Svijet
TOKOM RATA SA IZRAELOM: Ranjen iranski predsjednik?
Prije 13 min0
Tekst prenosimo sa hrvatskog Tportala.
HiTec
18. Okt. 2021 18. Okt. 2021
0
Globalna nestašica čipova negativno je utjecala na svaki djelić svjetske industrije koji zavisi o računalima, a najnoviji na listi ugroženih pronašli su se proizvođači smartfona. Prema Canalysu, isporuke smartfona pale su za 6 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Analitičarska kompanija tvrdi da je razlog visoka potražnja i nemogućnost kompanija da je dosegnu.
Prema preliminarnoj procjeni, Samsung je isporučio najviše uređaja u trećem kvartalu 2021. zauzevši 23 posto tržišta. Dobra vijest za južnokorejsku kompaniju nepromijenjene su brojke u odnosu na 2020. Drugi po redu je Apple koji je udio u tržištu povećao za 3 posto u odnosu na prošlu godinu.
Što se kineskog trojca Xiaomi, Vivo i Oppo tiče, oni su zajedno zauzei 34 posto tržišta. Jednu stvar koju, napominje Engadget, moramo uzeti u obzir je način na koji Canalys vrši analizu - uključili su OnePlusove isporuke pod Oppo, dok su za istu skupinu izuzeli Oppovu sestrinsku kompaniju Vivo. Sve tri kompanije drži kineski konglomerat BBK Electronics. Ako gledate na stvari iz ove perspektive, ova grupacija po veličini stoji tik iza korejskog Samsunga kao najveći proizvođači smartfona na planetu.
Unatoč velikim brojkama kod konkurenata, Apple i dalje postiže dobre rezultate s obzirom da treći kvartal obuhvaća svega jedan tjedan prodaje iPhonea 13. Canalys nije spominjao brojke, no izgleda da su Appleove dobro uigrane mreže distribucije doprinjele njegovom uspjehu u nestabilnom tržištu. Kompanija je, podsjeća izvor, jedan od navjećih klijenata tajvanskog proizvođača čipova TSMC-a.
Svijet
TOKOM RATA SA IZRAELOM: Ranjen iranski predsjednik?
Prije 13 min0
Evropa
JASNA PORUKA IZ DUBROVNIKA: "Balkan mora prvo ujediniti sebe, da bi stigao u EU"
Prije 31 min0
Show
NICOLE KIDMAN UŽIVA NA HRVATSKOJ OBALI: Holivudska zvijezda odabrala Jadran za odmor
Prije 40 min0
Politika
NARODNE IGRE: Pogledajte kako Nešić igra kamena s ramena (VIDEO)
Prije 45 min0
HiTec
LITVANCI RAZVIJAJU "SVEMIRSKI INTERNET": Potencijal prepoznao i NATO; Ratna mornarica već ga koristi...
10. Jul. 20250
HiTec
JAPAN JE U 22. VIJEKU: Došli do brzine interneta kojom skinu cijeli Netflix za 1 sekundu!
Prije 20h0
HiTec
AKO SLUŠATE MUZIKU KOJU JE NAPRAVILA UMJETNA INTELIGENCIJA: Evo kako ćete je prepoznati
11. Jul. 20250
HiTec
AMAZON ULAŽE SVE VIŠE U AI: Sprema milijarde ali ne za OpenAI, već za ovog konkurenta
Prije 16h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.