Vijesti
UREDNIK RTK KOSOVA OTKRIO SVE: "Paravojska i kriminalne grupe su ohrabreni, Aleksandar Vučić je..."
30. Maj 20235
"Moramo biti spremni da ne bismo bili iznenađeni, kao što su neki nedavno bili iznenađeni. Nije nam lako, moramo izdvajati značajna sredstva za to. Srbija je istinski i iskreno neutralna, i Srbija želi sama braniti i čuvati svoje nebo. Poslušajte me kao političkog veterana, to će biti mudro ulaganje. Svakako ćemo u budućnosti kupovati više bespilotnih letelica, i to sve ovisi o dogovoru s Turskom", izjavio je u ponedjeljak predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Regija
07. Okt. 2020 07. Okt. 2020
4
Vojni analitičar Jan Ivanjek za portal „Direktno“ kaže da ovdje nije riječ o dronovima: "Pretpostavljam da su u pitanju Barjaktari TB2. Ja ih ni ne bih zvao dronovima budući da su dronovi ipak nešto manji i potrošniji. Ovo su bespilotne letjelice."
Kaže da su se one pokazale dosta učinkovite u uništavanju protuzračnih sistema i ostalih zemaljskih ciljeva u Libiji i Siriji te su donijele važnu prevagu u trenutku kada su ih počeli koristiti Turci. Isto sada gledamo u ratu u Nagorno-Karabahu.
Srbija je već nabavila naoružane bespilotne letjelice od Kine, kazao je Ivanjek, a sada nabavljaju istu kategoriju letjelica od Turske. Ovo može upućivati na probleme s Kinezima, "što bi bilo logično nakon sporazuma koji su potpisali u Washingtonu s Kosovom".
"Naravno da su bespilotne letjelice ključni čimbenik u modernom ratovanju i da ga svaka vojska koja drži do sebe mora imati u naoružanom obliku, dakako. Samo po sebi je to legitimno, no isto tako ne možemo ostati slijepi na činjenicu da iz beogradskog režima dolaze ratnohuškačke izjave, ratnohuškački tonovi, da se u njihovim tabloidima, kompletnim medijima, koji su potpuno pod režimskom kontrolom, sustavno demonizira sve susjedne narode", smatra ovaj vojni analitičar te upozorava:
"U krajnjoj liniji moramo biti svjesni da je službeno inaugurirana i politika `velike Srbije`. Ona se službeno naziva `srpski svet`, ali to je jedna te ista stara ideologija koja se pokušava provući već više od stoljeća i koja, naravno, ugrožava sve one koji su u susjedstvu Srbije, pa tako i Hrvatsku", ocijenio je Ivanjek.
On smatra da ovaj put, što se tiče hrvatskog razvoja naoružanja, Hrvatska ipak reagira na poruke iz Beograda.
"Najvažnija je nabava borbenih aviona, koja će, nadam se, ovaj put proći dobro. Najbitnije je kupiti borbene avione koji će pružiti najviše sposobnosti i to smo već mogli iščitati iz nekih izjava državnih službenika, pa čak i predsjednika, koji bi želio odmah dogovor s Amerikancima i koji bi kupovao najskuplje, najbolje i tako dalje. Vidimo da se polako izgubila ona nekadašnja opsesija da bude priuštivo. Sada se traže borbene sposobnosti i naravno da se to ne radi i ne traži na pamet nego znamo gdje smo i koga imamo na drugoj strani granice", jasan je Ivanjek.
Vijesti
UREDNIK RTK KOSOVA OTKRIO SVE: "Paravojska i kriminalne grupe su ohrabreni, Aleksandar Vučić je..."
30. Maj 20235
Regija
ZORAN KESIĆ O ALEKSANDRU VUČIĆU: „On je kao faraon, je*o te, da ga nema…“
30. Maj 20231
Mini market
VOJIN MIJATOVIĆ NAJAVLJUJE KRAJ: U Beogradu potpuni fijasko loše “srpske politike” koju prvenstveno vode Vučić i Dodik, "rođaci sa sela" iz RS-a služe samo za...
27. Maj 20234
Društvo
DOKAZ DA VUČIĆ KONTROLIRA SVE: Mitrović odmah ukida Zadrugu, Dodik i Trivić na pogrešnoj strani...
26. Maj 20231
Politika
SVAKA POMOĆ JE DOBRODOŠLA: "Trojka" i PDA mjesecima lobiraju za smjenu vlasti u Tuzlanskom kantonu, a pomaže im i ambasador Murphy?
Prije 13 min0
Svijet
RUSKI PARTIZANI JAVLJAJU: "Ubili smo ruskog pukovnika, ratovao je i u Jugoslaviji"
Prije 22 min0
Sport
NOVI PROBLEMI ZA HADŽIBEGIĆA: Rade Krunić upitan za Portugal i Luksemburg?
Prije 36 min0
Sport
POČELO SUĐENJE BIVŠEM REPREZENTATIVCU NIZOZEMSKE: Kako je slavni nogometaš švercovao drogu?
Prije 46 min0
Regija
SVE SE MIJENJA IZ TEMELJA: "Koliko će tekst New York Timesa o Aleksandru Vučiću utjecati na politiku SAD prema Srbiji?"
03. Jun. 20234
Regija
PREDSJEDNICA KOSOVA RASPAMETILA VUČIĆA: "Cvilio je, žalio se i nije govorio istinu. Iskoristila sam priliku da ga lično pitam..." (VIDEO)
04. Jun. 20232
Regija
"KAKO VAS NIJE SRAMOTA DA PODRŽAVATE PUTINA I NJEGOV FAŠIZAM": Zelenski oštro kritikovao Vučića
04. Jun. 20237
Regija
PROPAGANDNI TRIK ILI SLUČAJNOST: Vučić jutros poslao gotovo identičnu poruku kao Miloševićev neposredno pred svrgavanje (VIDEO)
04. Jun. 20233
trenutak ...
Komentari - Ukupno 4
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.