Svijet
JEDAN POZIV MIJENJA SVE: Milijarder Elon Musk razgovarao sa Erdoganom, ovo bi mogla biti prekretnica za Tursku…
Prije 19 min0
Izborom američkog kongresmena Gerryja Connollyja za novog predsjednika Parlamentarne skupštine NATO-a (PSNATO) završeno je 66. godišnje zasjedanje PSNATO-a.
Društvo
24. Nov. 2020 24. Nov. 2020
0
U radu završnog plenarnog zasjedanja, koje je ove godine zbog pandemije koronavirusa održano u online formatu, učestvovali su i članovi Delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u PSNATO-a Asim Sarajlić i Nikola Lovrinović.
Učesnicima plenarnog zasjedanja obratili su se generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg i mađarski parlamentarac Atilla Mesterhazy, koji je u prethodnom periodu obavljao dužnost predsjedavajućeg PSNATO-a.
Izvor: PSBiH
Prema riječima sekretara Stoltenberga, NATO je jedino mjesto gdje se zemlje Evrope i Sjeverne Amerike svakodnevno sastaju. S tim u vezi, Stoltenberg je poručio da se NATO mora još više koristiti kao forum za iskrene diskusije o širokom spektru sigurnosnih pitanja.
Usvojena je i Deklaracija u kojoj je PSNATO-a dao podršku pokretanju sveobuhvatne modernizacije Saveza, čineći ga snažnim i politički ujedinjenim, jakim u vojnom pogledu i bolje opremljenim za jačanje globalnog mira i stabilnosti.
U Deklaraciji PSNATO-a, Savez se poziva da ažurira svoj strateški koncept kako bi taj koncept održavao promijenjeno sigurnosno okruženje. Snaga NATO-a sada i sutra leži u njegovoj posvećenosti zajedničkim vrijednostima i transatlantskoj vezi, navodi se u ovoj deklaraciji i dodaje da se NATO mora prilagoditi kako bi ispunio svoj osnovni zadatak kolektivne odbrane, istovremeno se braneći od novih prijetnji i nadolazećih izazova.
U Deklaraciji se NATO poziva i da učvrsti političko jedinstvo kroz redovnije kontakte i sastanke, a vlade NATO zemalja da potvrde svoju posvećenost transatlantskom jedinstvu i zajedničkim demokratskim vrijednostima.
U Posebnom izvještaju PSNATO-a o izazovima za mir i sigurnost na Zapadnom Balkanu, koji je pripremio francuski parlamentarac Jean-Charles Larsonneur, zemlje NATO-a pozvane su da pomognu intenziviranju razgovora Beograda i Prištine i, kako se navodi, prevazilaženju političkog ćorsokaka u Bosni i Hercegovini.
Prema ovom izvještaju, koji je predstavljen na Komitetu za odbranu i sigurnost PSNATO-a, države članice i parlamentarci NATO-a moraju ojačati saradnju sa strateškim partnerima Saveza širom svijeta kako bi pomogli jačanju vladavine zakona u zemljama Zapadnog Balkana.
Svijet
JEDAN POZIV MIJENJA SVE: Milijarder Elon Musk razgovarao sa Erdoganom, ovo bi mogla biti prekretnica za Tursku…
Prije 19 min0
Show
GADI JOJ SE ROĐENI STRIC: Trumpova nećakinja naziva ga sociopatom i rasistom, a sad želi promijeniti i prezime
Prije 23 min0
HiTec
ONI TO RADE NAMJERENO: Čuveni proizvođač mobitela suočen s milionskom tužbom zbog usporavanja starijih uređaja, svakom vlasniku trebaju isplatiti...
Prije 29 min0
Mini market
SVEMU JEDNOM DOĐE KRAJ: Dragane, spremi se - ONI VEĆ KUCAJU NA VRATA!
Prije 33 min0
Društvo
ADVOKAT IFET FERAGET ZALEDIO VOŽDA IZ LAKTAŠA: "Dodik je sebi dozvolio nešto što nije smjelo da se desi"
Prije 22h2
Društvo
DRAGAN BURSAĆ SVE PO SPISKU: „Znači, klanje djece u kolijevci, klanje žena, muškaraca, nije neki pretjerani problem niti je zločin ako nosite četničku kokardu na glavi ili ste jurišnik…“
25. Jan. 20213
Društvo
STANIVUKOVIĆ UVEO ZABRANE U GRADSKOJ UPRAVI: Pravila se moraju poštovati, slijedi stroga kontrola i...
Prije 19h0
Društvo
KAD PUHALO TVITA: "Vijesnik boljitka u RS-u je Petar Đokić u zatvoru..."
26. Jan. 20210
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.