VUČIĆEV TABLOID DIŽE PANIKU: Zapad spremio pakleni plan za Srbiju!

Svi akteri u dijalogu Beograda i Prištine trebalo bi da traže sporazum o međusobnom priznanju, a Evropska unija bi trebala nagovijestiti da će podržati svaki sporazum koji je u skladu sa poštivanjem ljudskih prava i međunarodnim pravom, navodi se u izvještaju "Ponovno pokretanje dijaloga između Kosova i Srbije" koji je objavila Međunarodna krizna grupa.

  • Regija

  • 26. Jan. 2021  27. Jan. 2021

  • 0

U izvještaju međunarodne nevladine inicijative za rješavanje sukoba se konstatuje da su napori za rješavanje dugotrajnog spora Beograda i Prištine oko nezavisnosti Kosova zastali i dodaje da su razgovori pod pokroviteljstvom EU doveli do sporazuma o tehničkim pitanjima, ali da nisu riješena ključna politčka pitanja.

Ističe se i da su napori Washingtona da posreduje u sporu propali, nakon što je pred sastanak lidera Srbije i Kosova u Bijeloj kući, tadašnji kosovski predsjednik Hašim Tači morao napustiti položaj zbog optužbi za ratne zločine, što je, kako se dodaje, vlasti u Prištini ostavilo u rasulu.

Vašingtonski sporazum koji je u septembru prošle godine potpisan između predsjednika Srbije Aleksandra Vuiiža i kosovskog premijera Avdulaha Hotija, uz posredstvo bivše američke administracije na čelu sa tadašnjim predsjednikom Donaldom Trumpom, opisan je kao simbolički.

Međunarodna krizna grupa podseća da dok se ne riješi spor, ni Srbija ni Kosovo neće moći da pristupe Evropskoj uniji, a Kosovo neće moći da postane članica Ujedinjenih nacija i NATO-a. U izveštaju se Beograd optužuje da vrši štetan uticaj na teritoriji Kosova.

Postojeći spor predstavlja rizik i za manjinske zajednice i predstavlja prijetnju regionalnoj bezbjednosti, pa bi rješavanje spora predstavljalo podstrek za stabilnost Zapadnog Balkana i Evrope, navodi se dalje u izvještaju. 

- Beograd i Prišina bi trebalo javno iskazati potrebu za kompromisom. Kosovo bi trebalo da zatraži veći stepen političke, sigurnosne i ekonomske integracije sa partnerima dok se ne postigne konačan dogovor - navode autori izvještaja.

Uz podsećanje na tok dijaloga Beograda i Prištine uz posredovanje EU i američku inicijativu, u izvještaju se konstatuje da nije postignut vidljiv napredak i da situacija predugo stagnira.

Priznanje nezavisnosti Kosova - glavna tačka

Strane su, navode autori izvještaja, došle do tačke u kojoj je glavno pitanje priznanje nezavisnosti Kosova.

- U ranijim rundama, razgovori o praktičnim pitanjima barem su služili za pripremu terena za konačni dogovor. Ali sada se čini da je ta dinamika obrnuta, neslaganje oko statusa Kosova usporava napredak u svakoj drugoj temi. Ni Beograd ni Priština nemaju mnogo apetita za dug, otvoren proces i ne vide da se mnogo može dobiti iz daljih tehničkih razgovora - navodi se u dokumentu.

Međunarodna krizna grupa podsjeća i da je i uloga Evropske unije kao posrednika otežana zbog nejasnoća koje ima u sopstvenim redovima.

- EU do sada nije mogla da usvoji zajednički stav u kojem se navodi da je priznavanje cilj dijaloga, s obzirom na to da pet država članica ne priznaje nezavisnost Kosova - piše u izvještaju.

Napominje se da iako formalna promjena zajedničke pozicije EU sada može biti nedostižna zbog političke realnosti u pet država članica, postoji niz potencijalno korisnih koraka koje bi Savjet EU mogao preduzeti da Unija razjasni svoje ciljeve i mandat specijalnog predstavnika za dijalog.

Predviđa se i da će za pregovore Srbije i Kosova Evropska unija i njene države članice zatražiti i angažovanje Sjedinjenih Država

- Kredibilitet EU na Kosovu je narušen zbog nesposobnosti Unije da građanima Kosova uvede bezvizni režim, iako je Evropska komisija to preporučila i potvrdila da je Priština ispunila sve uslove. Suprotno tome, kosovski političari imaju tendenciju da vjeruju Washingtonu s obzirom na ključnu ulogu SAD u okončanju rata i obezbjeđivanju nezavisnosti - stoji u dokumentu.

Pogled na Beograd i Prištinu

U analizi situacije na Kosovu u pogledu dijaloga sa Srbijom, piše da su kosovski lideri malo uradili kako bi pripremili javnost za kompromise koji su neophodni kako bi se došlo do konačnog rješenja

- Široku podršku kompromisu mogla bi dodatno da zakomplikuju politička previranja na Kosovu, gdje su prijevremeni izbori rutina, a nijedna vlada nije odslužila puni mandat od proglašenja nezavisnosti 2008. godine - navodi se.

Dodaje se da ko god izađe kao pobjednik parlamentarnih izbora zakazanih za 14. februar, vjerovatno neće biti sklon da da prioritet dijalogu sa Beogradom

Za razliku od pregovarača iz Prištine, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ima snažnu političku moć u svojim rukama, ističu autori izvještaja, ali dodaju da je klizav put ka uspostavljanju rješenja iako mu dominantan položaj daje manevarski prostor.

Oni smatraju da će Vučić, ako se zalaže za napredak dijaloga, morati uraditi dvije suštinske stvari. Prvo, da se suoči sa uslovima pod kojima bi bio spreman da pristane na priznanje Kosova a drugo da se ti uslovi predstave javnosti.

- Ne bi trebalo da potcijeni značaj prilagođavanja srpske javnosti detaljima dogovora. Prema Ustavu Srbije, priznavanje nezavisnosti Kosova zahtijeva referendum - podseća se u dokumentu.

Tri opcije

U izvještaju su predstavljene i tri opcije koje bi se mogle naći na pregovaračkom stolu - međusobno priznanje u zamjenu za brze eurointegracije, formiranje autonomnih oblasti u obje države i razmjena teritorija.

Niti jedna od ovih opcija nije ni približno idealna, dodaje se.

- Kada se radi o prvoj mogućnosti, uzevši u obzir unutrašnju dinamiku, moguće je da ne postoji mehanizam da EU obeća ubrzano pristupanje, dok materijalni aspekt sam po sebi nije adekvatan za rješavanje ovog ključnog pitanja političkog identiteta Srbije. Između druge dvije mogućnosti, autonomija bi izgledala kao bolji izbor, pošto je pokazala uspjeh u drugim dijelovima Evrope. Postoji i dobar dio podrške među državama članicama EU, mada izgleda da najnegativnije reakcije izaziva na Kosovu i u Srbiji. Sa druge strane, evropske vlade - posebno njemačka - su opravdano zabrinute da bi to mogao biti presedan koji bi mogao dovesti do destabilizacije i ponovnog iscrtavanja granica na Balkanu i šire - objašnjava se u izvještaju.

Šta ako ništa ne uspije?

U slučaju neuspjeha pregovora, razmatra se i kakve bi negativne posljedice po Srbiju i Kosovo imao status kvo, i napominje se da bi i Washington i Bruxelles morali to imati na umu i preduzeti korake da ublaže rizik od neuspjeha dijaloga.

Učesnici dijaloga, kao i posrednici u Washingtonu i Bruxellesu koji žele da riješe problem, još uvijek imaju neke nade da će se stvari popraviti, ocjenjuju u Međunarodnoj kriznoj grupi, uz napomenu da to zahtijeva nešto drugačiji pristup dijalogu.

- Prvo, moraju biti jasni da je cilj da se jednom zauvijek riješi pitanje priznanja - smatraju autori izvještaja.

Drugi uslov je da nijednu od tri pomenute opcije za rješenje dijaloga, uz sve njihove „zamke", ne treba diskvalifikovati iz rasprave, a treći postojanje političkog konsenzusa po pitanju dijaloga na Kosovu.

Četvrti uslov je da obje strane treba da budu međusobno jasnije - Priština treba da sasluša srpsko rukovodstvo i pod kojim uslovima su spremni da prihvate formalno priznanje. Nasuprot tome, Beograd treba da čuje šta je Kosovo spremno da ponudi u zamjenu za priznanje, objašnjava se.

- Ako strane nisu spremne da izreknu formalne stavove o ovim temama, EU bi trebalo da omogući neformalne kanale komunikacije, gde obe strane mogu da govore iskreno, bez straha od curenja podataka i u prisustvu sagovornika od povjerenja - navodi Međunarodna krizna grupa.

Na samom kraju, navodi se u izvještaju, spoljnopolitički partneri Kosova bi, kao prioritet, trebalo da se pripreme za mogućnost da će se pregovori i dalje razvlačiti bez rješenja.

- Pod takvim okolnostima, najbolja strategija bi mogla biti traženje političkog manevarskog prostora koji bi omogućio da se Kosovo dalje integriše u međunarodne institucije - zaključuje se u izvještaju Međunardne krizne grupe.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...