HiTec
NOVI SMJER I ZNAČAJNA PROMJENA: YouTube više neće pratiti trendove u video-zapisima kao dosad
Prije 11 min0
Tačno tako, ulaganja britanskog Adriatic Metalsa su najveća strana investicija u BiH.
Ekonomija
13. Okt. 2021 13. Okt. 2021
1
Britanska kompanija Adriatic Metals čija bh. podružnica Eastern Mining razvija ležišta mineralnih sirovina u Varešu, pokrenula je na londonskoj berzi najveću prodaju dionica ove godine.
Ugledni Financial Times, naime, piše kako ulaganja Adriatic Metalsa predstavljaju najveću direktnu stranu investiciju u ovom sektoru u Bosni i Hercegovini od proglašenja njene nezavisnosti ranih 1990-ih godina prošloga stoljeća. Za razliku od mnogih zemalja u Evropi, u kojima je sve teže otvoriti nove rudnike, bh. političari traže načina kako privući strane investitore nudeći nisku stopu korporativnog poreza u iznosu od 10 posto. U prosjeku je potrebno 16 godina za dobijanje dozvola i pokretanja proizvodnje u novom rudniku. Ukoliko sve bude teklo po planu, Adriatic bi trebao ispuniti ovaj cilj u četiri godine.
„Pozdravljamo posvećenost Adriatic Metalsa u obnavljanju bh. rudarske industrije, imajući u vidu planirana ulaganja u Rudnik Vareš, koji će biti najveća pojedinačna strana investicija u metalsku industriju ove zemlje do sada,“ izjavio je Fadil Novalić, premijer Federacije BiH.
Paul Cronin, bivši bankar i generalni direktor Adriatic Metalsa, osnovao je ovu kompaniju nakon što je kupio kompaniju koja posjeduje dozvole za istraživanje za područje oko rudarskog grada Vareša i započela su bušenja.
Uspjeh je odmah uslijedio nakon što je otkriveno nalazište Rupice.
„Kada sam otišao u BiH da procijenim ove projekte, pregledao sam materijal koji niko ranije nije pregledao, koji je potom digitaliziran i unijet u naš softverski model“, kaže Cronin za Financial Times.
Visokokvalitetna ruda iz nalazišta Rupice će omogućiti kompaniji da, nakon što započne rad u podzemnom rudniku, 2023. godine povrati uložene investicije za manje od godinu dana.
Cronin planira da zaradu dobijenu od rudnika iskoristi za finansiranje dodatnih istraživanja u ovom kraju, te druge akvizicije, prvenstveno u Evropi.
„Željeli bismo imati neke od metala koji se koriste u proizvodnji baterija. Sigurno nikl, ali i kobalt. Također, željeli bismo i neke dragocjene metale. Srebro ima ulogu u procesu dekarbonizacije, naročito jer se koristi u proizvodnji solarnih panela“, ističe Cronin.
(SB/VIjesti.ba)
HiTec
NOVI SMJER I ZNAČAJNA PROMJENA: YouTube više neće pratiti trendove u video-zapisima kao dosad
Prije 11 min0
Estrada
BEOGRADSKI GLUMAC ZAVRŠIO U BOLNICI: Mitrovićev medij izvijestio da se predozirao, on se javio i otkrio...
Prije 21 min0
Politika
POJEDINE STRANKE U RS-u KOJE SU U OZBILJNIM PROBLEMIMA PRED IZBORE 2026. GODINE: Dok Dodik "čeka", Miličević je...
Prije 35 min0
Svijet
IZVJEŠTAJ O AVIONSKOJ NESREĆI U INDIJI: Na snimku iz pilotske kabine čuje se kako jedan pilot pita drugog zašto je...
Prije 45 min0
Ekonomija
ČUDO U SARAJEVU: Mašine izašle na teren, ruši se čuveni objekat u Nedžarićima
10. Jul. 20250
Ekonomija
U JOŠ JEDNOM KANTONU ISPLAĆENI REGRESI: Budžetski korisnici dobili po 799 KM
09. Jul. 20250
Ekonomija
IZNENAĐUJUĆI PODACI: Ove dvije općine su u vrhu po prosječnim plaćama u FBiH, jedna od njih je preko noći doživjela ekonomski procvat...
09. Jul. 20250
Ekonomija
DA LI JE OVO POČETAK KRAJA: Njemački gigant u problemima, otpremnine idu do 150.000 eura
Prije 10h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.