HAOTIČNO U CRNOJ GORI: Protesti u Podgorici i Beranama, Abazovića optužuju za izdaju i urotu sa Đukanovićem (FOTO, VIDEO)

U centru Podgorice, kod zgrade Vlade, održan je protest zbog inicijative za izglasavanje nepovjerenja Vladi. Protest je organizovan i u Beranama.

  • Regija

  • 19. Jan. 2022  19. Jan. 2022

  • 6

Okupljeni građani u Podgorici uzvikivali su "Izdaja", "Smijenite Dritana" i "Uzeo si pare Dritane".

Oni su blokirali i Bulevar Svetog Petra Cetinjskog na 15 minuta. Nakon protesta, koji je trajao oko sat, pozvali su na ponovno okupljanje sutra u Podgorici ispred Vlade, ali i u drugim gradovima.

Protestu su se pridružili i funkcioneri Demokratske Crne Gore Momo Koprivica, Vladimir Martinović i Albin Ćeman.

Ćeman, Koprivica i Martinović (Foto: Stevo Vasiljević/Pobjeda)

Slobodan Bulajić iz nevladine organizacije Miholjskog zbora je kazao da se sprema izdaja i prekrajanja izborne volje.

- Sve je režirao Đukanović uz pomoć novih Pajovića - naveo je on.

Miodrag Radošević, ispred Pravoslavnog bratstva Stupovi Sveti Simeon mirotočivi - Podgorica, rekao je da su se borili dvije godine za crkve i svetinje, a sad će se boriti za slobodu Crne Gore.

- Nećemo dozvoliti Milovim i Dritamovim poltronima i toj manjini, jer smo mi većina, da se pitaju o nama. Ići ćemo na ulice do kraja - poručio je on.

Poslanik Demokratske Crne Gore Vladimir Martinović je kazao da ih niko nije zvao u manjinsku vladu.

Kazao je i da ih ne zanimaju vlade "napravljene uz pomoć miliona, uz pomoć narko kartela".

Poslanik Ujedinjene Crne Gore Vladimir Dobrićanin kazao je da ih je neko godinu držao u zabludi i da se ruši ono što je narod izabrao 30. avgusta.

- Branimo demokratiju, na djelu je neviđena politička korupcija - ocijenio je on.

Podsjetimo, danas su iz Građanskog pokreta URA predali Skupštini inicijativu za smjenu Vlade.

- Nećemo simulirati procese, odugovlačiti i mrcvariti većinsku volju građana koji žele stabilnost, reforme i put ka EU. Već danas smo u skupštinsku proceduru uputili inicijativu na osnovu koje će se vidjeti da li aktuelna Vlada ima podršku većine poslanika - saopšteno je ranije danas iz te partije.

Sa protesta u Beranama (Foto: mreže)

Sa protesta u Podgorici (Foto: Stevo Vasiljević/Pobjeda)

Predlog za glasanje o nepovjerenju Vlade Crne Gore podržali su osim poslanika koalicije "Crno na bijelo" i poslanici partija manjina, SDP-a i SD-a, kao i 16 poslanika Demokratske partije socijalista i Andrija Popović (LP). Inicijativu sa ukupno 31 potpisom podrške, kako je i najavila Pobjeda, nisu potpisima podržali poslanici SNP-a. To se i očekivalo, kao što je bilo predvidljivo da će dio od ukupno 30 poslanika DPS-a potpisati iniciajtivu, uglavnom poslanici koji su bili danas u parlamentu.

Što se tiče glasanja, sasvim je sigurno da će svih 30 poslanika DPS-a i LP-a glasati za obaranje vlaed Zdravka Krivokapića.

Sa protesta (Foto: Screenshot/PCNEN/Facebook)

U inicijativi su navedeni i razlozi zbog kojih bi trebalo da se glasa o nepovjerenju Vladi.

- Razlozi su sadržani u sljedećem - da su na Petoj sjednici Drugog redovnog zasjedanja Skupštine Crne Gore 29.12.2021. godine izglasane Interpelacije ministru vanjskih poslova, ministru poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, ministarki prosvjete, nauke, kulture i sporta čime je postalo jasno da pomenuta tri ministra nemaju podršku parlamentarne većine.

Da je predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić najavio da će odbiti da postupi po Interpelacijama za smjenu tri ministra čime je pokazao da ne poštuje Ustav i zakone Crne Gore, ali ni osnovne demokratske principe poštovanja Parlamenta kao najvećeg zakonodavnog doma koji je birao sastav 42. Vlade Crne Gore;

Sa protesta u Beranama (Foto: Društvene mreže)

Da je na Četvrtoj sjednica Prvog redovnog (proljetnjog) zasijedanja u 2021. godini, 17.06.2021. godine smijenjen ministar pravde i ljudskih i manjinskih prava, a da do danas predsjednik Vlade nije predložio Parlamentu novog ministra čime je direktno ugrozio reforme u ključnim pogljavljima 23 i 24 a koja su najvažnija za napredak na putu ka članstvu u Evropsku uniju u oblasti vladavine prava.

Da je Predsjednik Vlade svojim djelovanjem više puta u prethodnom periodu ugrozio i otežao saradnju između zakonodavne i izvršne vlasti što je direktno proizvelo institucionalnu i političku krizu u zemlji. Ovakvo stanje dovelo je do blokade Parlamenta, pa čak i do bojkota od strane jednog dijela poslanika parlamentarne većine, što je direktno uticalo da se veliki broj zakona i podzakonskih akata ne razmatra u skupštinskoj proceduri. Sve ovo dovelo je u pitanje efikasan rad Parlamenta čiji je osnovni zadatak da služi javnom interesu i interesima građana, a ne partikularnim interesima bilo koje političke grupacije ili pojedinca.

Da su politička kriza, neadekvatna saradanja zakonodavne i izvršne vlasti, neusaglašavanje zakonske regulative sa zakonskom regulativom Evropske unije, kao i neaktivnost pojedinih ministara doveli do usporavanja evropskih integracija što se odrazilo na ocjene u godišnjem izvještaju Evropske komisije vezanom za proces napretka Crne Gore u evropskim integracijama- navodi se u Predlogu.

Zbog, kako su naveli, tih činjenica kao i izjave brojnih političkih subjekata u kojima se navodi da 42. Vlada Crne Gore nema većinsku podršku u Parlamentu smatraju jednim od osnovnih postulata savremene demokratije da se izvršnoj vlasti provjeri podrška u Parlamentu.

(Pobjeda)

Komentari - Ukupno 6

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...