Regija
OSVRT BOŠKA JAKŠIĆA: "Zvanični Beograd odabrao da negira genocid u Srebrenici svrstavajući se na mračnu stranu istorije"
11. Jul. 20250
Bilo je predviđeno da iznad Crvenog trga i crkve svetog Vasilija u formaciji “Z” - simbola nove pobjede - grme supersonični lovci, strateški bombarderi i “Iljušin 80”, komandni centar ruskog predsjednika u slučaju nuklearnog rata, ali ova demonstracija sile je izostala zbog meteorologije
Mini market
13. Maj 2022 17. Maj 2022
0
Piše: Boško JAKŠIĆ
Ovogodišnja parada na Crvenom trgu koliko je obeležavala pobedu nad Nemačkom pre 77 godina, toliko je, a i više, bila u službi izvrnutog tumačenja Vladimira Putina po kome se agresija na Ukrajinu predstavlja kao novo poglavlje borbe protiv fašizma.
Ruski predsednik svoju moć i identitet zemlje odavno vezuje za sovjetska iskustva iz Drugog svetskog rata, pa je Dan pobede iskoristio kao priliku za istorijske paralele tvrdeći da se Rusija danas nalazi pred izazovima pred kojima se našao Sovjetski savez u vreme Hitlerove invazije 1941. Sadašnje pretnje proširenja NATO-a na istok nisu ništa manje od onih fašističke Nemačke.
Sećanja na Veliki otadžbinski rat izjednačavaju se sa “specijalnom vojnom operacijom”. Iako u govoru Ukrajinu nigde nije pomenuo, Putin je agresiju branio argumentom da je Zapad pripremao invaziju na Rusiju i da je “specijalna vojna operacija” odbrambenog karaktera, novo poglavlje borbe protiv nacizma.
”Opasnost je svakim danom bila sve veća. Rusija se preventivno oduprla agresiji. To je bila iznuđena, pravovremena i jedina ispravna odluka suverene, jake i nezavisne zemlje”, rekao je Putin bez i jednog dokaza o “planiranoj invaziji”.
Dok je posmatrao defile na Crvenom trgu, verovatno žaleći što nije na kijevskom Trgu nezavisnosti kako je prvobitno očekivao, Putin je nastavio da kreira paralelnu stvarnost po kojoj je Rusija istovremeno i oslobodilac i žrtva.
Eksploatišući bolna sećanja na 27 miliona žrtava otadžbinskog rata, Putin je prošlost postavio u funkciju legalizovanja ratne sadašnjosti. Želeo je da podseti sunarodnike na njihove slavne pobede nad Napoleonom 1812. i Nemcima 1945. uz poruku da će tako biti i u Ukrajini 2022, ali spajao je nespojivo: veličanstvenu pobedu 1945. i brutalnu agresiju 2022.
Mnogo spekulacija je na Zapadu pratilo poslednje pripreme za paradu. Da li će Putin najaviti “sudnji dan”? Da li će formalno objaviti rat Ukrajini? Da li će Kijevu uputiti ultimatum: prihvatite pregovore ili odaberite da nastavite borbu uz pretnju upotrebe ruskog taktičkog nuklearnog naoružanja?
Da li će najaviti veliku ofanzivu na teritoriji Donbasa ili mobilizaciju kako bi se popunili redovi poginulih i ranjenih Rusa tokom invazije? Da li će organizovati parade na zauzetim ukrajinskim teritorijama? Da li će najaviti referendume u Donjecku, Luganjsku i Hersonu kako bi ih Rusija anektirala? Da li će na Crvenom trgu prikazati ratne zarobljenike?
Ništa se od toga nije dogodilo, što je potvrda da zapadni stratezi teško uspevaju da pročitaju Putinove planove. Utisak je da su akcenti njegovog govora bili više fokusirani na potenciranje globalnog raskoraka nego na ofanzivne pretnje. Dan pobede poslužio je kao povod za politizirano okupljanje oko nacionalne zastave i memorijala Drugog svetskog rata, za homogenizaciju ruske nacije.
Putin nije, kao što se takođe očekivalo, proglasio pobedu u Donbasu. Nije, kao neposredno posle aneksije Krima za Dan pobede 2014., otputovao za Sevastopolj. To što nije proglasio pobedu je posredna potvrda procene da je rat daleko od toga da je dobijen i da očekuje da sadašnji konflikt neće trajati kratko.
Vladar Rusije nije pod pritiskom da objavi jasnu pobedu jer čvrsto drži kontrolu u zemlji dok propagandna mašinerija Kremlja obezbeđuje da informacije o polovičnom uspehu kampanje ne dođu do ruske javnosti. Uostalom, i pobeda u ratu u Siriji bila je proglašavana dva-tri puta.
Pre manje od dve decenije, američki predsednik George W. Bush je sa tribine duž zidina Kremlja posmatrao paradni defile povodom Dana pobede nad nacističkom Nemačkom. Ovog 9. maja uz Putina nije bilo ni jednog gosta sa Zapada. Bivši saveznici iz antifašističkog fronta danas su na dvema stranama rata u Ukrajini. Dok uvode svet u neizvesnu budućnost, međusobno se optužuju za obnovu fašizma i nacizma.
Potvrđujući dubinu jaza između Rusije i Zapada, nezapamćenu od kraja hladnog rata, Putin je Rusima poručio da je njihova zemlja suočena sa egzistencijalnom pretnjom - što se uklapa u njegov narativ da je Rusija danas okružena neprijateljima sa svih strana.
Agresija na Ukrajinu predstavlja se kao novo poglavlje borbe protiv fašizma, kao pohod protiv vlasti u Kijevu za koje Putin tvrdi da su pod kontrolom neonacista.
Državna propaganda je uoči praznika zaoštrila retoriku protiv SAD-a i Evropljana tvrdeći da Zapad dramatičnim povećanjem isporuka oružja Ukrajini provocira Treći svetski rat i da pokušava da sadašnji rat produži što je duže moguće.
Putin je održao govor pre nego što su krenule kolone vojnika, tenkova, raketa i interkontinentalnih projektila. Bilo je predviđeno da iznad Crvenog trga i crkve svetog Vasilija u formaciji “Z” - simbola nove pobede - grme supersonični lovci, strateški bombarderi i “Iljušin 80”, komandni centar ruskog predsednika u slučaju nuklearnog rata, ali ova demonstracija sile je izostala zbog meteorologije.
Vojna parada, koja nije otkazivana ni u najgorim danima pandemije, u ljudstvu i prikazanoj borbenoj tehnici bila je za trećinu skromnija od prošlogodišnje, ali Putinu je bila više nego neophodna kao simbolična manifestacija patriotskog jedinstva u vremenima kada je njegova vojska suočena sa neočekivano snažnim otporom Ukrajinaca, a Rusija sa gotovo nezabeleženom globalnom izolacijom.
Ispostavlja se da “oslobađanje” istoka Ukrajine ima neočekivano visoku cenu pošto je tokom dva meseca “denacifikacije”, po ukrajinskim - moguće uveličanim procenama - 26.000 ruskih vojnika izbačeno iz stroja. Istovremeno su ubijene hiljade ukrajinskih civila, a milioni primorani na bekstvo, pa je Putin na meti optužbi za ratne zločine.
Ne i u Srbiji i Republici Srpskoj, bastionima ruskih interesa na Zapadnom Balkanu, gde su se organizovale proputinovske manifestacije u znaku slova “Z”, zaštitnog znaka ruskih invazionih snaga u Ukrajini koja je sadašnjim razaranjima i zločinima prokockala kapital antifašističke borbe Crvene armije u Drugom svetskom ratu.
Sjaj vojne moći sa Crvenog trga tamni dok se gledaju snimci uništenih ruskih tenkova i borbenih vozila rasutih po Ukrajini. Čija se pobeda slavi?
(Oslobođenje)
Regija
OSVRT BOŠKA JAKŠIĆA: "Zvanični Beograd odabrao da negira genocid u Srebrenici svrstavajući se na mračnu stranu istorije"
11. Jul. 20250
Regija
BOŠKO JAKŠIĆ: "Vučić je izmislio razgovor sa von der Leyen iz opsesivnih razloga"
02. Jul. 20250
Svijet
VANJSKOPOLITIČKI ANALITIČAR O BUDUĆNOSTI IZRAELA I IRANA: "Trump je saučesnik ovog rata"
16. Jun. 20250
Regija
SAUČESNIŠTVO BEOGRADA U GENOCIDU: Srbija nastavila da prodaje oružje jednom prijatelju da bi brutalno ubijao civilno stanovništvo drugog prijatelja
14. Jun. 20250
Auto
AUTO-INDUSTRIJA NA IVICI SLOMA: Ovom gigantu proizvodnja pala za trećinu
Prije 9 min0
Estrada
KOMŠINICA ŽIKE JAKŠIĆA O LIKU "PREKO PUTA": "On je uvijek bio nasmijan, susretljiv, nikada nije glumio..."
Prije 21 min0
Regija
POGLEDAJTE ČIM SE VUČIĆ BAVI DOK SRBIJA GORI: "Izračunali smo da je na koncertu Thompsona..."
Prije 33 min0
Sport
ĐOKOVIĆ UZIMAO NOVAC OD KAMATARA: "Žao mi je, to je sve što imam"
Prije 40 min0
Mini market
VASKOVIĆ UZBURKAO DUHOVE: „Dodik rascijepio državu, jedan distrikt je Brčko, a drugi bi postao Sarajevo...“
14. Jul. 20250
Mini market
PROPUSTILI SMO SVE ŠANSE ZA PROMJENU SISTEMA: Spavajte mirno, Dejtona 2 neće biti
13. Jul. 20252
Mini market
VASKOVIĆ UZBURKAO JAVNOST: "Ćulumu je sada naređeno da se vrati na čelo SIPA kako bi do kraja..."
Prije 13h2
Mini market
KRENUO U HRVATSKU: Državljanin BiH na granici kažnjen sa nevjerovatnih 12 hiljada eura, evo šta je učinio... (FOTO)
Prije 3h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.