AUSTRIJA ZABRANILA NOŠENJE VIZIRA: Doktor Drljević se slaže, a evo i zašto...

"Oni ne sprečavaju prodor virusa, a daju lažni osjećaj da je osoba zaštićena."

  • Društvo

  • 27. Okt. 2020  27. Okt. 2020

  • 0

U Austriji su stupile na snagu nove mjere zaštite i suzbijanja koronavirusa, a jedna od njih je i zabrana nošenja vizira.

Zbog ogromnog broja novozaraženih pacijenata, austrijske vlasti uvele su niz mjera u pokušaju da zaustave širenje koronavirusa, a javnost je najviše zbunila mjera zabrane nošenja zaštitnih vizira. Zvaničnici su procijenili da su maske koje dobro prianjaju uz lice, jedina odgovarajuća mjera zaštite u svim javnim zatvorenim prostorima, dok druge zaštite za lice i nos nisu dovoljne.

Razlog za zabranu vizira i mini vizira koji stoje na bradi i pokrivaju usta i koliko-toliko nos i koje najčešće nosi osoblje u restoranima i prodavnicama, su studije koje navode da ovakva vrsta pokrivke nije dovoljna u sprečavanju širenja aerosoli u poređenju s klasičnim maskama koje dobro pasuju uz usta i nos.

“Mehanička sredstva zaštite poput vizira ili mini vizira, pokazala su se neadekvatnim u sprečavanju širenja Covida-19 i moraju biti zabranjeni”, navodi se u objašnjenju austrijskih zvaničnika.

Komentar su sa portala Raport.ba zatražili od infektologa dr. Ednana Drljevića. On za Raport kaže kako je takva odluka ispravna te da bi, prema njegovom mišljenju, mini vizire trebalo zabraniti i u BiH.

“Apsolutna zaštita ne postoji, ali mini viziri su najgora opcija zaštite. Oni ne sprečavaju prodor virusa, a daju lažni osjećaj da je osoba zaštićena. Posebno ih ne bih preporučio u zatvorenim prostorima, gdje je veliki promet ljudi. Veliki viziri su prihvatljivi, ali su naočale bolje rješenje. Ipak, ove bih vizire preporučio za kompanije u kojima radi veliki broj ljudi”, kaže za Raport dr. Drljević.

Osobe koje iz zdravstvenih razloga ne mogu da nose maske, bit će izuzete iz ovog pravila.

Jedna američka studija, objavljena u septembru, pokazala je da viziri pružaju najmanju zaštitu od korone od svih “maski”. Simulacijom je pokazano da vizir može da zaustavi širenje kapljica u trenutku kihanja ili kašljanja, ali da se aerosoli ipak rasprše po prostoriji i potencijalno ugroze druge osobe.

Njemački Institut “Robert Koch” također se oglasio saopštenjem u kojem navodi da upotreba vizira ne može da bude alternativa pokrivanju usta i nosa, jer postojeće studije pokazuju da viziri ne apsorbuju izlučene respiratorne kapljice.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...