Evropa
SEVDALINKA SE PO PRVI PUT PJEVALA U BUNDESTAGU: Ahmetović objavio emotivan video
17. Mar. 20231
Društvo za ugrožene narode ("Society for Threatened Peoples") objavilo je publikaciju "25 godina nakon Daytona Bosna i Hercegovina: Sukob na čekanju", koja s naučnog i stručnog aspekta analizira Dejtonski mirovni sporazum, njegove nedostatke, ali donosi i preporuke međunarodnoj zajednici.
Društvo
27. Nov. 2020 27. Nov. 2020
1
Izradu publikacije nakon naučnog skupa inicirala je savjetnica za prevenciju genocida i odgovornost za zaštitu pri Društvu za ugrožene narode iz Njemačke Jasna Čaušević, a izvještaj o svemu trebao bi biti predstavljen Bundestagu, političkim i vjerskim vođama, organizacijama i medijima u Njemačkoj.
Doprinos izradi publikacije dali su profesor David Pettigrew, šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Johann Sattler, Sonja Biserko, Wolfgang Mayr, Michael Brand i Peter Lippman.
Namjera tog dokumenta je da se daju odgovori na zastoje koje je izazvao, između ostaloga, i Dejtonski mirovni sporazumom, a s ciljem promocije regionalne stabilnosti te izbjegavanja novih sukoba.
Jasna Čaušević je upozorila da su nedostaci iz sporazuma štetni i za današnji razvoj Bosne i Hercegovine, jer je zacementirao etničku podjelu zemlje i omogućio srpsku sferu utjecaja koja prijeti stabilnosti cijele regije, ocijenivši da nepravedni mir koji je Zapad uspostavio 1995. godine, nije dao državi izglede za budućnost.
- Kroz Ustav koji je dio Dejtonskog mirovnog sporazuma, Republika Srpska je u stanju blokirati sve prijeko potrebne i sveobuhvatne reforme u BiH. Zbog političke sabotaže i nedostatka volje, zemlja ima poteškoća da preuzme neophodne korake na njenom putu ka članstvu u Evropskoj uniji i Sjevernoatlantskom savezu (NATO) - mišljenja je Jasna Čaušević.
Ambasador Sattler u publikaciji je upozorio da su područja koja ozbiljno zabrinjavaju vladavina zakona, temeljna prava i cjelokupna funkcionalnost države.
- Ustavni i institucionalni okvir i dalje krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima (ECHR), u slučajevima Sejdić - Finci i srodnim slučajevima. Reforme pravosudnog sistema potrebne su ne samo da bi BiH napredovala prema ispunjavanju kriterija za članstvo u EU, već, što je najvažnije, da bi vratila povjerenje građana u pravosuđe. Nijedno društvo ne može funkcionirati bez transparentnog i neovisnog pravosudnog sistema - podvukao je Sattler.
Profesor na Državnom univerzitetu Southern Connecticut David Pettigrew smatra da je na međunarodnoj zajednici imperativ da se odupre i osudi poricanje genocida, prijetnje secesijom i destabilizacijom i prizna suverenitet BiH ubrzavanjem puta ka Evropskoj uniji i NATO-u.
- Zakon protiv poricanja genocida, članstvo u EU i NATO-u trebali bi biti sada najvažniji ciljevi kako bi se riješilo tragično naslijeđe Daytona i podržala dugo planirana izgradnja države - kazao je Pettigrew.
U izjavi za Fenu Pettigrew je pohvalio najavu visokog predstavnika Valentina Inzka koji je kazao da bi međunarodna zajednica mogla poduzeti neke nove inicijative u BiH, uključujući i nametanje zakona protiv poricanja genocida.
Izrazio je nadu da će publikacija Društva za ugrožene narode dati dodatni zamah tome, posebno ističući da je u njoj naglašena potreba za donošenjem zakona protiv poricanja genocida.
Sažetak dokumenta naglašava nekoliko ključnih tačaka, a u jednom od njih se poziva visoki predstavnik u BiH da iskoristi bonske ovlasti i nametne zakon kojim se kažnjava negiranje genocida i veličanje osuđenih ratnih zločinaca.
Osim toga, rečeno je, moraju se usvojiti mjere za suzbijanje govora mržnje, etničkog antagonizma i separatizma, ukidanje nekažnjavanja ratnih zločinaca, obnavljanje pravde i promoviranje stabilnosti.
- Prijetnje secesijom i destabilizacijom iznutra i izvana moraju se ozbiljno shvatiti i treba ih osuditi. Suverenitet Bosne i Hercegovine ključan je za stabilnost regije i njenih unutrašnjih odnosa. To bi trebalo osigurati jasnu predanost ubrzanju puta BiH ka EU i NATO-u uz promoviranje stabilnosti i razvoja u zemlji i cijeloj regiji - rečeno je.
Izvještaj naglašava da bi EU i međunarodna zajednica trebale poticati i podržavati napredak koji je presudan za oporavak BiH, a organizacije civilnog društva i građani moraju biti uključeni u procese savjetovanja - u protivnom će im se proces pristupanja činiti apstraktnim i udaljenim.
Sukobljene strane u Bosni i Hercegovini 21. novembra 1995. godine potpisale su mirovni sporazum u Daytonu, Ohio, a danas, 25 godina poslije, Društvo za ugrožene narode smatra da ravnoteža nije postignuta iako je taj dokument okončao krvavu agresiju Srbije i Crne Gore na BiH.
Evropa
SEVDALINKA SE PO PRVI PUT PJEVALA U BUNDESTAGU: Ahmetović objavio emotivan video
17. Mar. 20231
Vijesti
DENIS ZVIZDIĆ U BERLINU SA PREDSJEDNIKOM ODBORA ZA VANJSKE POSLOVE BUNDESTAGA: "Njemačka vidi BiH kao jedinstvenu, suverenu, multinacionalnu i multikonfesionalnu državu"
16. Mar. 20230
Hronika
IZNENADA, U 56. GODINI: Preminuo SPD-ov zastupnik u Bundestagu…
23. Sep. 20220
Vijesti
POTPREDSJEDNICA BUNDESTAGA U POTOČARIMA: "U mojoj domovini i širom civilizovanog svijeta Srebrenica znači nemjerljiv bol i neuspjeh"
11. Jul. 20220
Gastro
VRIJEME JE ZA FILDŽAN BUREK: Na brzinu napravite specijalitet s istoka, i ne zaboravite jogurt… (VIDEO)
Prije 13 min0
Vijesti
MASOVNE DEMONSTRACIJE PRED OHR-om: Adil Kulenović i Suad Đozić otkrili karte, pozivi iz Bihaća i Tuzle...
Prije 22 min0
Zdravlje
NEOBIČNO OTRIĆE: Stručnjaci tvrde da ovo može pomoći u borbi protiv raka i neurodegenerativnih poremećaja…
Prije 29 min0
Društvo
POBUNA U MOSTARU: Teške optužbe na račun gradonačelnika Kordića -"Riječ je o tajkunizaciji..."
Prije 39 min0
Društvo
USKORO PRED BUNDESTAGOM: Njemačka usvaja novi zakon za strance, tiče se i državljana BiH koji tamo žive i rade
28. Mar. 20230
Društvo
VARLJIVI MART: Krajinović otkrio koje će jutro biti najhladnije, kakvo vrijeme slijedi, zašto nam je od jučer jako hladno
28. Mar. 20230
Društvo
ISLAMSKA ZAJEDNICA ODREDILA: Utvrđen iznos vitri za ovogodišnji ramazan
28. Mar. 20230
Društvo
ADIL KULENOVIĆ, PREDSJEDNIK "KRUGA 99": "Pozivamo građane da izađu ispred OHR-a, agonija započeta 2. oktobra se nastavlja!"
28. Mar. 20233
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.