HiTec
SAMSUNGOVI PAMETNI TELEFONIi DONOSE SNAŽNE PERFORMANSE: Ipak, neke greške se poavljaju
Prije 2h0
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić sastao se sa Miroslavom Jenčom, pomoćnikom generalnog sekretara Ujedinjenih nacija za Evropu, Centralnu Aziju i Ameriku u Odjelu za politička i pitanja izgradnje mira i multinacionalnih operacija, javlja Anadolu Agency (AA).
Vijesti
19. Okt. 2021
8
Razgovarano je o aktuelnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, trenutnim blokadama koje su prisutne u bosanskohercegovačkim institucijama nakon dopune Krivičnog zakona BiH od strane bivšeg visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka, kojim se negiranje genocida i veličanje ratnih zločina utvrđuje kao krivično djelo.
Predsjedavajući Komšić istakao je da je trenutna situacija u državi u najvećoj krizi otkako je potpisan Dejtonski mirovni sporazum 1995. godine, te da retorika koja je prisutna od strane određenih političkih aktera podsjeća na početak devedesetih. Naglasio je da je potrebno uložiti sve napore kako bi ustavno-pravni sistem u BiH bio funkcionalan, kroz legalistički pristup prema nadležnim institucijama od kojih se očekuje blagovremena i adekvatna reakcija. Posebno je naglašeno da se legalnim pristupom treba izbjeći bilo kakav konflikt.
Pomoćnik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Miroslav Jenča izrazio je zabrinutost trenutnom političkom krizom u BiH, kao i na Zapadnom Balkanu. Naglasio je da su generalni sekretar i Ujedinjene nacije spremni da pomognu u rješavanju tih problema kako bi se izbjegao bilo kakav incident, odnosno da se svako pitanje treba rješavati međusobnim dijalogom i razgovorom. Jenča je naglasio da je njihov cilj prvenstveno omogućiti prosperitet, mir i sigurnost svim građanima u Bosni i Hercegovini i regiji.
Na sastanku je rečeno da pravac djelovanja treba da bude usmjeren ka evropskim integracijama, odnosno ka ispunjavanju 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, da fokus djelovanja svih političkih aktera u BiH treba da bude usmjeren ka tome. Posebno je istaknuta potreba implementacija svih pet presuda Evropskog suda za ljudska prava iz čega jedino mogu proizaći kvalitetne ustavne reforme i izmjene Izbornog zakona BiH, u okviru čega će se omogućiti poštovanje osnovnih ljudskih prava, bez diskriminacije i segregacije.
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić izrazio je zahvalnost Miroslavu Jenči, pomoćniku generalnog sekretara Ujedinjenih nacija u Odjelu za politička pitanja, na podršci koju UN pruža Bosni i Hercegovini u pravcu očuvanja i unapređenja trajnog mira, sigurnosti, te stabilnog demokratskog i sveobuhvatnog razvoja i doprinosa međunarodnom miru i sigurnosti.
HiTec
SAMSUNGOVI PAMETNI TELEFONIi DONOSE SNAŽNE PERFORMANSE: Ipak, neke greške se poavljaju
Prije 2h0
Kultura
QUENTIN TARANTINO JE SVE ANALIZIRAO I OBJASNIO: Kaže da su ovi filmovi označili kraj zlatnog doba Hollywooda
Prije 2h0
Politika
ENVER HALILOVIĆ O SAMITU U SKOPLJU: "Nažalost, Bosna i Hercegovina čak nije uspjela ni da ponudi..."
Prije 3h0
Hronika
TEŽAK UDES MOTOCIKLISTE IZ BOSNE I HERCEGOVINE U AUSTRIJI: Spasavao ga helikopter
Prije 3h0
Vijesti
BORJANA KRIŠTO DOVEDENA PRED ZID: Mora imenovati Vukanovića...
30. Jun. 20252
Vijesti
TUŽNA VIJEST IZ SARAJEVA: Napustio nas je prof. dr. Emir Solaković, veliki čovjek i vrsni hirurg
29. Jun. 20251
Vijesti
DODIK NAPOKON OTKRIO "PAKLENI PLAN": "Kada mi je ambasador SAD Bond rekao da u budućnosti neće biti Srba u RS, htio sam ga baciti u jezero na mom imanju!"
Prije 12h3
Vijesti
OGOLJENA RUŠILAČKA POLITIKA ZVANIČNOG BEOGRADA I BANJA LUKE: Ambasador BiH u UN-u Zlatko Lagumdžija za "SB" o 30. godišnjici obilježavanja genocida u Srebrenici, ali i o…
30. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 8
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.