Šareni svijet
AMERIKANAC DAO MOŽDA I NAJČUDNIJI OPIS SRBA SVIH VREMENA: "Znate kakvi su oni zapravo?"
Prije 9 min0
"Kaolin" je imao koncesiju za eksploataciju kaolina, ali ugovor o koncesiji nije poštovan.
Ekonomija
22. Avg. 2020 22. Avg. 2020
0
Bratunačka firma „Kaolin“ tužila je Vladu Republike Srpske i traži isplatu čak 8,6 miliona maraka na ime naknade štete i izgubljene dobiti, saznaje portal CAPITAL.
„Kaolin“ je imao koncesiju za eksploataciju kaolina, ali ugovor o koncesiji nije poštovan. Republika Srpska raskinula je taj ugovor zbog čega je bratunačka firma podnijela tužbu i traži naknadu štete po osnovu ulaganja i izgubljene dobiti.
Advokat firme „Kaolin“ Amir Omerčehajić kaže za CAPITAL da ugovor nije poštovan u smislu ispunjenja obaveza i sa jedne i sa druge strane te da je Republika Srpska jednostrano i potpuno mimo zakona raskinula ugovor o koncesiji.
U Pravobranilaštvu Republike Srpske, koje zastupa Vladu, smatraju da je tužba neosnovana.
Glavna rasprava u ovom sudskom postupku, koji se vodi u Banjoj Luci, očekuje se uskoro. Tada će biti prezentovani i izvještaji vještaka ekonomske, rudarske i mašinske struke.
U Okružnom privrednom sudu Banja Luka rekli su da je vrijednost spora 8.640.842 KM i da se vodi po tužbi „Kaolina“ protiv Vlade Republike Srpske radi isplate potraživanja.
„Sud je 19. juna 2020. godine održao ročište za glavnu raspravu u prisustvu punomoćnika i izvođeno je ekonomsko vještačenje te naložena dopuna istog. Glavna rasprava je odložena“, naveli su u sudu.
„Kaolin“ je firma za proizvodnju i preradu nemetalnih ruda, u vlasništvu kompanije „Condor“ iz Bajine Bašte. Od oktobra 2018. godine firmi u Bratuncu blokirani su računi i, kako tvrdi njihov advokat, ne rade upravo zbog oduzimanja koncesije.
S „Kaolinom“ su u februaru 2007. godine zaključena dva ugovora o koncesiji, jedan za eksploataciju tehničkog građevinskog kamena-dacita, a drugi za eksploataciju kaolinske rude.
Već iduće godine, Komisija za koncesije najavila je u izvještaju o radu za 2008. godinu da će ići u kontrolu, zajedno sa inspekcijskim organima, preduzeću „Kaolin“, jer isto nije dostavilo izvještaj o realizaciji koncesionih ugovora.
Tokom 2009. godine, Komisija se nije bavila „Kaolinom“, a u kontroli je bila 2010. godine, kad je konstatovano da određena koncesiona preduzeća posluju bez neophodne tehničke dokumentacije i imaju zaposlenog samo jednog radnika, među kojima je i „Kaolin“. Isto su ponovili i 2011. i 2012. godine preporučujući inspekcijski nadzor i utvrđivanje da li ugovore treba raskinuti. U izvještajima Komisije za koncesije od tada se ne spominje „Kaolin“.
Šareni svijet
AMERIKANAC DAO MOŽDA I NAJČUDNIJI OPIS SRBA SVIH VREMENA: "Znate kakvi su oni zapravo?"
Prije 9 min0
Regija
VUČIĆEVA "BOLEST" IZAZVALA EKSPLOZIJU: "Žvaljavi igra igru, smislio alibi da ne putuje u Moskvu na paradu"
Prije 14 min0
Društvo
PODSJEĆANJE NA VELIKI SKANDAL TUŽILAŠTVA BIH: Kako je Milomir Savčić, komandant jedinice koja je učestvovala u genocidu, izbjegao pravdu u BiH. Njegovi saborci su danas položili cvijeće u Dorovoljačkoj (VIDEO)
Prije 21 min0
Politika
IZVJEŠTAJ VLADE RS VIJEĆU SIGURNOSTI UN-a: Političku krizu u BiH izazvao Schmidtov nasrtaj na ustavni poredak
Prije 25 min0
Ekonomija
GDJE JE ZAPELO: Kada će početi gradnja u ratu uništenog hotela "Igman"
Prije 19h0
Ekonomija
NERADNA NEDJELJA ĆE DOŽIVJETI IZMJENE: Premijer Nermin Nikšić objasnio kakve
01. Maj 20250
Ekonomija
TAKO KAŽE IZVJEŠTAJ: Firma koja stoji iza najveće investicije u BiH poslovala s velikim gubitkom
30. Apr. 20250
Ekonomija
NJEMAČKI GIGANT AUTOMOBILSKE INDUSTRIJE U PROBLEMIMA: Vrijednost kompanije vrtoglavo pada
30. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.