ŠTA SE DO SADA ZNA O KELJMENDIJU?: Organizacija kojom rukovodi ima članove u BiH, a njen utjecaj proteže se i na Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju, Hrvatsku, Srbiju, Njemačku i SAD

Prema saznanjima policija u regionu, koje su prenosili mediji, Keljmendi je vođa jedne od najjačih albanskih kriminalnih grupa na Balkanu, a u junu prošle godine je stavljen na "crnu listu" SAD-a i označen kao prva osoba u Evropi po opasnosti za SAD.

  • Hronika

  • 19. Feb. 2021  19. Feb. 2021

  • 0

Narkobos Naser Keljmendi koji je danas priveden u MUP u Loznici, rođen je u Peći, a živio je Sarajevu, odakle je neposredno uoči policijske akcije "Lutka" prebjegao u Crnu Goru, gdje je, inače, često boravio, a potom i na KiM, odakle mu se gubio svaki trag.

Prema saznanjima policija u regionu, koje su prenosili mediji, Keljmendi je vođa jedne od najjačih albanskih kriminalnih grupa na Balkanu, a u junu prošle godine je stavljen na "crnu listu" SAD-a i označen kao prva osoba u Evropi po opasnosti za SAD.

Prema podacima srpske policije, Keljmendi je glavni finansijer i organizator prometa heroina, koji u Peć stiže autobusima iz Istanbula i Albanije, a zatim se preko Rožaja doprema u Novi Pazar, a odatle u zapadnu Evropu.

U Sarajevu posjeduje tri kuće, dva stana i hotel “Casa Grande”, a u Podgorici stan. U crnogorskom ljetovalištu Ulcinj posjeduje stan, 11 stambenih prostorija ukupne površine 377 metara kvadratnih, kuću te stambenu zgradu od 1.600 metara kvadratnih. I – hotel na Velikoj plaži koji se zove isto kao onaj na sarajevskoj Ilidži – “Casa Grande”.

Kad je riječ o imidžu Keljmendija u BiH, sarajevski list “Dani” pisao je još 2004. da je on javnosti postao poznat omaškom – bivši načelnik ilidžanske opštine, naime, nikako nije uspijevao da upamti ime hotela pa ga je zvao – “Koza nostra”. Ubrzo je u Sarajevu postalo jasno otkud ova “omaška”, jer je ime hotelijera sve češće “iskakalo” u pričama o obračunima u sarajevskom podzemlju.

“Casa Grande”, ali ulcinjska, lansirala je Keljmendija i među medijske zvijezde u Crnoj Gori nakon što se našao u centru afere s nelegalnom izgradnjom tog hotela.

On je, naime – kako je potvrdio i bivši predsjednik opštine Ulcinj Gzim Hajdinaga – 2008. uplatio 225.000 eura akontacije na ime komunalne takse za taj hotel na Velikoj plaži.

U maju prošle godine, Keljmendi se nagodio s crnogorskim Tužilaštvom, koje je odustalo od krivičnog gonjenja nakon što je uplatio novac u humanitarne svrhe – po 5.000 eura dječijem vrtiću “Solidarnost” i Osnovnoj školi “Maršal Tito” u Ulcinju.

U Sarajevskom kantonu, protiv Keljmendija i njegovih sinova Elvisa, Liridona i Besnika u proteklih nekoliko godina podneseno je više od deset krivičnih prijava, uključujući i one za ubistvo, pokušaj ubistva i nasilničko ponašanje. Keljmendi je izjavljivao da se nije bavio nezakonitim poslovima, piše Nova.rs.

Sigurnosna agencija BiH SIPA u prezentaciji pod nazivom “Zločinačka organizacija Naser Keljmendi” – koju je u novembru 2008. predstavila na sastanku Generalnog sekretarijata Interpola u Lionu, u Francuskoj – navela je da je Keljmendi na čelu jedne od najbolje organizovanih zločinačkih organizacija, ne samo u BiH, već i u regionu, koja je umiješana u krijumčarenje droge i cigareta, trgovinu ljudima, pranje novca i zelenašenje.

Keljmendijeva organizacija u BiH – prema tom dokumentu – ima članove u Sarajevu, Tuzli i Zenici, a njen utjecaj proteže se i na Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju, Hrvatsku, Srbiju, Njemačku i SAD.

Na dugačkoj listi Keljmendijevih kontroverznih prijatelja i najbližih saradnika su – kako tvrdi SIPA – bivši kosovski premijer Ramuš Haradinaj, bivši komandant snaga BiH u Srebrenici Naser Orić, kosovski biznismen Ekrem Luka (koji je, u međuvremenu, izgleda, postao “bivši prijatelj”) i odbjegli Safet Kalić Sajo iz Crne Gore.

Prema saznanjima "Politike", među Keljmendijevim saradnicima je i Zvonko Veselinović, kontroverzni biznismen sa sjevera Kosova koji je – kako navodi taj list – povezan s klanom Keljmendi.

On za sebe kaže da je biznismen, a obaviješteni tvrde da na računu ima oko 10 miliona eura.

Njegovi saradnici su ga opisali kao čovjeka koji voli žene i skupe automobile.

Kada su se u julu prošle godine pojavile informacije da je jedan od najvećih narkobosova u Evropi Darko Šarić, koji se nalazi u bijegu zbog optužnice za šverc više od dvije tone kokaina iz Južne Amerike, viđen u Drvaru, štampa je pisala da se sastao i s Naserom Keljmendijem.

Naser Keljmendi je kriminalni dosje stekao u rodnoj Peći kao devetnaestogodišnjak: te 1976. osuđen je na godinu i šest mjeseci strogog zatvora zbog pokušaja ubistva. U njegovom dosjeu u MUP-u Srbije, koji se odnosi na period prije sukoba na Kosovu, evidentiran je i zbog siledžijskog ponašanja i tuče.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...