DA SE NE ZABORAVI: Živa lomača na Bikavcu podsjeća nas na surovost bosanskog rata…

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) podsjeća javnost da se na današnji dan 1992. godine dogodio ratni zločin na Bikavcu u Višegradu.

  • Društvo

  • 27. Jun. 2020  27. Jun. 2020

  • 2

Zajedno sa zločinom koji se dogodio 14. juna 1992. godine u Pionirskoj ulici u Višegradu, ovaj zločin predstavlja jedan od najstrašnijih ratnih zločina koji su se desili tokom rata protiv Bosne i Hercegovine.

Zločin poznat kao živa lomača, dogodio se 27. juna 1992. godine, kada su pripadnici paravojne formacije "Osvetnici", na čelu sa najokrutnijim zločincima iz Višegrada Milanom i Sredojem Lukićem, natjerali oko 70 bošnjačkih civila u kuću Mehe Aljića u naselju Bikavac u Višegradu, većinom žene, djecu i starije osobe, gdje su ih zaključali, a nakon toga zapalili kuću.

Najmlađa žrtva bila je stara samo godinu dana. Jedina koja je preživjela ovaj zločin jeste Zehra Turjačanin, koja je o strahotama na Bikavcu svjedočila pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ).

U povodu godišnjice, Edvin Kanka Ćudić, predsjednik UDIK-a, ističe:

"Bikavac nas podsjeća na surovost bosanskog rata, iz koje je izrasla Republika Srpska. Entitet se danas brani šutnjom te na taj način nagrađuje sve zločine, pa i Bikavac. Zbog te šutnje, osuđeni smo na stalno podsjećanje na događaje iz juna 1992. godine.“

On dalje kaže: „Pionirska, Bikavac, Uzamnica i Vilina Vlas govore nam o karakteru zločina na području Višegrada. Sistematski zločin istrebljenja nesrpskog stanovništva uspješno je okončan bratskom pomoći dobrovoljaca iz Srbije i Rusije. Ta finalna verzija danas se vidi i osjeća u jednonacionalnoj strukturi stanovništva tog grada, spomenicima četnicima, Draži Mihailoviću i ruskim dobrovoljcima te hotelom "Vilina Vlas" kao ponosnom turističkom ponudom Republike Srpske.“

Za zločin na Bikavcu pravosnažnom presudom u MKSJ osuđeni su Milan Lukić na doživotnu kaznu zatvora i Sredoje Lukić na 27 godina zatvora.

Za zločine u Višegradu sudilo se i pred domaćim sudovima u Bosni i Hercegovini. Podsjećamo da je UDIK ranije objavio knjigu "Ratni zločini u Višegradu – presude", unutar koje se nalazi ukupno devet presuda za ratne zločine počinjene u Višegradu koje su donesene pred Sudom BiH i Vrhovnim sudom FBiH, a kojima su osuđeni Boban Šimšić, Dragan Šekarić, Miloš Pantelić, Momir Savić, Nenad Tanasković, Novo Rajak, Oliver Krsmanović, Predrag Milisavljević, Vitomir Racković i Željko Lelek.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...