Auto
PAŽNJA, SNIMA SE: Evropska država će pomoću Mercedesovih automobila pratiti…
18. Apr. 20220
BAIC drži i 6,5 posto Daimlerova odjela za proizvodnju kamiona.
Auto
15. Dec. 2021 15. Dec. 2021
0
Dvije kineske kompanije imaju značajne udjele u Daimleru, firmi koja proizvodi automobile s markom Mercedes-Benza. No posljednje infromacije govore da je jedan kineski proizvođač značajno povećao svoj paket dionica. Državna kompanija BAIC od 2019. godine drži 10 posto kompanije. To znači da dva kineska dioničara posjeduju gotovo dvadeset posto kompanije.
Do sada se govorilo samo o pet posto udjela BAIC-a. Daimler je u ponedjeljak potvrdio povećanje udjela. Povećanjem udjela BAIC je prestigao Geely, a to je automobilski proizvođač u vlasništvu milijardera Li Shufua. Prema Daimleru, Geely drži 9,7 posto dionica. Inače, Geeely je i vlasnik Volva.
Šef Daimlera Ola Källenius pozdravio je najnoviji korak:
"BAIC-ov udio u Daimleru odražava našu predanost našem zajedničkom, uspješnom savezu u proizvodnji i razvoju na najvećem svjetskom tržištu ličnih automobila. BAIC je u sporazumu potvrdio da neće povećavati svoj udjel. Zauzvrat, Daimler ima 9,55 posto udjela u podružnici BAIC Motor."
BAIC drži i 6,5 posto Daimlerova odjela za proizvodnju kamiona. S udjelom od oko 35 posto ukupne prodaje, Kina je dugo bila najvažnije tržište za osobna vozila Mercedes-Benz. Kompanija sa sjedištem u Stuttgartu otvorila je u oktobru novi tehnološki centar u regiji Peking. Ondje radi više od 1.000 inženjera. Daimler i Geely žele u 2022. godini na tržište izbaciti mali automobil Smart kineske proizvodnje.
Auto
PAŽNJA, SNIMA SE: Evropska država će pomoću Mercedesovih automobila pratiti…
18. Apr. 20220
Auto
DIV IZ STUTTGARTA DONIO ODLUKU: Mercedes u Njemačkoj mijenja sve, više neće nuditi popularne modele…
07. Mar. 20220
Ekonomija
TAKO TO RADE NJEMAČKE GAZDE: Mercedes “časti” 100.000 radnika sa po 6.000 eura
18. Dec. 20210
Auto
NIJEMCI NAJAVLJUJU REVOLUCIJU: Mercedes prijavio novi patent, uskoro bi sva njihova vozila mogla imati ovu funkciju…
24. Nov. 20210
Mini market
NIČIJA NIJE DO ZORE GORJELA, PA NEĆE NI ZORANOVA: "Milanović počinio krivično djelo napada na ustavni poredak BiH"
Prije 23 min1
Politika
FRANCIS BOYLE, PRVI BH. AGENT PRED MEĐUNARODNIM SUDOM PRAVDE: "BiH treba tužiti Hrvatsku za zločine; Za razliku od svog oca, Bakir prihvata malu..." (VIDEO)
Prije 39 min0
Društvo
KAD PUHALO TVITA: "Braćo Srbi, ako uzmete mikroskop vidjećete da je srpska zastava na..."
Prije 53 min0
Vijesti
RAT UŽIVO: Zelenski - "Šta je u glavama ljudi koji biraju takve mete?"
Prije 58 min0
Auto
GODINA ZA PRILAGOĐAVANJE: Od 6. jula ovi sistemi postaju obavezni na novim automobilima
18. Maj 20220
Auto
FATALNA GREŠKA: Pogledajte šta se dogodilo kad je vozač promašio brzinu u automobilu (VIDEO)
18. Maj 20220
Auto
JAD I BIJEDA PUTINOVE AUTOINDUSTRIJE: Rusija pokreće proizvodnju, ovo su električna vozila u budućnosti?!
20. Maj 20220
Auto
SVJETSKI JE AUTO GODINE: Ali, ima grešku
19. Maj 20220
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.