Vijesti
TAHIROVIĆ NAKON ODBIJANJA ZAHTJEVA ZA PRIJEVREMENIM PUŠTANJEM NA SLOBODU: "Zločinac, koji sada moli i kleči nije ništa drugo ni zaslužio"
29. Jul. 20251
Izricanje pravosnažne presude Mladiću, koje je najavljeno za maj, moglo bi biti odgođeno.
Vijesti
19. Feb. 2021 19. Feb. 2021
2
Izricanje pravosnažne presude Ratku Mladiću, koje je sudski Mehanizam u Haagu planirao za maj, trebalo bi da bude odgođeno zato što je jedan sudija Apelacionog vijeća preminuo, navodi Beta.
Haški sud saopštio je da je preminuo Gberdao Gustave Kam iz Burkine Faso, sudija petočlanog Apelacionog vijeća koje razmatra žalbe Mladićeve odbrane i tužilaštva na prvostepenu presudu.
Predsjednik Suda Carmel Agius je, kako je kasno sinoć saopšteno iz Haaga, umjesto preminulog sudije Kama (62), imenovao u Apelaciono vijeće sudiju Mustaphu El Baaja iz Maroka.
Po pravilima Suda, novom sudiji mora se dati izvjesno vrijeme da se upozna sa predmetom prije nego što Apelaciono vijeće nastavi s razmatranjem pravosnažne presude Mladiću.
Iz toga proizlazi, kako navodi Beta, da će donošenje i izricanje pravosnažne presude, koje je predsjednik Agius u posljednjem izvještaju Vijeća sigurnosti UN-a najavio za maj, morati biti odgođeno.
Okončanje haškog procesa Mladiću već je nekoliko puta odgađano zbog pandemije koronavirusa i operacije kojoj je Mladić bio podvrgnut u martu prošle godine.
Mladić je posljednji put u haškoj sudnici bio u avgustu prošle godine, za vrijeme rasprave o žalbama na prvostepenu presudu.
Generala Mladića (77), ratnog komandanta Vojske Republike Srpske, entiteta u Bosni i Hercegovini, Haški tribunal je 22. novembra 2017. nepravosnažno osudio na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici, progona Hrvata i Muslimana širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanja pripadnika UNPROFOR-a za taoce 1992 - 1995.
Tribunal je Mladića oslobodio krivice za genocid u još pet bosanskih opština.
Odbrana je žalbom tražila da Mladić bude oslobođen ili da mu se ponovo sudi, tvrdeći da tužilaštvo nije dokazalo njegovu krivicu.
Tužioci su žalbom zahtijevali da Mladić bude proglašen krivim i za genocid nad Muslimanima i Hrvatima u pet opština u BiH.
Prvu optužnicu protiv Mladića Haški tribunal je podigao u novembru 1995, a on je u bijegu bio do kraja maja 2011., kada su ga u Lazarevu kod Zrenjanina uhapsile vlasti Srbije i potom izručile u Haag.
Vijesti
TAHIROVIĆ NAKON ODBIJANJA ZAHTJEVA ZA PRIJEVREMENIM PUŠTANJEM NA SLOBODU: "Zločinac, koji sada moli i kleči nije ništa drugo ni zaslužio"
29. Jul. 20251
Vijesti
ODBIJEN NJEGOV ZAHTJEV ZA PRIJEVREMENO PUŠTANJE NA SLOBODU: Ratni zločinac Ratko Mladić ostaje u zatvoru
29. Jul. 20251
Vijesti
ŽELJKO AVRAMOVIĆ, DODIKOV SAVJETNIK TVRDI: "Ratko Mladić ne zaslužuje tablu na Vracama i nijedan drugi ratni zločinac..." (VIDEO)
15. Apr. 20250
Politika
ANDREJ NIKOLAIDIS ZA "SB": "Zar ne znate da su i Karadžić i Mladić Sotonini vojnici? U ime kojeg Boga ste ubijali? U ime onoga koji je zapovijedio: ne ubij?"
16. Sep. 20240
Vijesti
GDJE JE ZAPELO: Južna plinska interkonekcija još čeka Komisiju i političku volju
Prije 9 min0
Zabava
JUKA NA "BILINOM POLJU": Podršku s tribina stadiona u Zenici "Zmajevima" pruža i naša NBA zvijezda
Prije 12 min0
Regija
SRBIJANSKI MINISTAR OBJAVIO: Izglasat ćemo povećanje minimalca od 1. januara na 551 euro
Prije 22 min0
Estrada
OVE PJESME JE ODBIO SNIMITI SRBIJANSKI PJEVAČ ALEKSANDAR ILIĆ: Jednu je napisao Mostarac
Prije 26 min0
Vijesti
LAVROV ZAPRIJETIO, NATO ODMAH REAGOVAO: "Ne! To nećemo dozvoliti!"
Prije 4h0
Vijesti
BIJELA KUĆA PRIPREMA JE ZA VELIKI PODUHVAT: Amerikanci daju podršku Željki Cvijanović da ukloni Dodika iz političkog života (VIDEO)
07. Sep. 20250
Vijesti
FEDERALNA ZASTUPNICA NEMA DOBRE VIJESTI: "Kanton Sarajevo doveden je do finansijskog kolapsa. Dug je utrostručen, budžetska rupa doseže stotine miliona!"
07. Sep. 20250
Vijesti
DODIK PRIZNAO KAPITULACIJU: "Teško je biti predsjednik RS protiv koje se godinama vodi hibridni rat"
06. Sep. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.