Svijet
U KINI SNIMLJENA LETJELICA: Podsjeća na američki tajni avion (VIDEO)
31. Dec. 20240
"Kina pomno prati događaje u Ukrajini kako bi ocijenila vlastitu strategiju prema Tajvanu", upozorio je otočki ministar vanjskih poslova.
Svijet
09. Mar. 2022
5
Kina je optužila NATO da je "doveo napetosti između Rusije i Ukrajine do točke sloma".
Na dnevnom brifingu za vijesti glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Zhao Lijian pozvao je SAD da ozbiljno shvati zabrinutost Kine i izbjegne potkopavanje njezinih prava ili interesa u rješavanju situacije u Ukrajini i veza s Rusijom, javlja Reuters.
"Kina pomno prati događaje u Ukrajini kako bi ocijenila vlastitu strategiju prema Tajvanu", upozorio je otočki ministar vanjskih poslova.
"Kada gledamo kako se događaji u Ukrajini razvijaju... također vrlo pažljivo promatramo što Kina može učiniti Tajvanu", rekao je Joseph Wu tijekom konferencije za novinare.
Neki analitičari su ukazali na paralele između ruskih planova o Ukrajini i strahova oko budućnosti Tajvana - samoupravne otočne demokracije koju Peking prisvaja i nije isključio mogućnost da ga uzme silom.
"Kineski čelnici misle da je zapadna reakcija na rusku agresiju slaba i da nije koherentna te da nema nikakvog utjecaja. Kinezi bi to mogli shvatiti kao pozitivnu lekciju", dodao je Wu dok je govorio o dodatnim koracima koje Tajvan čini.
Upitan je li zabrinut zbog krize u Ukrajini, Wu je rekao da svijet vidi "širenje autoritarnosti", ukazujući na zajedničku deklaraciju koju su Kina i Rusija izdale prošlog mjeseca.
Kina, koja tradicionalno održava dobre veze s Moskvom, sve dosad nije htjela govoriti o invaziji na Ukrajinu i samo je "izrazila žaljenje" zbog sukoba u toj zemlji, rekavši ipak da "razumije" zabrinutost Rusije za svoju sigurnost.
No u telefonskom razgovoru s Macronom i sa Scholzom prvi čovjek Pekinga jučer je ustvrdio da je Kina "iskreno ožalošćena zbog novog rata na europskom kontinentu", objavila je javna televizija CCTV.
"Želimo pozvati na veću suzdržanost kako bi se spriječila humanitarna kriza velikih razmjera", rekao je Xi Jinping, ne osudivši ipak ofenzivu koju je 24. veljače pokrenuo ruski predsjednik Vladimir Putin na susjednu zemlju.
Rekao je sugovornicima da "cijeni napore Francuske i Njemačke radi posredovanja u Ukrajini" i istaknuo da je i Peking spreman preuzeti "aktivnu ulogu".
"Moramo zajedno poduprijeti mirovne pregovore Rusije i Ukrajine", pozvao je nakon što tri kruga pregovora u Bjelorusiji zasad nisu uspjela zaustaviti rat.
Kina je "spremna poslati Ukrajini humanitarnu pomoć", rekao je. Xi je opetovao da se njegova zemlja načelno protivi međunarodnim sankcijama, ocijenivši da će mjere uvedene Moskvi "naštetiti svim stranama".
Svijet
U KINI SNIMLJENA LETJELICA: Podsjeća na američki tajni avion (VIDEO)
31. Dec. 20240
Svijet
SAD I KINA NA PRAGU TRGOVINSKOG RATA: Počelo uvođenje zabrana
03. Dec. 20240
Hronika
ŠKOLSKI AUTOBUS POKOSIO GRUPU UČENIKA I RODITELJA U KINI: Najmanje 11 poginulih
03. Sep. 20240
Svijet
APOKALIPTIČNI SNIMCI S ISTOKA KINE: Tornado razarao sve pred sobom, ima stradalih
06. Jul. 20240
Svijet
BERNIE SANDERS PROVOCIRA TRUMPA: "Hvala vam predsjedniče!"
Prije 4h0
Politika
MOSTARSKI NOVINAR ALIJA BEHRAM: Braća po podjeli, Dodik i Čović, neće odustati!
Prije 4h0
Evropa
ŠOKANTNA OBJAVA UKRAJINACA: "Isporučeno nam je 120 hiljada neispravnih minobacačkih granata!"
Prije 4h0
Sport
HAALAND OSTAO BEZ RIJEČI: "Ovaj tip je NEVJEROVATAN!"
Prije 4h0
Svijet
DRAMA NA CRVENOM MORU: Američka vojska izgubila zrakoplov vrijedan 60 miliona dolara, pao je u more nakon...
29. Apr. 20250
Svijet
PUTINOVO NAJMOĆNIJE ORUŽJE: Stigli su iz više od 67 zemalja, sve se odvija pred očima Zapada i niko ne reaguje... (FOTO)
Prije 22h0
Svijet
GORI NA BLISKOM ISTOKU: Izrael izveo silovite udare na Bejrut, uslijedio je odgovor...
28. Apr. 20250
Svijet
PUTIN IZNENADIO IZJAVOM: "To će se desiti prije ili kasnije!"
Prije 6h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 5
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.