Ekonomija
IMENOVANA NOVA UPRAVA BH-GASA: Dževad Bečirević direktor, Edis Baković izvršni direktor
19. Maj 20250
Probleme na južnoj interkonekciji nam pravi Crna Gora, koja još nije dala saglasnost za formiranje zajedničke projektne kompanije s Albanijom, Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom, a čije bi sjedište trebalo biti u Splitu.
Ekonomija
27. Avg. 2020 27. Avg. 2020
0
Piše: DARKO OMERAGIĆ
Bosna i Hercegovina će i sljedeće godine biti ovisna o ruskom gasu i rusko-ukrajinskim političkim odnosima, što je loša vijest. Dobra vijest je da je Rusija prošle godine produžila ugovor s Ukrajinom o transportu ruskog gasa preko Ukrajine do Mađarske, Srbije i BiH i da FBiH nastavlja s pripremama za gradnju južne interkonekcije.
Ovisnost o ruskom gasu koju u našu zemlju dolazi iz samo jednog pravca ne treba da brine samo bh.vlasti nego i Sarajlije koje se primarno griju na gas. Upravo zbog toga u planu je nekoliko alternativa za gas koji u BiH već decenijama dolazi isključivo iz Rusije i to preko Srbije. No, i dalje je problem što su ti pravci vrlo daleko od realizacije.
Spas za našu zemlju koja i dalje nema alternativu za energetsku krizu je južna interkonekcija (IAP) kojom bi gas u BiH dolazio iz pravca Hrvatske i kroz BiH prolazeći u dužini od 160 kilometara na putanji Zagvozd-Posušje-Novi Travnik sa odvojkom za Mostar. Na Turski tok ne možemo još računati jer gasovod za ruski gas koji bi u tu zemlju dolazio zaobilazeći Ukrajinu još nije izgrađen. Probleme na južnoj interkonekciji nam pravi Crna Gora koja još nije dala saglasnost za formiranje zajedničke projektne kompanije sa Albanijom, Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom, a čije bi sjedište trebalo biti u Splitu. Osim ovoga, daleko je i realizacija gasovoda TANAP kojim bi gas u našu zemlju dolazio iz Azerbejdžana (preko Crne Gore, Hrvatske) i južnom interkonekcijom do srednje Bosne i Sarajeva.
Slobodna Bosna je istražila do kada će BiH strahovati od toga da li ćemo ostati bez gasa ukoliko se ponovo zakuha na relaciji Rusija-Ukrajina-Evropska unija i da li je pandemija koronavirusa zaustavila značajne projekte kojima je cilj da BiH po prvi put u svojoj istoriji dobije makar jedan alternativni pravac snabdijevanje ovim važnim energentom.
Tokom pandemije koronavirusa urađen je idejni projekat za južnu interkonekciju, a u narednih 30-ak dana bi trebala biti finiširana i studija uticaja na okoliš.
„Rokovi su neznatno probijeni jer konsultanti za studiju uticaja na okoliš zbog COVID-a-19 nisu dobili odobrenje Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) da pristupe lokacijama“, potvrdio nam je naš izvor u BH-Gasu.
I dok traje trakavica s alternativnim pravcem snabdijevanja bh. građani koji ovise o ruskom plinu mogu biti 100 posto sigurni da će ga imati do kraja godine. Pregovori o novim količinama gasa za 2021. godinu između BH-Gasa, odnosno Energoinvesta i Gazproma počinju tek u novembru. Ipak, za nadati se da početak nove godine neće donijeti dramu koju smo gledali prošle godine kada se do samog kraja godine nije znalo da li će Rusija i Ukrajina nastaviti saradnju, odnosno hoće li BiH uopšte imati plina.
Kako se američko-ruski odnosi i sankcije koje je Kongres SAD-a usvojio prema Sjevernom toku i Turskom toku prelamaju preko BiH najbolje se vidi na primjeru gasa.
BiH nema samo problem s alternativom snabdijevanja, nego i sa sigurnošću snabdijevanja. Srbija ne ulaže sredstva u gasovod koji ide prema granici sa BiH, a ne ulaže ih ni Republika Srpska u gasovod od Zvornika kroz taj entitet koji je star 40 godina. Taj gasovod može još raditi, ali je na njemu nemoguće raditi na projektovanim kapacitetima zato je južna interkonekcija bitna kako bi se osigurala sigurnost snabdijevanja.
Mapa južne interkonekcije
„Ne znamo zašto Crna Gora odugovlači s davanjem saglasnosti za formiranje zajedničkog preduzeća. S bh. strane je sve urađeno, imamo novac i saglasnost za ugovor, Hrvatska i Albanija su svoje završili. Zbog činjenice da će sjedište zajedničkog preduzeća biti u Splitu tamošnja firma Plinacro je nekoliko puta slala pitanja Crnoj Gori zašto nema saglasnosti, ali ni oni nisu dobili njihov odgovor. Zapravo je odgovor iz Crne Gore bio „saglasni smo, ali stanite malo“, i tako nam prolazi vrijeme, a da ne znamo pravi razlog zastoja“, kazao nam je naš izvor u BH-Gasu.
Slobodna Bosna je saznala da je Prednacrt zakona o južnoj interkonekciji FBiH koji je pripremio Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH u završnoj fazi, a na sjednici Vlade FBiH bi se trebao naći za najkasnije 30-ak dana. Ovaj zakon će biti podloga za južnu interkonekciju. Istovremeno je, kako saznajemo, u pripremi promocija južne interkonekcije u lokalnim zajednicama koje će se snabdbijevati gasom iz tog pravca. Na promociji projekta zajedno će raditi BH-Gas i USAID.
Ekonomija
IMENOVANA NOVA UPRAVA BH-GASA: Dževad Bečirević direktor, Edis Baković izvršni direktor
19. Maj 20250
Ekonomija
"POTPUNO SMO POSVEĆENI OVOM PROJEKTU": Oglasio se BH Gas o Južnoj plinskoj interkonekciji, pa poručio - "Ovo su sljedeći koraci..."
18. Mar. 20250
Vijesti
MINISTAR LAKIĆ OBJASNIO: Evo šta se mijenja "rekonstrukcijom" BH-Gasa
16. Jan. 20250
Politika
DA LI JE HDZ DOBIO SVE ŠTO JE HTIO: Ovo su ključne izmjene u Statutu BH-Gasa
14. Jan. 20250
Ekonomija
ŠVEDSKI MODNI GIGANT: Poznato kada se otvara prva prodavnica u Sarajevu
Prije 10 min0
Sport
IZ TUZLANSKE "SLOBODE" IDE U "VALENCIJU": Mama Nedima Omerovića bila je prvak Evrope sa "Jedinstvom", a otac...
Prije 19 min0
Vijesti
MIOKOVIĆ ZVONI NA UZBUNU: "Ovaj Dodikov potez mora biti zaustavljen"
Prije 31 min0
Društvo
BIO JEDNOM JEDAN (PRIVREDNI) GRAD: Zakupci u "Skenderiji" na ledini, a ministar u Vladi KS tvrdi da rušenje trgovki koči jedna upravna mjera
Prije 32 min0
Ekonomija
KO TO MOŽE PLATITI: Četvoročlana porodica u Hrvatskoj za pet noćenja samo za smještaj mora izdvojiti čak...
22. Jun. 20250
Ekonomija
SUSJEDI U PROBLEMIMA: Paradajz se kupuje na komad, a trešnje na dekagrame, ali ni to nije sve...
21. Jun. 20250
Ekonomija
KAD SE PODVUČE CRTA, SVE JE JASNO: Otkud fočanskom biznismenu novac da kupi ArcelorMittal?
21. Jun. 20250
Ekonomija
MILIONSKI BIZNIS: Najbogatija poduzetnica u BiH u novoj investiciji, uskoro kreće izgradnja...
21. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.