sektora takođe postati neodrživi, što potencijalno može dovesti do masovnih otkaza i bankrota. Zajedno sa visokim nivoima javnog duga, sve je to znak težeg oporavka.
Prijeti nam i demografska bomba u naprednim ekonomijama. Kriza COVID-19 pokazala je koliko je važno da se kolač javne potrošnje dodijeli i zdravstvenim sistemima. Ipak, s obzirom na to da većina razvijenih zemalja ima staračka društva, finansiranje takvih troškova u budućnosti će povećati dugove.
Kako navodi ovaj portal, pored duboke recesije, kriza stvara i veliki pad vrijednosti robe (neiskorišćenih mašina i kapaciteta) i tržišta rada (masovna nezaposlenost), kao i kolaps cijena robe poput nafte i industrijskih metala. To čini deflaciju duga vjerovatnom, povećavajući rizik od nesolventnosti.
Vlade će morati da paze na fiskalni deficit kako bi izbjegle depresiju i deflaciju. Pretpostavlja se da će milioni ljudi izgubiti posao ili raditi i manje zarađivati, jaz u prihodu i bogatstvu će se još više proširiti. Da bi se zaštitile od budućih šokova u lancu snabdijevanja, kompanije će preusmjeriti proizvodnju iz jeftinih regiona na domaća tržišta. Ali umjesto da pomogne domaćim radnicima, ovaj trend će ubrzati tempo automatizacije, vršeći pritisak na plate i dalje podgrijavajući plamen populizma, nacionalizma i ksenofobije.
Postpandemski svijet biće obilježen strožim ograničenjima na kretanje robe, usluga, kapitala, radne snage, tehnologije, podataka i informacija. To se već događa u farmaceutskom, medicinskom i prehrambenom sektoru, gdje vlade nameću izvozna ograničenja i druge protekcionističke mjere kao odgovor na krizu.
Pojedini lideri će to iskoristiti jer je istorija pokazala da često imaju koristi od ekonomske slabosti, masovne nezaposlenosti i rastuće nejednakosti.
(Nezavisne novine / SB)
Mini market
NIKO SE NE SMIJE UZDIĆI IZNAD DRŽAVE: Srđan Mandić o uklanjanju nelegalno postavljene "skalamerije" kod Narodnog pozorišta (VIDEO)
Prije 19 min0
Vijesti
SNAŽNA PORUKA JOSEPA BORRELLA: "Najbolji način da odamo počast Srebrenici je da zaustavimo drugi genocid u Gazi"
Prije 33 min0
Svijet
POTRAGA ZA NESTALIM SE NASTAVLJA: Trump doputovao u Teksas kako bi procijenio štetu nakon stravičnih poplava
Prije 40 min0
Društvo
BH NOVINARI O GAŠENJU AL JAZEERE BALKANS: "Nenadoknadiv udar na medijsku zajednicu regije"
Prije 52 min0
Ekonomija
ČUDO U SARAJEVU: Mašine izašle na teren, ruši se čuveni objekat u Nedžarićima
10. Jul. 20250
Ekonomija
DA LI JE OVO POČETAK KRAJA: Njemački gigant u problemima, otpremnine idu do 150.000 eura
Prije 13h0
Ekonomija
PRVI PUT U HISTORIJI: Federacija BiH se zadužuje na Londonskoj berzi za oko 350 miliona eura!
10. Jul. 20254
Ekonomija
NIJE IŠLO: Brat Novaka Đokovića ugasio firmu u BiH
Prije 16h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.