Mini market
ULTIMTUM IZ ZENIČKE ŽELEZARE: Radnici traže otpremnine, poručili upravi šta slijedi ako se zahtjevi ne ispune
Prije 5 min0
U izraelskoj bolnici Ichilov uspješno je okončana faza 1 testiranja inovativnog lijeka za Covid-19, saopćeno je iz Ministarstva vanjskih poslova Izraela.
Svijet
05. Feb. 2021 06. Feb. 2021
0
Lijek pod nazivom EXO-CD24 primjenjuje se tako što ga pacijent direktno udiše u pluća na nekoliko minuta jednom dnevno u periodu od pet dana i na taj način prekida tzv. citokinsku oluju koju izaziva virus SARS-CoV-2, prenosi Fena.
Citokinska oluja je po život opasni sistemski upalni proces koji ima za posljedicu pretjeranu reakciju imunološkog sistema tijela, a koja može biti izazvana raznim patogenima, virusima, bakterijama, ali i autoimunim bolestima.
Od 30 pacijenata koji su bili u umjerenom do teškom stanju, 29 je izašlo iz bolnice za 3-5 dana. Posljednji pacijent se također oporavio, ali mu je bio potreban duži vremenski period.
Virus Coovid-19 izaziva simptome u dvije ključne faze. Prva faza izaziva simptome slične gripi i ne zahtijeva određeno liječenje. Druga faza se javlja kod 5-7 posto pacijenata, obično kod onih koji se nalaze u rizičnim kategorijama, a karakterizira je prekomjerna aktivnost imunološkog sistema. Do sada se, uprkos beskrajnim naporima, nijedan lijek nije pokazao efikasnim u liječenju koronavirusa, navodi se u saopćenju.
"Čak i ako vakcine odrade svoj dio zadatka, čak i ako ne dođe do novih mutacija, koronavirus će i dalje ostati na ovaj ili onaj način s nama. Zbog čega smo razvili ovaj jedinstveni lijek: EXO-CD24. Ovo je događaj bez presedana. Prošlo je nekih šest mjeseci od trenutka kada smo napravili koncept za lijek i tehnologija je izumljena dok nije prvi put testirana na ljudima u prvoj kliničkoj fazi", rekao je profesor Nadir Arber, jedan od najistaknutijih bolničkih ljekara i istraživača koji je radio na ovom lijeku.
EXO-CD24 je inovativan lijek razvijen u laboratoriji profesora Nadira Arbera u Medicinskom centru Sourasky u Tel Avivu. Lijek je namijenjen pacijentima u umjerenom do kritičnom stanju, kako bi se spriječilo njihovo pogoršanje u teže stanje.
Mini market
ULTIMTUM IZ ZENIČKE ŽELEZARE: Radnici traže otpremnine, poručili upravi šta slijedi ako se zahtjevi ne ispune
Prije 5 min0
Vijesti
JOŠ NIJE KRAJ PAKLENIM VRUĆINAMA: Sladić najavio šta nas čeka u augustu i septembru
Prije 12 min0
Vijesti
CIK BiH POTVRDIO: Ovjerene i kandidatske liste za kompenzacijske mandate na Općim izborima
Prije 21 min0
Politika
ZASTUPNICI TROJKE TRAŽE POSEBAN STATUS ZA MEMORIJALNI CENTAR SREBRENICA: "Mjesto genocida ne smije zavisiti od dnevne politike"
Prije 32 min1
Svijet
TOTALNI DEBAKL SAUDIJSKE ARABIJE: Ovako nešto im se nije desilo od 1985. godine
Prije 15h0
Svijet
NA KORAK DO KATASTROFE: Iran potvrdio da je imao spremne mete u Ukrajini, evo kako je došlo do preokreta u zadnji čas
04. Avg. 20260
Svijet
IZRAEL ZABRINUT ZBOG POBJEDE EL-SAYEDA: "Ovo je gore od Mamdanija!"
Prije 23h0
Svijet
PROCURILO IZ WASHINGTONA: Trump izabrao nasljednika
Prije 19h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.