Društvo
MEMORIJALNI CENTAR SREBRENICA: "Prethodnu godinu obilježio je..."
01. Jan. 20230
Hasan Hasanović, kustos Memorijalnog centra i koordinator u projektu usmene historije, naglašava važnost svjedočenja onih koji su preživjeli opsadu i genocid.
Društvo
31. Dec. 2021 31. Dec. 2021
0
Memorijalni centar Srebrenica u prethodne dvije godine uveliko je radio na snimanju video svjedočanstava preživjelih svjedoka genocida u Srebrenici, saopćeno je iz te ustanove.
Saradnja je prvobitno ostvarena s Muzejom ratnog djetinjstva iz Sarajeva, s kojim je dokumentovano 100 video svjedočenja osoba koje su bile djeca i tinejdžeri u toku rata te s Balkanskom istraživačkom mrežom (BIRN) s kojom je snimljeno 100 video svjedočanstava za projekt "Životi iza polja smrti".
Zahvaljujući novoj opremi i timu Memorijalnog centra koji je razvio posebnu metodologiju dokumentovanja usmene historije, ove godine je samostalno, u produkciji Memorijalnog centra, snimljeno još 100 video svjedočenja preživjelih svjedoka genocida, što je tek prva faza projekta usmene historije, koji podržava Vlada Ujedinjenog Kraljevstva u projektu "Istina, dijalog, budućnost".
Hasan Hasanović, kustos Memorijalnog centra i koordinator u projektu usmene historije, naglašava važnost svjedočenja onih koji su preživjeli opsadu i genocid.
"Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) je utvrdio činjenice o genocidu u Srebrenici, to je ogromna količina dokaza. Međutim, pošto svaki muzej teži da potakne empatiju kod posjetitelja, lične ispovijedi preživjelih su najjače oružje u postizanju tog cilja. S druge strane, snimajući usmenu historiju, zauvijek pohranjujemo svoja sjećanja na tragičnu prošlost; time osiguravamo da će se taj narativ prenijeti budućim generacijama. Konačno, usmena historija je najmoćnije sredstvo u borbi protiv poricanja, minimiziranja, odobravanja ili opravdavanja genocida - kazao je Hasanović.
Snimljena svjedočenja također su iskorišćena za video izložbu na kojoj je svjedočenjem preživjelih obrađeno dvadeset tematskih cjelina koje ne govore samo o ratu, već i o zajednici koja je nekad postojala, a imala je tradiciju, društvo i normalan slijed života.
Video izložba "Srebrenica: Naša priča" otvorena je zahvaljujući već ranije snimljenim svjedočenjima i stalna je postavka u Memorijalnom centru u Potočarima.
"Memorijalni centar Srebrenica je završetkom prve faze ovog projekta pokazao da je razvio kapacitete za samostalan rad, dakle kompletna produkcija, intervjueri i tehnička ekipa su resursi i osoblje Memorijalnog centra Srebrenica. Sa dosadašnjih oko 200 ličnih priča koje je MCS radio u saradnji sa MRD i BIRN BiH, dodali smo novih 100 ličnih priča koje su trajno pohranjene u arhiv MCS i koje će biti dostupne istraživačima iz cijelog svijeta. Koristim ovu priliku da se još jednom zahvalim preživjelima na spremnosti da s nama podijele svoja iskustva i time doprinesu kulturi sjećanja na genocid i razvoju Memorijalnog centra Srebrenica", istakao je Mahir Omerović koji je s Hasanom Hasanovićem i snimateljima Redžepom Ustićem te Ahmedinom Đozićem radio na ovom projektu.
U toku ove godine snimljeno je više od 150 sati video materijala, a snimano je na lokacijama u Tuzli, Sarajevu i Srebrenici, gdje su od 100 preživjelih svjedoka genocida, učestvovali 56 muškaraca i 44 žene.
Zahvaljujući podršci Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, za narednu godinu planiran je nastavak projekta usmene historije kao jednog od prioritetnih projekata Memorijalnog centra, najviše zbog toga što mnogi preživjeli svjedoci umiru a da njihova svjedočenja nisu pohranjena u jedinoj instituciji u BiH koja se bavi čuvanjem sjećanja na žrtve i genocid u Srebrenici.
(Fena)
Društvo
MEMORIJALNI CENTAR SREBRENICA: "Prethodnu godinu obilježio je..."
01. Jan. 20230
Društvo
IZ MEMORIJALNOG CENTRA SREBRENICA PODSJEĆAJU SCHMIDTA: "Nakon donošenja Zakona zabilježeno na desetine slučajeva negiranja genocida"
30. Sep. 20220
Društvo
PREDSTAVNICI MEMORIJALNOG CENTRA U BUNDESTAGU: Istaknuta važnost veće uključenosti Njemačke u pitanje obilježavanja sjećanja na genocid u Srebrenici
27. Sep. 20220
Sjećanje
OBILJEŽENA 19. GODIŠNJICA MEMORIJALNOG CENTRA SREBRENICA: Važan dan za preživjele žrtve genocida i historiju BiH
20. Sep. 20220
Auto
MNOGI OD NAS PRAVE VELIKU GREŠKU: Šta učiniti kada se na semaforu iznenada upali žuto svjetlo…
Prije 26 min0
Mini market
VELIKI SKANDAL TRESE REPUBLIKU SRPSKU, STANIVUKOVIĆ "PERE RUKE" OD SVEGA: Kapitalna investicija, ali bez dozvole i mimo regulacionog plana, krivična prijava i protiv Viškovića...
Prije 38 min0
Estrada
HOPA – CUPA PRED KAMERAMA: Angelina Jolie otkrila s kim je snimila svoju najdražu intimnu scenu…
Prije 44 min0
Regija
AMERIČKA STUDIJA OTKRIVA: Srbija je najranjivija država Europe, slijede je…
Prije 56 min0
Društvo
USKORO PRED BUNDESTAGOM: Njemačka usvaja novi zakon za strance, tiče se i državljana BiH koji tamo žive i rade
28. Mar. 20230
Društvo
VARLJIVI MART: Krajinović otkrio koje će jutro biti najhladnije, kakvo vrijeme slijedi, zašto nam je od jučer jako hladno
28. Mar. 20230
Društvo
ISLAMSKA ZAJEDNICA ODREDILA: Utvrđen iznos vitri za ovogodišnji ramazan
28. Mar. 20230
Društvo
ADIL KULENOVIĆ, PREDSJEDNIK "KRUGA 99": "Pozivamo građane da izađu ispred OHR-a, agonija započeta 2. oktobra se nastavlja!"
28. Mar. 20233
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.