JESMO LI SE VRATILI U “NORMALU”: Uz koje vakcine protiv covida se najlakše prelaze granice…

Broj međunarodnih dolaznih letova u turizmu je u 2020. pao za 74% u odnosu na 2019.

  • Svijet

  • 24. Jul. 2021  24. Jul. 2021

  • 0

Ponovna uspostava neproblematičnog međunarodnog putovanja možda je najbolji pokazatelj jesmo li se zaista vratili u neki oblik normale.  

Broj međunarodnih dolaznih letova u turizmu je u 2020. pao za 74% u odnosu na 2019. U posljednjih nekoliko mjeseci došlo je do oporavka na tom području. Na svijetu je do sada primijenjeno 3.7 milijardi doza vacina protiv covida-19 te su mnogi odlučili spakirati svoje kofere i krenuti na putovanje izvan zemlje. No, treba znati da nisu sve vakcine jednako vrijedna prilikom prelaska granice.

Različite zemlje prihvaćaju različite vakcine

Mnoge vlade su dale zeleno svijetlo samo onima koji su se vakcinisali određenim vakcinama.

Europska unija je, primjerice, ovog mjeseca natuknula kako neće dozvoliti ulazak onima koji su primili Covishield, indijsku verziju vakcine AstraZenece, jer ga nije odobrio europski regulator za lijekove. Indija je zaprijetila odmazdom i rekla kako "može uvesti recipročnu odluku za priznavanje EU digitalne potvrde". BBC navodi kako se situacija s Covidshieldom odnosi na politiku Europske unije, a ne na onu pojedinih država članica te da su Austrija, Njemačka, Slovenija, Grčka, Irska i Španija priopćile kako dozvoljavaju ulazak onim posjetiteljima koji su se vakcinisali tom vakcinom.

Svjetska zdravstvena organizacija je, uz AstraZenecu, odobrila i Pfizer-BioNTech, Modernu, Johnson & Johnson i dvije kineske vakcine. No kakvo je stanje globalno s prihvaćenosti različitih vakcina za prelazak granice?

AstraZeneca najprihvaćenija vakcina, slijedi Pfizer

Prema podacima stranice VisaGuide.World, najprihvaćenija vakcina širom svijeta, u smislu prelaska granice, jest  AstraZeneca, koju je odobrilo 119 zemalja, uključujući i WHO. 

Nakon AstraZenece dolazi Pfizer-BioNTech koji je odobrilo skoro 90 zemalja, a zatim Sputnik V (priznaje više od 60 država). Nakon toga dolaze Moderna i Johnson & Johnson. S druge strane, kineski CanSinoBio priznalo je samo nekoliko država. Na stranici VisaGuide možete provjeriti koje zemlje priznaju vakcinu koje ste vi primili. U prvi redak upišite vakcinu, a u drugi željeno odredište, nakon čega ćete dobiti traženu informaciju. 

Još jedan problem za turizam

Problem nije samo prelazak granice. Iako SAD za sada ne traži potvrdu o vakcinisanju za ulazak u zemlju (mada je, među ostalima, zatvorena za Britance, Europljane, Kineze i Indijce), Kanađani vakcinisani AstraZenecom izrazili su zabrinutost zbog mogućih problema prilikom ulaska u objekte koji zahtijevaju potvrdu o primljenoj vakcini koje je odobrila Američka agencija za hranu i lijekove (FDA). Naime, mada je SAD naručio 300 miliona doza vakcine AstraZeneca, FDA ga još uvijek nije odobrila, piše The Economist.

Turistička industrija je zabrinuta da bi ovakva ograničenja mogla zadržati ljude kod kuće. Nick Carreen iz Međunarodne udruge za zračni prijevoz smatra da je nedostatak sporazuma među vladama "još jedna prepreka pri poduzimanju putovanja". Mariangela Simao, pomoćnica glavnog voditelja WHO-a-u, rekla je da je Evropski parlament preporučio zemljama da razmotre prihvaćanje vakcina koja su na WHO-ovom popisu za hitno odobrenje.

Među vakcinama za koje je trenutno malo vjerovatno da će dobiti međunarodno odobrenje su ruski Sputnik V, indijski Covaxin i kubanska vakcina Abdala, piše Index.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...