Evropa
ELON MUSK ZAPREPASTIO BRITANCE: "Dolazi nasilje, ako to ne učinite - umirete..."
14. Sep. 20250
Radi se o prvoj NASA-inoj misiji na Europu i cilj joj je utvrdili ima li ona uvjete za život.
HiTec
24. Jul. 2021
1
NASA je objavila u petak da je izabrala SpaceX za previđeni let na Europu, zaleđeni Jupiterov mjesec, što je velika pobjeda za tvrtku milijardera Elona Muska koji želi organizirati sve dalja putovanja u Sunčevom sistemu.
Radi se o prvoj NASA-inoj misiji na Europu i cilj joj je utvrdili ima li ona uvjete za život.
Provest će se detaljno istraživanje tog Jupiterovog satelita, koji je nešto manji od Zemljinog mjeseca, i vodeći je kandidat kada se radi o potrazi za životom drugdje u Sunčevom sistemu.
Misija Europa Clipper krenut će u oktobru 2024. raketom Falcon Heavy iz svemirskog centra Kennedy na Floridi.
Vrijednost ugovora je oko 178 miliona dolara.
Ranije je bilo predviđeno da u misiji sudjeluje NASA-in Space Launch System (SLS) ali je taj program suočen s kašnjenjima i premašivanjem troškova te još nije operativan.
Među ustalim ciljevima misije Europa Clipper je i proizvesti slike visoke rezolucije površine Europe, utvrditi sastav površine, potražiti znakove geološke aktivnosti, izmjeriti debljinu ledenog pokrivača i utvrditi dubinu i salinitet njezinih oceana, dodala je NASA.
Evropa
ELON MUSK ZAPREPASTIO BRITANCE: "Dolazi nasilje, ako to ne učinite - umirete..."
14. Sep. 20250
Šareni svijet
AMBICIOZAN PLAN: Elon Musk će postati prvi bilijunaš na svijetu?
05. Sep. 20250
Svijet
MUSKOVA DRUŠTVENA MREŽA NA UDARU: I dalje se šire fotografije i snimke žrtava dječjeg spolnog zlostavljanja - "Musk, molim te ukloni poveznicu sa moje slike"
26. Avg. 20250
HiTec
GLAVOBOLJE ZA MUSKA: Američki SpaceX otkazao deseti let rakete Starship, razlog je...
25. Avg. 20250
Šareni svijet
NEVJEROVATAN ISKORAK NAUČNIKA: Otvara se mogućnost za povratak izumrle ptice dodo
Prije 3h0
Evropa
TALAS SE ŠIRI: Italija uvodi sankcije ekstremističkim izraelskim ministrima?
Prije 3h0
Mini market
EVROPSKI PUT ILI PUT U PROVALIJU: Sarajevu zastavice Evropske unije, Dodiku i Čoviču kontrola nad državom!
Prije 3h0
Hronika
NEVJEROVATNA PLJAČKA: Mladić iz BiH provalio u italijanski hotel i ukrao sef
Prije 4h0
HiTec
SPREMITE SE ZA OGROMNE PROMJENE: "Sigurno je jedno - učit ćemo cijeli život, tokom čitave karijere"
15. Sep. 20250
HiTec
SPISAK NAJINOVATIVNIJIH DRŽAVA SVIJETA: Ova europska država je na vrhu od 2011. godine
Prije 12h0
HiTec
NIZ APLIKACIJA I ALATA: Apple promovisao veliku softversku nadogradnju, evo šta sve donosi iOS 26
16. Sep. 20250
HiTec
NEVJEROVATAN USPJEH: Apple srušio sve rekorde sa prednarudžbama novog iPhonea 17
16. Sep. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.