Evropa
I DA IMAJU VIŠE DJECE: Papa pozvao Luksemburžane da pomažu zemljama u razvoju
26. Sep. 20240
Deset svjetskih ekonomija trenutno doprinosi 68 posto globalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Ekonomija
24. Maj 2021 24. Maj 2021
0
Iako ekonomska mjerenja BDP-a ili BDP-a po stanovniku ne prikazuju direktno život ili dobrobit ljudi, one su važan parametar za mjerenje širih trendova i primjene u dubljim analizama prilikom donošenja odluka o ulaganju, prenosi "Nasdaq".
Luksemburg
BDP po stanovniku: 131.781,72 američkih dolara
BDP: 84,07 milijardi dolara
Luksemburg je mala zemlja bez izlaza na more, okružena Njemačkom, Francuskom i Belgijom. Danas se Luksemburg svrstava među najvažnija finansijska središta na svijetu, iako je do početka 20. vijeka njegova ekonomija bila povezana s industrijom čelika. Luksemburg je pedesetih godina uz velike napore započeo diverzifikaciju svoje male ekonomije i udaljavanje od ovisnosti o čeliku.
Danas oko 88 posto bogatstva Luksemburga potječe iz uslužnog sektora, uključujući gotovo trećinu u finansijskim uslugama. Što se tiče uvoza i izvoza, trgovina unutar Evropske unije (EU) čini 84 posto izvoza Luksemburga, dok 88 posto uvoza dolazi sa strane evropskog bloka. Luksemburg je trenutno 66. najveća ekonomska sila na svijetu.
Švicarska
BDP po stanovniku: 94.696,13 dolara
BDP: 824,74 milijarde dolara
Švicarska je 18. ekonomska svjetska sila mjereno kroz BDP, ali na drugom mjestu kada se gleda BDP po glavi stanovnika. Usluge su dominantan sektor i u švicarskoj ekonomiji, s udjelom od približno 74 posto. Njena industrija doprinosi 25 posto, a manje od jednog procenta dolazi iz poljoprivrednog sektora. EU je glavni trgovinski partner Švicarske: oko 78 posto švicarskog uvoza dolazi iz EU, dok je 43 posto švicarskog izvoza namijenjeno zemljama EU.
Ova zemlja ima jedinstvenu poziciju u industriji luksuznih satova. Švicarska je, također, jedan od najvećih investitora za istraživanje i razvoj, gdje godišnje ulaže oko tri posto svog BDP-a. Očekuje se da će ekonomija ove države porasti za 3,5 posto 2021. godine, a predviđa se da će do 2023. godine zabilježiti prihod veći od 100.000 američkih dolara po glavi stanovnika.
Irska
BDP po stanovniku: 94.555,79 dolara
BDP: 476,66 milijardi dolara
Iza Švicarske, na trećem mjestu je Irska, mala i visoko globalizovana ekonomija. Irska je trenutno 29. najveća ekomomska sila u pogledu nominalnog BDP-a. Ocjena ekomomske slobode Irske iznosi 81,4, što čini njenu ekonomiju petom najslobodnijom po ovom indeksu u 2021. godini. Karakteristike njenog poreznog režima, poput 12,5 posto korporativnog oporezivanja, 25 posto poreza na istraživanje i razvoj, porezni ugovori sa 72 države, čine, između ostalog, Irsku poželjnom lokacijom za investiranje.
Irska je poznata po tome što je domaćin najvećim tehnološkim kompanijama, a dodana vrijednost u IT je presudno važna za irske ekonomske performanse, zbog čega je dobro pozicionirana da postane svjetski lider u novim tehnologijama, poput interneta stvari (IoT), obrade velike količine podataka (big data), zdravstvenih inovacija, energetske efikasnosti.
Norveška
BDP po stanovniku: 81.995,39 dolara
BDP: 444,52 milijarde dolara
Norveška se nalazi u sjevernoj Evropi i trenutno je 31. najveća ekonomska sila u pogledu nominalnog BDP-a, i ubraja se među važne dobavljače nafte i gasa. Ona je treći najveći izvoznik prirodnog gasa na svijetu, iza Rusije i Katara. Oko 20-25 posto potražnje za gasom u EU snabdijeva samo Norveška.
Kombinacija prirodnih resursa, kvalifikovane radne snage i usvajanja moderne tehnologije pomogla je Norveškoj da postigne sadašnji prosperitet. Norveška je već nekoliko godina među tri vodeće zemlje po indeksu humanog razvoja (HDI). MMF predviđa rast ove ekonomije za novih 3,9 posto u 2021. godini, prenosi Biznis.rs.
Sjedinjene Američke Države
BDP po stanovniku: 68.308,97 dolara
BDP: 22.670 milijardi dolara
Sjedinjene Američke Države, kao najveća ekonomija na svijetu, zauzimaju peto mjesto po BDP-u po stanovniku. Američka ekonomija doprinosi 24,25 posto globalnom BDP-u. Ova zemlja je najbolji primjer „mješovite ekonomije“, gdje i privatni sektor i vlada igraju jednako važne uloge. Potrošnja je presudna komponenta američke ekonomije i popularan način za mjerenje ekonomske snage, jer ona iznosi dvije trećine nacionalnog BDP-a. Pored potrošnje, proizvodnja je veoma važan dio njene ekonomije.
Danska, Island, Singapur, Australija i Katar zaokružuju prvih deset država na ovoj specifičnoj listi. Razlika između najbogatije i najsiromašnije nacije iznosi 497 puta na osnovu podataka iz tekuće godine.
Evropa
I DA IMAJU VIŠE DJECE: Papa pozvao Luksemburžane da pomažu zemljama u razvoju
26. Sep. 20240
Ekonomija
PROSJEK IM JE 6.000 EURA: Zemlja s najvišim plaćama u Evropi traži radnike
25. Jul. 20240
Evropa
BOŠNJAKINJA ULAZI U EVROPSKI PARLAMENT: Amela Skenderović je mlada politička snaga Luksemburga na evropskoj sceni
21. Apr. 20241
Politika
NA MARGINAMA ANTALIJA DIPLOMATSKOG FORUMA: Konaković i Betel zaključili "da su dobri odnosi BiH i Luksemburga"
02. Mar. 20241
Regija
NOVI DETALJI O OPTUŽNICI PROTIV SLOBODANA ŽIVOJINOVIĆA: "Boba je to potpisao"
Prije 13 min0
Hronika
NOŽEM NASRNUO NA STUDENTE: Nasilnik osuđen na zatvorsku i novčanu kaznu, kao i psihijatrijsko liječenje
Prije 14 min0
Ekonomija
TRUMPOVE CARINE ĆE PLATITI AMERIKANCI, EVO ŠTA KAŽU IZ ADIDASA: "Tenisice će poskupjeti zbog tarifa"
Prije 20 min0
Politika
ĆAMIL DURAKOVIĆ NEMA DILEME: "Ovo je trenutak za ozbiljnu uzbunu, BiH mora uhapsiti Dodika"
Prije 26 min0
Ekonomija
NEOČEKIVANA REAKCIJA: Svećenici iz cijelog svijeta digli glas protiv njemačke investicije u BiH
28. Apr. 20250
Ekonomija
SJAJNE VIJESTI ZA VOZAČE: Gorivo u Bosni i Hercegovini pojeftinilo za čak...
27. Apr. 20250
Ekonomija
KO ĆE NASLIJEDITI OGROMNO BOGATSTVO ENVERA MORALIĆA: Ovu ženu je najbogatiji Bosanac volio cijeli život, rodila mu 4 djece i odrekla se velike karijere zbog njega
27. Apr. 20250
Ekonomija
U VRIJEME OTKAZANIH LETOVA: U pokušaju spašavanja turističke sezone vlast u RS-u poziva građane iz Federacije BiH...
28. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.