ČOVIĆEV HNS ZARATIO S OSCE-om: "Prestanite obmanjivati javnost i praviti lakrdiju!"

Održavanje izbornog procesa temelj je demokratskog funkcioniranja svakog političkog sustava, saopćeno je danas iz HNS-a.

  • Politika

  • 23. Maj 2020  23. Maj 2020

  • 3

- Ukoliko su članovi tijela koje treba osigurati uvjete, nadzirati izborni proces i implementirati rezultate izbora, birani i postavljeni na neustavan i nelegalan način, cjelokupan izborni proces nema pravno ni bilo kakvo uporište. Upravo tako izabrani članovi ne mogu biti nikakav jamac zakonitog ni transparentnog izbornog procesa - navode iz Hrvatskog narodnog sabora.

Dodaju da insistiranje na poštivanju zakonskih i ustavnih procedura prilikom imenovanja članova Centralne izborne komisije ne može biti kvalificirano kao bilo kakvo uvjetovanje od bilo koga.

- Ignoriranje i selektivan pristup zakonima i proizvoljno tumačenje istih otvara put daljnjim nelegalnostima - navode iz HNS-a.

Dodaju da CIK BiH ne može i ne smije biti politički pristrana institucija, "a on to u ovome sastavu članova definitivno jest".

- Nitko nema pravo javno opravdavati ili, još gore, braniti kršenje Ustava i zakona i pri tome krivicu prebacivati na političku opciju koja zagovara i brani ključnu demokratsku i pravnu normu: poštivanje Ustava i zakona - kažu iz HNS-a i dodaju:

- Međunarodne organizacije, uključujući i OSCE, upoznate su sa svim nepravilnostima koje su provedene u postupku izbora novih članova SIP-a BiH. Postojeći Izborni zakon jasno precizira način i pravila odabira članova ove institucije. Također, nadležna tijela upoznata su sa svim nelegalnostima u režiji određenih političkih stranaka i manipulacija oko prijava na javni natječaj za članove SIP-a BiH. Te iste stranke su izraziti krivci zašto je legalnost i legitimnost ovog tijela dovedena u pitanje i reakcija mora biti upućena istima koji krše i Ustav i zakon i nikakve posljedice ne snose za izazivanje krize oko ove institucije.

Iz HNS-a pozivaju upravo međunarodne partnere da osude one političke stranke koje manipulacijama kreiraju politički podložnu Centralnu izbornu komisiju BiH i njen direktni utjecaj na izborne procese.

- Izostanak takve osude daje za pravo istim strankama da nastave podrivati Ustav ove države i zakonske propise. Tražiti krivca na pogrešnim adresama i skretanje fokusa s ključne točke navedenog problema, u najmanju ruku predstavlja obmanu javnosti i neskriveni poticaj kršiteljima zakona da nesmetano nastave praviti institucionalnu lakrdiju od SIP-a BiH - navode iz HNS-a.

Podsjećamo, Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini pozvala je institucije BiH da osiguraju novac za održavanje lokalnih izbora u BiH, dan prije isteka zakonskog roka za to.

U petak, 22. maja, istekao je rok, predviđen Izbornim zakonom, da se osigura novac za održavanje lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini (BiH), koji su prvobitno zakazani za 4. oktobar ove godine.

Novac za izbore još nije obezbijeđen, jer Parlament BiH nije usvojio budžet za 2020. i od početka godine je na snazi Odluka o privremenom finansiranju.

Dodik i Čović su, nakon sastanka u Istočnom Sarajevu 20. maja, izjavili da neće biti obezbijeđen novac za održavanje lokalnih izbora u oktobru ove godine, jer je, kako su ocijenili, "bilo zloupotreba prilikom izbora članova CIK-a".

"Nije ispoštovan konkurs za izbore CIK-a, nije poštovana situacija da se biraju oni koji nisu politički angažovani. CIK ne može raspisati izbore dok se ne implementiraju poslednji rezultati izbora", rekao je tada Dodik.

Iz OSCE-a su poručili kako "uslovljavanjem odobravanja sredstava neophodnih za održavanje izbora, zasnovanom na političkim raspravama oko sastava Centralne izborne komisije, vlasti rizikuju da naruše ustavni poredak i funkcioniranje demokratije".

U saopštenju OSCE-a istaknuto je da bi se opstruiranjem izbora kršila politička prava svih građana BiH.

OSCE navodi kako je razočaran izjavama člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika i predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića i "zanemarivanjem demokratskih standarda" u vezi s održavanjem izbora.

"Sve primjedbe u vezi sa procesom imenovanja članova Centralne izborne komisije BiH trebalo bi rješavati pred nadležnim sudom i poštujući zakonski propisane procedure, a ne putem političkih blokada", poručuju iz Misije OSCE-a BiH.

Misija OSCE-a u BiH pozivala je sve strane da se suzdrže od politiziranja Centralne izborne komisije BiH.

Komentari - Ukupno 3

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...