Jeste li znali
IZNENADNO OTKRIĆE ZAPREPASTILO ARHEOLOGE: Kako je moguće da je prije 6.000 godina ovaj predmet izrađen tehnologijom koju danas koristi NASA…
18. Mar. 20240
"Slobodna Bosna" nastavlja serijal iz historije.
Jeste li znali
22. Mar. 2022 22. Mar. 2022
0
Naša današnja priča vodi vas u stolački krš, jedno je od arheološki najzanimljivijih područja Bosne i Hercegovine. U blizini Stoca nalazi se paleolitsko nalazište pećina Badanj (6 km zapadno od Stoca), nekoliko nekropola stećaka, od kojih je najpoznatija ona u Radimlji (3 km zapadno od Stoca) te ostaci drevnog grada Daorsona.
Daorson ili Gradina Ošanića, kako se u narodu zove, nalazi se na kraškoj visoravni iznad sela Ošanići, tri kilometra sjeverozapadno od Stoca.
Uzvisina s koje se pruža pogled na stolačku dolinu, leži na 280-290 metara nadmorske visine. Prema mišljenju arheologa, bilo je to središte ilirskog plemena Daorsa, kojima je pripadalo područje oko donjeg toka rijeke Neretve, od Veleža do primorja i Pelješca, a ranije moguće sve do Duvanjskog polja.
Nakon prvih iskopavanja iz 1963. godine, arheolozi su na osnovu pronađenih nalaza zaključili da je naselje osnovano negdje u XVI stoljeću p. n. e. i da je sigurno postojalo od kraja V stoljeća do I stoljeća p. n. e. Gradska utvrda sa zidovima sagrađenim od ogromnih kamenih blokova nastala je najvjerojatnije u IV st. p. n. e.
Daorson je najvjerovatnije razoren 44-43. g. p. n. e. kada su mu presudili ratoborni Delmati, stalni suparnici Daorsa, i nakon toga više nije nastanjivan.
Čitavo naselje može se podijeliti na tri glavne cjeline: stambeni dio, privredni dio i utvrdu. Utvrda zauzima središnji dio, površine od oko 7.000 kvadratnih metara, te je zbog svog položaja u literaturi najčešće nazivana akropolom. Ostaci planski organiziranog naselja prostiru se istočno i sjeveroistočno od akropole, izvan utvrđenog dijela.
Sudeći po nalazima, Daorson nosi mnoga obilježja helenističkog grada, a o visokom stepenu kulture svjedoči, između ostalog, i kovanje vlastitog novca. Novac koji se ovdje kovao u III i II st. p. n. e. sličan je onome iz grčkih kolonija na Jadranskoj obali u to vrijeme. Novčići su na jednoj strani imali brod ilirskog tipa i ime Daorson napisano grčkim pismom. Oblici prikazanih brodova upućuju na zaključak da su Daorsi gradili dvije vrste brodova: ratne i trgovačke. Novac je dokaz da je ovo ilirsko pleme bilo ekonomski snažno i politički organizirano.
No ono što vezano uz Daorson pobuđuje naročitu pažnju su kiklopski bedemi utvrde, izgrađeni od ogromnih kamenih blokova.
Utvrda je s tri strane prirodno zaštićena liticama, dok je na jugoistočnoj, najpristupačnijoj strani uzvisine, podignut megalitski zid. Prvobitno je bio dugačak 60, a širok do 4,20 metara. Danas je zid dug 46 metra, jer su naknadno sagrađena dva tornja (sjeveroistočni i jugozapadni). Maksimalna širina očuvanog dijela zida iznosi šest metara kod jugozapadnog tornja. Fasadni blokovi debeli su 0,7 - 0,9 metara, dugi 1 metar, ali su poneki komadi dužine i do 3 metra. U zidu pokraj jugozapadnog tornja nalazila su se glavna gradska vrata, dimenzija 4,40 x 4,20 metra.
Ispred tog megalitskog zida nalazio se grudobran, koji se sastojao od cik-cak zida i lučnih zidova dužine 76 metara i širine od 1,2 do 1,5 metara.
Ogromna težina kamenih blokova otvara prastaro pitanje o transportu i ugradnji ovih megalitnih grdosija… U gradnji nije korišteno vezivo pa je cijela konstrukcija počivala na težini blokova i tehnici zidanja. Blokovi nisu samo pravougaoni, već različitih oblika, a ima i romboidnih. Teško je naći dva bloka iste veličine. Način gradnje podsjeća na zidove u drevnoj Mikeni i Tirintu, ali i u starim gradovima Južne Amerike, kao što su Sacsayhuaman i Ollantaytambo.
Ostaje zagonetka ko je i kada podigao ovaj grad. Osamdesetih godina prošlog stoljeća meksički istraživač Robert Salinas Price uzburkao je javnost svojom pretpostavkom da je Daorson antička Troja, a sudeći po megalitskoj gradnji, moguće je da Daorson nije ni ilirski ni helenistički grad, već nešto mnogo starije.
(SB)
Jeste li znali
IZNENADNO OTKRIĆE ZAPREPASTILO ARHEOLOGE: Kako je moguće da je prije 6.000 godina ovaj predmet izrađen tehnologijom koju danas koristi NASA…
18. Mar. 20240
Jeste li znali
ARHEOLOZI DOŠLI DO NEOČEKIVANOG OTKRIĆA: Ko su bili ljudi koji su pokopani u neobičnim položajima, izuzetno dobro očuvani…
04. Jan. 20240
Jeste li znali
OTKRIĆE KOJE MIJENJA SVE: U srcu Bosne pronađena 3.000 godina stara figurica, a kada su otkrili o čemu se radi – uslijedio je oduševljenje...
01. Nov. 20232
Šareni svijet
SENZACIONALNO OTKRIĆE: Arheolozi otkrili "novu" rimsku frazu na drevnoj čaši...
22. Avg. 20230
Vijesti
"SB" NA PRESSU CIK-a BiH: Evo kakva je izlaznost na Lokalnim izborima u BiH do 11 sati (FOTO)
Prije 14 min0
Politika
RAMO I ARNEL ISAK GLASALI U LUKOVOM POLJU: "Ovo su izbori na kojima se odlučuje o budućnosti Zenice" (FOTO)
Prije 24 min0
Društvo
MERHAMET PRIKUPLJA POMOĆ ZA STANOVNIŠTVO UGROŽENO POPLAVAMA: Naveli šta je nejpotrebnije unesrećenima
Prije 36 min0
Regija
OŠTRA KRITIKA DRAGANA PRIMORCA: "Milanović zbog svojih stavova postao zvijezda na ruskim portalima"
Prije 53 min1
Jeste li znali
ČUDO NA LETU 5390: Jeziva priča o čovjeku koji je ispao iz kokpita aviona na visini od 7.000 metara… (VIDEO)
04. Okt. 20240
Jeste li znali
AKO STE SE PITALI: Znate li zašto nikad ne biste trebali naslanjati glavu na prozor u avionu?
03. Okt. 20240
Jeste li znali
SIGURNO VAM SE DESILO: Vaš ljekar zna da govorite ove laži
04. Okt. 20240
Jeste li znali
SLIJEDI PERIOD VEĆE POTROŠNJE: Na kojoj temperaturi treba prati odjeću ako želite uštedjeti novac?
03. Okt. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.