NJEMAČKI MEDIJ POJASNIO: Zašto SAD, NATO i partnerske države održavaju vojne vježbe i ZBOG ČEGA JE RUSIJA PREMA NJIMA KRITIČKI NASTROJENA

Ove godine je, čini se, vrlo važna tema transparentnosti s obzirom na rusku reviziju vlastite borbene spremnosti. Prema informacijama iz Washingtona, Bruxellesa i Kijeva, Ruska Federacija je na granici prema Ukrajini i na anektiranom poluotoku Krimu u aprilu stacionirala više od 100.000 vojnika. Moskva tvrdi da je tu vježbu najavila na vrijeme.

  • Mini market

  • 13. Maj 2021  13. Maj 2021

  • 1

Sjedinjene Američke Države, NATO i partnerske države održat će u maju i junu nekoliko vojnih manevara. "Deutsche Welle" objašnjava zašto se vježbe održavaju i zbog čega je Rusija prema njima kritički nastrojena.

Nazivi vojnih vježbi zvuče dosta slično, naprimjer „Defender-Europe 21“ ("Branitelj-Europe 21") i i „Steadfast Defender 21“ ("Nepokolebljivi branitelj 21). Manevri „branitelja“ Europe održavaju se svake godine i organizira ih Vojska SAD-a. U vježbama sudjeluje cijeli niz zemalja - kako članice NATO-a, tako i partnerske države. Ove godine, Sjedinjenim Državama pridružit će se još 25 zemalja.

Tu su europski saveznici i Kanada, sve zemlje Zapadnog Balkana osim Srbije, kao i partnerske zemlje Ukrajina, Gruzija i Moldavija. „Branitelj Europe 21" održat će se u 16 zemalja, ali ne u Ukrajini i u Gruziji. U međuvremenu je zabunu prouzročio i podatak o broju vojnika koji će sudjelovati u manevrima. Pentagon govori o 28.000 vojnika. Istovremeno je francuski generalpotpukovnik Brice Houdet, zamjenik šefa štaba u Glavnom sjedištu savezničkih snaga u Europi (SHAPE), na brifingu 6. maja jasno rekao da je taj broj „nerealan“. On kaže da će u vježbama sudjelovati oko 9.000 vojnika, a da se do drugih brojki može doći samo ako se u obzir uzme kompletan vremenski okvir vježbi.

Zašto se vježbe održavaju?

Manevri koje predvode Amerikanci već su počeli u Estoniji. Od 5. maja se tamo izvode padobranske i minobacačke vježbe. Na albanskoj obali se početkom aprila pojavio najveći američki transportni brod „Bob Hope" zbog vježbi iskrcavanja vojnika.

„Branitelj Europe 21" prvenstveno je koncentriran na regiju zapadnog Balkana i Crnog mora. Cilj vježbi je da se održi i poboljša kompatibilnost između američkih trupa i drugih NATO zemalja.

„Branitelj Europe 21" obuhvata čitav niz takozvanih uvezanih vježbi. Sudionici „Swift Responsea“ ("Brzi odgovor"), a to je oko 7.000 vojnika, koncentrirat će se na desantnu obuku u Estoniji, Bugarskoj i Rumuniji. 

A oko 5.000 vojnika bi se, u okviru manevra „Immediate Response" ("Trenutni odgovor"), koji počinje sredinom maja, trebalo obučavati u iskrcavanju transportnih brodova. Najveća vježba sa 13.000 sudionika zove se „Sabre Guardian“. Od sredine maja do početka juna trebala bi se održati obuka protuzračne i proturaketne odbrane, kao i medicinske evakuacije.

„Steadfast Defender 2021"

Paralelno s tim, NATO koncem maja želi održati i vježbu „Nepokolebljivi branitelj 2021". Uprkos njihovim sličnim nazivima, NATO naglašava da se mora praviti razlika između manevara koje predvodi jedna država poput „Branitelja Europe" i manevara koje organizira NATO – a to je upravo „Nepokolebljivi branitelj". U toj vježbi sudjeluje 20 zemalja NATO-a te dva bliska partnera – Finska i Švedska.

„Nepokolebljivi branitelj 2021" sastoji se od tri dijela. U prvom dijelu naglasak je na mornarici. Planirane su vježbe na Atlantiku sa oko 5.000 vojnika i 20 brodova, uključujući i britanski nosač aviona „Kraljica Elizabeta”, kao i 40 aviona među kojima su najnoviji borbeni avioni tipa F-35.

Drugi dio se održava u njemačkom Ulmu. Tamo je NATO 2018. uspostavio komandu za podršku ("Joint Support and Enabling Command"), čiji je zadatak osiguravanje brzog transfera trupa u Europi. Na ovoj vježbi koncem maja će sudjelovati 300 vojnika. To će biti nešto poput vatrenog krštenja za novo zapovjedništvo iz Ulma.

Treći dio „Nepokolebljivog branitelja 2021" održat će se u regiji Crnog mora. NATO-ove jedinice „Very High Readiness Joint Task Force“, za koje je 2021. zadužena Turska, iskrcat će se u Rumuniji. Riječ je o 4.000 vojnika.

NATO govori o "defanzivnim vježbama"

Zašto NATO članice strogo paze na broj vojnika koji sudjeluju u vježbama? Razlog je u Bečkom dokumentu iz 2011. o mjerama za povjerenje i sigurnost Organizacije za europsku sigurnost i saradnju (OESS). Tu su postavljene jasne gornje granice za broj aktivnih sudionika.

Vojne aktivnosti moraju se, naime, najaviti ako je u manevre „u bilo kojem trenutku" uključeno najmanje 9.000 vojnika. Vježbe podliježu i stranom nadzoru ako je u njih uključeno više od 13.000 osoba, to stoji u pravilima.

NATO stalno uvjerava kako su sve informacije o manevrima transparentne. „Mi smo potpuno transparentni u vezi s tim što radimo i sve zemlje imaju pravo vršiti obuku svojih trupa", kazala je glasnogovornica NATO-a Oana Lungescu na brifingu povodom „Nepokolebljivog branitelja 2021".

Lungescu je naglasila da Rusija nije zahtijevala da nadgleda vježbe. Istovremeno, ni ona, a ni generalpotpukovnik Houdet nisu odgovorili na pitanje novinara "DW-a" o tome bi li NATO bio spreman pozvati ruske promatrače na vježbu „Nepokolebljivi branitelj 2021" - iako manevar prema broju sudionika ne podliježe ni prijavljivanju ni nadgledanju.

Ove godine je, čini se, vrlo važna tema transparentnosti s obzirom na rusku reviziju vlastite borbene spremnosti. Prema informacijama iz Washingtona, Bruxellesa i Kijeva, Ruska Federacija je na granici prema Ukrajini i na anektiranom poluotoku Krimu u aprilu stacionirala više od 100.000 vojnika. Moskva tvrdi da je tu vježbu najavila na vrijeme.

Ali, Rusija je odbila sudjelovati na sastanku OESS-a 10. aprila, koji je sazvala Ukrajina i na kojem je Rusija trebala „pojasniti” svoje vojne aktivnosti. Prema riječima ministra odbrane Sergeja Šojgua, „provjera ruske borbene gotovosti bila je odgovor na vojne aktivnosti NATO-a“. No, NATO i Pentagon naglašavaju defanzivni karakter svih manevara koji će se uskoro održati u Europi. „To je ono što vojnici rade. Oni vježbaju. Mi moramo vježbati. Ako ne vježbamo, nismo spremni", naglasio je Houdet.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...