ČUDO U NJEMAČKOJ: Dvoje kandidata porijeklom iz Bosne i Hercegovine moglo bi ući u Bundestag, ovo su njihove priče...

Izborna kampanja u Njemačkoj za parlamentarne izbore koji se održavaju u nedjelju 26. septembra 2021. je počela. Dvoje kandidata ispred Socijaldemokratske partije Njemačke - SPD Jasmina Hostert i Adis Ahmetagić vode porijeklo iz Bosne i Hercegovine i po trenutnim izbornim analizama ulaze u njemački parlament - Bundestag.

  • Politika

  • 23. Avg. 2021  

  • 1

Jasmina Hostert rođena je u Sarajevu gdje je i odrastala. Tokom opsade glavnog grada Bosne i Hercegovine, u oktobru 1992. godine, je pala granata i tom prilikom je ostala bez ruke, piše N1.

“Operisana sam u Sarajevu, ali se rana inficirala i pod hitno sam morala u inostranstvo“, prisjeća se Jasmina Hoster.

Jasmina je sasvim slučajno došla u Njemačku. Mogla je to biti, kako kaže, i sasvim druga zemlja da je u avionu bilo mjesta.

“Preko piste smo prvo došli u Kiseljak, a onda u Njemačku”, navela je.

Po dolasku u Bonn je izvršeno nekoliko operativnih zahvata.

“Imali smo sreće što nismo bili smješteni u prihvatni centar za izbjeglice nego kod jedne penzionisane učiteljice – Marije Hostert”, poručila je Jasmina.

Ta žena je za Jasminu kasnije postala veoma važna osoba u njenom životu. Ona se brinula da Jasmina nastavi školovanje u Njemačkoj, a kada se njen otac 1997. godine odlučio vratiti u Sarajevo, Jasmina je izrazila želju da ostane. Kada je napunila 18. godina, Marija Hostert ju je usvojila, što je razlog da Jasmina nosi njeno prezime. „ U njemačkom pasošu piše Jasmina Hostert, ali u bosanskohercegovačkom Jasmina Pašić“, kaže Jasmina koja ponosno ističe da je jedna od rijetkih koji imaju dvojno državljanstvo.

U Bundestag bi ove godine mgoao ući i Adis Ahmetović. Mlad i dinamičan, Bosanac po porijeklu je šef stranačkog ureda pokrajinskog premijera i sam političar na lokalnom nivou.

Kako kaže, povod njegovog angažmana u politici je njegovo migracijsko iskustvo i put njegovih roditelja koji su radili teško od dolaska u Njemačku.

“Za mene je već tada bilo važno popraviti stanje na bolje za ljude koji teško rade. Povod se pojavio nešto kasnije, sa školskom reformom u Niedersachsenu koju je provela prijašnja vlada, a za koju učenici nisu bili ni upitani”, kazao je Ahmetović.

Sa petnaest godina, počinje organiziranje protesta, zastupanje učenika kao glasnogovornik, a zatim i učlanjenje u SPD. Na početku je to bilo posmatranje i upoznavanje sa strukturama i procesima unutar stranke, u sklopu Jusos – organizacije mladih SPD-a.

Sa 17 godina Adis je postao zamjenik predsjednika ove omladinske organizacije SDP-a za regiju Hannover, po članstvu najveću u Njemačkoj, promovira stranku i dovodi mnogo mladih ljudi koji prije i nisu imali dodira sa politikom.


"Želim se zalagati za izbjeglice jer su se i Nijemci za mene zalagali. Želim se boriti i protiv rasizma koji je odjednom nastao u Njemačkoj tokom tzv. izbjegličke krize. Iz ličnog iskustva znam da nije lako doći u Njemačku i biti izbjeglica. Nažalost, ima onih koji misle da izbjeglice samo dođu i primaju socijalnu pomoć i koriste njemački sistem. To nije tačno. Većina izbjeglica se angažuje i želi dati svoj doprinos ovom društvu", kazala je Hostert ranije.

Adis Ahmetović, desna je ruka premijera pokrajine Niedersachsen. Iako mlad, ima iskustva u politici. Već sa 15 petnaest godina, počeo je organiziranjem protesta, zastupanjem učenika kao glasnogovornik, a zatim se učlanio u SPD.

 

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...