Sjećanje
GODIŠNJICA PONOVLJENOG ZLOČINA U HERCEGOVINI: Njemačka vojska i ustaše 1943. likvidarale su više od 60 Bošnjaka, 50 godina kasnije, pripadnici HVO-a i HV-a su...
Prije 13 min0
Izetbegović vjeruje kako će Amerika snažnije uključiti, bez obzira na stavove State Departmenta, ali samo želi nas da pokrene.
Politika
03. Apr. 2021 04. Apr. 2021
44
Na početku razgovora Izetbegović se osvrnuo “non paper” Željka Komšića i njegove kritike SDA i Evropske unije. Kaže kako ne bi oštro nastupio kao što je Komšić, ali u principu je sve na svome mjestu.
Možda previše očekujemo od međunarodne zajednice, navodi on, a možda i oni od nas očekuju previše: “Ambasador Nelson i ambasador Sattler od mene i Čovića očekuju da riješimo stvar koju 15 godina ne uspijevaju riješiti SAD, EU, domaći političari.
SAD su imale problem s padom Aprilskog paketa – njihov autoritet je doveden u pitanje. Sa padom Fileovog modela je doveden u pitanje autoritet EU-a. To su uradili neogovorni političari u BiH i sad se čude što se međunarodna zajednica ne uključuje”.
Izetbegović vjeruje kako će Amerika snažnije uključiti, bez obzira na stavove State Departmenta, ali samo želi nas da pokrene.
Na pitanje kada će krenuti – odgovara da ovo s njim i Draganom Čovićem ne može dati rezultate.
“Imamo interresornu grupu koja se formira, imamo zahtjev State Departmenta da se Predsjedništvo snažnije uključi. Ono treba voditi procese u BiH, nema pomaka kada smo Čović i ja u pitanju”.
Istakao je kako SDA neće da sjedne da razgovara: “Nećemo da nama HDZ kaže da nećemo dobiti Vladu, popuniti Ustavni sud dok ne im izađemo u susret”.
U najmanje ruku, neka imenuju dva ministra u Vladu FBiH pa možemo krenuti, poručuje Izetbegović.
“Nećemo ništa dogovoriti ako ne uklonimo asimetriju u nadležnostima Vijeća naroda RS i Doma naroda FBiH na način da Dom naroda štiti isključivo VNI”, ističe Izetbegović i podsjeća da je to sadržano i u Komšićevom pismu.
Izetbegović poručuje da ne mogu dvojica da rade posao koji treba da radi deset glavnih aktera u BiH. Poziva da se u interresornu grupu uključi i opozicija. Paraleno mogu i lideri stranaka da s ambasadorima rješavaju glavne stvari.
Za odnos međunarodne zajednice prema HDZ-u u SNSD-u kaže da je previše mekan. OHR treba da se na dnevnoj bazi bavi situacijom u u BiH, ne da dopusti da se odlikuju Karadžić i Plavišić, a kada SDA zagalami, onda da reaguje. Kada Ćović kaže da se Izborni zakon može riješiti bez promjene Ustava – treba da mu kažu da ne moge biti izabrani niti Sejdić niti Finci ako je fiksirano da to budu jedan Bošnjak, jedan Hrvat, jedan Srbin.
Sjećanje
GODIŠNJICA PONOVLJENOG ZLOČINA U HERCEGOVINI: Njemačka vojska i ustaše 1943. likvidarale su više od 60 Bošnjaka, 50 godina kasnije, pripadnici HVO-a i HV-a su...
Prije 13 min0
Sport
PREDSJEDNIK BEOGRADSKOG PARTIZANA DIREKTNO: "Lično sam zvao Džanana Musu da dođe kod nas, dali smo mu ponudu, ali on je..."
Prije 30 min0
Zdravlje
STRUČNJACI ODGOVARAJU NA PITANJE: Šta je bolje kada imate dijabetes - kardio ili trening otpora?
Prije 44 min0
Ekonomija
RUŠEVINE BIVŠIH ODMARALIŠTA I HOTELA U CENTRU MJESTA: Oni od Hrvatske traže da riješi problem s imovinom BiH
Prije 54 min0
Politika
IZETBEGOVIĆ SVE IZNENADIO: "Ako sam šta naučio u politici onda je to da nikada ne kažete da nećete...!" (VIDEO)
11. Jul. 20251
Politika
TRIVIĆ POBJESNILA ZBOG BEĆIROVIĆA: "Sram ga bilo za izjave iz Potočara, u građanskom ratu nisu ginuli samo jedni, Srbija nije agresor!"
Prije 19h4
Politika
30 GODINA LUĐAČKE KOŠULJE: Došlo je vrijeme da se Daytonski ustav revidira
11. Jul. 20254
Politika
DENIS BEĆIROVIĆ NAKON SULUDIH NASLOVA U VUČIĆEVIM TABLOIDIMA: "I nisam slučajno u Potočarima govorio o..."
12. Jul. 20253
trenutak ...
Komentari - Ukupno 44
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.