Estrada
"OPROSTI IM, OČE": Nina Badrić se oglasila nakon vandalizma u Međugorju (FOTO)
Prije 4h0
Vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić pozvao je danas katolike iz Bosne i Hercegovine da ostanu privrženi kako svojoj vjeri, tako i toj zemlji kao svojoj domovini u koju su duboko ukorijenjeni.
Društvo
24. Okt. 2020 24. Okt. 2020
2
Tokom molitvenog dana za domovinu i sedamnaestog hodočašća na ostacima srednjovjekovnog grada Bobovac u srednjoj Bosni, koji okuplja katolike pripadnike Ministarstva odbrane, oružanih i redarstvenih snaga BiH, kardinal Puljić je u propovijedi tokom misnog slavlja kazao kako katolicima sada valja ponovo probuditi ljubav prema korijenima i obnoviti zavjet da će ostati uz vjeru svojih otaca i na svojoj grudi, prenosi Raport.ba.
“Za domovinu treba imati dušu i mi smo došli s dušom za ovu domovinu moliti”, kazao je vrhbosanski nadbiskup.
Molitveni pohod Bobovcu pokrenuo je upravo kardinal Puljić u znak sjećanja na 25. oktobar 1478., dan smrti bosanske kraljice Katarine Kosače, s ciljem ujedinjenja u molitvi za lične potrebe, za vlastiti narod i domovinu Bosnu i Hercegovinu, ali i za sve ljude i narode koji u njoj žive.
Sagrađen sredinom 14. stoljeća, grad Bobovac je bio najznačajnija utvrda srednjovjekovne Bosne. Bio je stolno mjesto bosanskog bana Stjepana II Kotromanića koji je poduzeo prve korake na njegovoj izgradnji, a zatim i bosanskih kraljeva od Tvrtka I do Stjepana Tomaša. Porušen je nakon turske okupacije Bosne.
Vrhbosanski nadbiskup podsjetio je kako je Katarina Kosača udajom za pretposljednjeg bosanskog kralja Stjepana Tomaša na simboličan način čvrsto povezala Hercegovinu s Bosnom, a život je posvetila domovini i katoličkoj vjeri podižući brojne crkve.
Kao kraljica majka, što je titula koju joj je dao kralj Stjepan Tomašević, nakon pada bosanskog kraljevstva 1463. bila je prisiljena na bijeg, a utočište je našla u Rimu, dok su njezinu djecu zarobili Turci i potom ih islamizirali.
Kardinal Puljić je podsjetio na izvore koji govore o tome da je Kosača umrla “svisnuvši od boli za svojom djecom i zemljom”, ostavivši naslijeđe svojoj djeci ako se vrate katoličkoj vjeri, a ako ne, sve svoje nasljedstvo prepustila je Svetoj Stolici.
To su, kako je kazao vrhbosanski nadbiskup, bile i ostale historijske činjenice pa se ne smije dopustiti da neko zbog interesa dnevne politike danas prekraja prošlost.
“Važno je čuvati prošlost, jer se postaje svjestan sebe i svog identiteta, jer mir počiva na istini i pravdi”, kazao je kardinal Puljić istaknuvši kako ni srednjovjekovna Bosna nije pala odjednom, jer je i prije 1463. godine bila duboko podijeljena tako što su moćnici Osmanskog carstva u nju godinama unosili neslogu i tako je na kraju urušili: “Bude li takve nesloge i danas, i sami ćemo nestati.”
Estrada
"OPROSTI IM, OČE": Nina Badrić se oglasila nakon vandalizma u Međugorju (FOTO)
Prije 4h0
Auto
STRUČNJACI OTKRILI KOJA JE NAJBOLJA BOJA AUTOMOBILA: Manje se prlja, manje grije i dugoročno štedi novac
Prije 4h0
Svijet
HISTORIJSKI DAN ZA PERU: Keiko Fujimori postala prva predsjednica države i najavila veliki zaokret
Prije 5h0
Vijesti
NAKON NEZAPAMĆENE TRAGEDIJE NA ELBRUSU: Preživjeli članovi zeničke ekspedicije stižu u BiH do kraja sedmice
Prije 5h0
Društvo
BIVŠI MINISTAR ŠOKIRAO DODIKOV REŽIM: "Republika Srpska biološki nestaje. Velikom brzinom. Nema nas više od...!"
27. Jul. 20260
Društvo
SRAMOTNE SCENE IZ MOSTARA: Neko pred skokove ispustio kanalizaciju u rijeku? (VIDEO)
26. Jul. 20261
Društvo
PRVI KOMANDANT PETOG KORPUSA ARMIJE RBiH: Poznat datum dženaze generalu Ramizu Drekoviću
Prije 11h0
Društvo
ZOVU GA FOJNIČKI ROBINZON: Mujo živi sam u tri kuće, a dvije je sam napravio i to od drveta, voza ih gdje poželi (VIDEO)
27. Jul. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.