PAD POTRAŽNJE ZA RADNICIMA IZ BiH: Ostalo neiskorišteno 400 viza za rad u Njemačkoj

U Agenciji za rad i zapošljavanje BiH navode da je prošle godine bilo 14.500 posredovanja za rad u Sloveniji, a ove godine će biti upola manje.

  • Ekonomija

  • 01. Dec. 2020  02. Dec. 2020

  • 0

Pandemija koronavirusa utjecala je na smanjenu potražnju u zemljama Evropske unije za radnom snagom iz Bosne i Hercegovine. Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje BiH, Slovenija bilježi pad potražnje za radnicima iz naše zemlje od 60 posto, a Njemačka 20 posto, piše Večernji list.

Slovenija, koja najviše traži vozače, zavarivače, bravare i zidare iz Bosne i Hercegovine, ove godine je, zbog epidemiološke situacije, smanjila broj oglasa za 60 posto. U Agenciji za rad i zapošljavanje BiH navode da je prošle godine bilo 14.500 posredovanja za rad u Sloveniji, a ove godine će biti upola manje.

Napominju da je potražnja Njemačke za medicinarima u BiH ista, ali da je zbog nerada Ambasade SR Njemačke u BiH od aprila do jula smanjen broj posredovanja. Podsjećanja radi, BiH po bilateralnom sporazumu ima mogućnost svaki dan tokom godine angažirati 2000 radnika po određenim ugovorima s partnerima i investitorima iz Njemačke. Zbog pandemije ove je godine od 2.000 trenutačno neiskorišteno oko 400 viza za detaširane radnike.

Bh. institucije ništa ne čine. Ako se nešto ne promijeni, doći će do probijanja rokova, a to nužno povlači posljedice. U republičkoj Udruzi prijevoznika za unutarnji i međunarodni promet ističu da je za prijevozničku djelatnost nikad lošija situacija.

Očekuju da će i ovo malo vozača koji su ostali u zemlji, po završetku pandemije, otići raditi u zemlje Evropske unije. Zbog koronavirusa smanjena je potražnja i za građevinskim radnicima koji zbog malih plaća, nesigurnih uslova i loše zaštite na radu napuštaju matičnu zemlju i odlaze u inostranstvo.

Ako nadležni ne donesu adekvatne mjere, stabilizacijom epidemiološke situacije nastavit će se odljev radne snage iz Bosne i Hercegovine, zbog boljih radnih uslova i životnog standarda u zemljama Evropske unije.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...