Svijet
UZBUNA U RUSIJI: Dron pogodio čeličanu na sjeveru zemlje, udaljena je 900 kilometara od Ukrajine...
08. Mar. 20240
U sklopu testiranja novog američkog vojnog drona XQ-58A Valkyrie, 26. marta obavljen je test u kojem je ova bespilotna letjelica iz svog tovarnog prostora lansirala drugu, manju bespilotnu letjelicu.
HiTec
08. Apr. 2021 08. Apr. 2021
0
Dron Valkyrie proizvela je kompanija Kratos Unmanned Aerial Systems u sklopu programa razvoja jeftinih (i "jednokratnih"), ali tehnološki naprednih letjelica. Program provodi istraživački laboratorij Ratnog zrakoplovstva SAD-a Air Force Research Laboratory.
Ovaj dron se testira u pokusnim letovima još od prvoga, obavljenog 5. marta 2019. godine. Prošlog mjeseca, Valkyrie je poletio na svoj šesti pokusni let iz zračne baze Wright-Patterson u saveznoj državi Ohio. Pritom je prvi put testirana i njegova sposobnost lansiranja drugog, manjeg drona, smještenog u tovarnom prostoru unutar trupa letjelice.
Tom prilikom uspješno je iz trupa XQ-58A Valkyriea lansiran maleni bespilotni sistem ALTIUS-600, proizvođača Area-I. Riječ je o višenamjenskom dronu koji se može lansirati iz zraka, s tla ili broda, a ovo je prvi put da je lansiran uz pomoć druge bespilotne letjelice.
Nakon uspješnog testa, Valkyrie je obavio još nekoliko zadanih mu zadaća u zraku. Osim što je prvi put otvarao vrata prostora za teret i naoružanje u letu, novi američki dron je tokom ovog testa letio na većoj visini i većim brzinama nego u ranijim pokusnim letovima, poručili su iz Ratnog zrakoplovstva SAD-a.
Automatizacija borbenih zračnih misija i korištenje bespilotnih letjelica strateške su odrednice svih grana Oružanih snaga SAD-a koje tako žele pokazati svoju nadmoć, ali i obavljati riskantne misije bez velikog rizika za pilote. U tom smjeru ide i projekt Sykborg, kao i razvoj Boeingovog Loyal Wingmana, a kako vidimo, i Kratosovog drona Valkyrie.
The Air Force Research Lab successfully completed the XQ-58A Valkyrie’s 6th flight test and first release from its internal weapons bay, March 26, 2021. After successful release of the SUAS [ALTIUS-600], the XQ-58A completed additional test points.. https://t.co/pWHfBewbb9 pic.twitter.com/Nh43F8MnFx
— Air Power (@MIL_STD) April 5, 2021
Svijet
UZBUNA U RUSIJI: Dron pogodio čeličanu na sjeveru zemlje, udaljena je 900 kilometara od Ukrajine...
08. Mar. 20240
Evropa
UKRAJINCI TESTIRALI NOVO MOĆNO ORUŽJE: Eksperimentalna verzija ima jednu novu karakteristiku koja predstavlja pakao za PVO (VIDEO)
17. Jan. 20240
Evropa
ZBOG OVOGA RUSI MASOVNO BJEŽE S FRONTA: Noćna mora za agresore, uništava sve pred sobom, a najgore je kad padne mrak... (VIDEO)
30. Nov. 20230
Svijet
INCIDENT IZMEĐU ČLANICA NATO-a: Američka vojska oborila turski dron
05. Okt. 20231
Društvo
NA PRAVNOM FAKULTETU U MOSTARU: Studentima prezentirana studija "Negiranje genocida u komparativnom pravu i sudskoj praksi" (FOTO)
Prije 17 min0
Zdravlje
KAKO JE TO MOGUĆE: Milionima ljudi je nakon COVID-a ostao ovaj simptom, a da toga uopće nisu svjesni...
Prije 23 min0
Politika
MVP BiH UPUTILO JOŠ JEDAN DEMANTI NA PISANJE "SB": "Samit u Neumu je odgođen iz razloga koji nisu bili pod kontrolom MVP BiH, niti su rezultat bilo kakvog..."
Prije 24 min0
Svijet
SUOČAVA SE S KAZNENIM PROGONOM: Bivši Trumpov savjetnik John Bolton izjasnio se da nije kriv
Prije 30 min0
HiTec
U JANUARU, GMAIL OSTAJE BEZ DVIJE VAŽNE FUNKCIJE: Na njih su se oslanjali mnogi...
15. Okt. 20250
HiTec
BUDITE OPREZNI, NOVA PREVARA KRUŽI VIBEROM: "Vaš nalog će biti blokiran..."
16. Okt. 20250
HiTec
TEHNIČKI PROBLEMI: Pao popularni online sistem plaćanja, problemi širom svijeta
Prije 23h0
HiTec
TEHNO SAVJETI: Ako ne možete ući na svoj račun, Google uvodi rješenje koje uključuje vaše prijatelje
16. Okt. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.