Kultura
NAKON PUTUVANJA KROZ 22 GRADA ŠIROM SVIJETA: Izložba Edine Seleksović "Think Freedom" otvorena u Daytonu
23. Maj 20250
Bosanskohercegovačko-američka umjetnica Edina Selesković dobitnica je globalne nagrade "World Citizen Artists Award" za vizuelne umjetnike.
Kultura
19. Avg. 2020 19. Avg. 2020
0
Nagradu dodjeljuje sedam fondacija i kulturnih institucija Velike Britanije ("World Citizen Artists", Galerija "Belgravia", Fondacija "Gandhi", "PeaceDay 365", "Bristol SU", Emmanuel Jal, Marta Gomez i "This is Mi Brave").
Autorica u razgovoru za Fenu ističe da je to podstrek za njenu umjetnost, ali i izazov da radi još više i nastavi pomjerati granice oko sebe.
- Ta nagrada dolazi u vrijeme svjetske pandemije i krize u svim aspektima života, pa tako i umjetnosti. Kao i drugim umjetnicima, brojne izložbe su odgođene, planovi su pomjereni, ali i s ovom nagradom sam otkrila jedinstvenu sigurnost da moram nastaviti gledati naprijed s novom odlučnošću i odgovornošću. Nadam se da ćemo svi prihvatiti novu stvarnost, sebe i svijet promijeniti nabolje - kazala je Selesković.
Edina Selesković nagradu je osvojila za projekt umjetničke instalacije "Beating Heart", koja povezuje nove tehnologije i savremenu umjetnost, publiku i kreativnost.
Tu multimedijalnu instalaciju čine skulptura, poruke, svjetlo, proširena stvarnost, interaktivnost i zvuk. Publika je premijerno imala priliku vidjeti instalaciju u centru Sarajeva, na platou Narodnog pozorišta, u decembru 2019., ali i učestvovati u njenom virtuelnom realizmu.
Platforme za različite medije
- U jezgri mog rada s umjetničkim instalacijama su uvijek skuplture. Na te skulpture gledam kao na platforme za različite medije uz svjetlo, zvuk i interaktivne aplikacije kao sastavne dijelove instalacije. Multimedijalni pristup produžava život svakog djela, pružajući različita iskustva noću i danju, gledano izbliza ili iz daleka, u fizičkom i digitalnom prostoru, razbijajući barijere između autora i gledatelja - kaže.
Selesković ističe da je njen rad oduvijek podrazumijevao povezivanje različitih medija, omogućavajući im nadogradnju jednih na druge.
- Vjerujem da multimedija pomiče granice jedinstvenog umjetničkog izraza, stvara izazov koji vrijedi istražiti. Taj izazov omogućava mi nova znanje i nove vještine - naglašava.
Upitana za način kako pristupa stvaranju, Selesković kaže da rad započinje emocijom.
- Rad u javnom prostoru, za razliku od mog rada u galeriji, nikad nije zaista dovršen. Svaka lokacija znači iznova i ponovno osmišljavanje, doživljavanje mog rada svaki put iznova. Moje ideje su moje blago. Inspiraciju pronalazim u svemu, svakog dana. Voljela bih samo da imam više sati u danu da mogu sve svoje ideje ostvariti – kazala je.
Umjetnost Edine Selesković često su, nakon što je diplomirala na "Corcoran School of Artu" u Washingtonu i preselila se u New York, opisivali kao vizuelni dnevnik i lično emocionalno istraživanje.
- Moj rad je obuhvatao raznolike materijale i pristup, ali uvijek jedinstvenu ideju emocionalne naracije mog životnog iskustva. Moja umjetnost potječe iz mog života i moj život iz moje umjetnosti. New York je mjesto koje je postalo moj dom daleko od kuće, uranjajući u njegov kreativni utjecaj i složenost. New York me je oblikovao i inspirisao moju suradnju sa drugim umjetnicima (fotografima, plesačima, modnim dizajnerima, filmašima, performans umjetnicima…) - kaže ona.
Nakon 20 godina stvaranja i izlaganja radova u Sjedinjenim Državama, vratila se u rodnu BiH i ubrzo shvatila da bi umjetnost mogla biti više od predmeta, da može biti katalizator promjene, da kultura može doseći daleko izvan svijeta umjetnosti.
- Osjetila sam obavezu zamijeniti svoj studio za zajednicu uopšte, svoj privatni narativ za kolektivni. Na tom sam putu otkrila da nove tehnologije, u suradnji sa multimedijalnim instalacijama, u javnim prostorima mogu pokrenuti društvo i potaknuti globalni dijalog – naglasila je.
Selesković vjeruje da umjetnost i dalje ima univerzalnu moć inspiracije, da upravo umjetnost može pomoći vraćanju povjerenja čineći odnose transparentnim i dajući impulse nade, mašte i kreativnosti da bi se izgradila sloboda i povezanost za bolju budućnost.
- Nove tehnologije su odličan način za nadahnuće te povezanosti. U partnerstvu sa "Sarajevo Graphics Groupom", razvili smo interaktivne aplikacije proširene stvarnosti koje omogućavaju gledaocu da, također, postane kreator. To je jedinstven način metamorfoze umjetnosti iz objekta u prostoru u vid komunikacije, kako u fizičkom tako i u digitalnom svijetu - priča.
Važne ideje slobode i solidarnosti
Selesković smatra da zaista živimo u zanimljivim vremenima. Put "umjetnosti radi umjetnosti" ojačan kritičkom letargijom i nejasnim raspravama doveo je, kako kaže, savremenu umjetnost do margina društva.
- U razgovorima, postavkama umjetničkih instalacija u cijeloj Evropi i saradnji kako sa mladim umjetnicima tako i sa publikom, otkrila sam da 'artifikacija' društva kroz savremenu estetiku može potaknuti javni diskurs. Nadam se da moja priča može nadahnuti umjetnike,da se vrate društvu i društvo njima - kazala je.
Selesković kaže da kroz svoje umjetničko djelo želi približiti javnosti pojmove, naizgled daleke i apstraktne.
- Život mi je pokazao koliko su važne ideje slobode i solidarnosti, ali i da se one često zanemaruju u upražnjenoj savremenoj društvenoj rutini - ističe.
Instalacijom ‘Think Freedom’, koja je krenula iz Sarajeva, a dosad je prezentirana u 12 gradova Evrope, Selesković razgovara sa hiljadama mladih ljudi postavljajući jednostavno, a opet kompleksno pitanje: Što za vas znači sloboda? U tim razgovorima shvatila je da slobodu, poput solidarnosti, razmatramo samo kad smo u krizi, rijetko priznajući njihovu ranjivost.
- Na ovom umjetničkom putovanju želim potaknuti drugačiji način gledanja na ove ideje, zahtijevajući globalni angažman i umjetnika i javnosti - istaknula je bh. umjetnica Edina Selesković.
(SB/Fena)
Politika
BEĆIROVIĆ - PIERCE: Napadi na ustavnu strukturu države i instituciju visokog predstavnika u BiH zahtijevaju jasan i odlučan odgovor...
Prije 12 min0
Sport
NEVJEROVATNO: Cristiano Ronaldo će igrati na Svjetskom klupskom prvenstu iako njegov tim...
Prije 18 min0
Vijesti
DRAMA NA GRANICI: MUP Srbije uhapsio dvojicu pripadnika Oružanih snaga BiH, tvrde da su pokušali...
Prije 32 min0
Društvo
KAPIJA, SIMBOL TUGE I SJEĆANJA: Tuzla u boli i pijetetu obilježava 25. maj...
Prije 42 min0
Kultura
VANDALIZAM NA VISOČICI: Izvjesni "Anel" se potpisao na STEĆKE iz srednjeg vijeka
22. Maj 20250
Kultura
KOMŠIJE LEGENDARNE GLUMICE RADMILE SAVIČEVIĆ PRIČAJU: "Lažna djeca su se otimala oko njenog stana"
23. Maj 20250
Kultura
HRVATSKI REŽISER PISAO ANDREJU PLENKOVIĆU: "Gnušam se zbog izostanka vaše osude genocida u Gazi"
23. Maj 20250
Kultura
SPEKTAKL U MOSTARU: Dodijeljene "Mostarske liske", prva nagrada otišla u ruke...
24. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.