Šareni svijet
ZAPAPRIO SAMOM SEBI: Poznati kuhar iz SAD opljačkao čak tri banke u jednom danu
Prije 8 min0
Mnogi proizvođači žale se na Thatchamovu testnu proceduru, tvrdeći da nisu upoznati kako se automobili ocjenjuju.
Auto
19. Maj 2022 19. Maj 2022
0
Kompanija koja se bavi sigurnošću automobobila i dio je Euro NCAP koncerna, Thatcham Research, testirala je otpornost na krađu novih modela automobila.
Na testu je bilo jedanaest vozila, a ocjene su od 1 do 5. Nimalo spektakularnu ‘dvojku’ dobili su Ford Mondeo, Toyota Corolla, Lexus UX, Hyundai Nexo (SUV na gorive ćelije vodika), Kia Proceed i Porsche Macan.
Dakle, nema nekog tipičnog uzorka, u ovoj skupini su premium vozila i automobili za manje imćunu publiku. Kod svih ovih automobila ocjene za većinu zaštitnih sustava su dobre, ali svih pet modela pokazalo se neotpornima na krađu takozvanim relejnim kutijama – uređajima koji preuzimaju signal s daljinskog ključa i omogućavaju kradljivcima elegantan ulazak u automobil i njegovo pokretanje.
Najvišu ocjenu zaslužili su Mercedes B klasa, Audi E-tron, Jaguar XE i Range Rover Evoque, koji imaju superiorne sustave zaštite od krađe, a iz Thatchama su osobito pohvalili sigurniju wireless tehnologiju njihovih daljinskih ključeva te mogućnost da ne emitiraju signal kad nisu u uporabi. Tako onemogućuju lopovima da pomoću relejnih kutija otključaju automobil.
Najlošiju ocjenu dobio je Suzuki Jimny, koji ima zaštitu od krađe na razini supermarketa bez sigurnosnih kamera u najopasnijem dijelu opasnog grada – dakle, gotovo nikakvu. Mnogi proizvođači žale se na Thatchamovu testnu proceduru, tvrde da nisu upoznati kako se automobili ocjenjuju, odnosno Hyundai naglašava da je testirani Nexo bio pretprodukcijski model.
Šareni svijet
ZAPAPRIO SAMOM SEBI: Poznati kuhar iz SAD opljačkao čak tri banke u jednom danu
Prije 8 min0
Hronika
DETALJI TEŠKE SAOBRAĆAJNE NESREĆE NA SJEVEROZAPADU BiH: Žena poginula kada se automobil "zakucao" u kamion, sumnja se da joj je tokom vožnje pozlilo
Prije 18 min0
Vijesti
DA VIDIMO KO KOSI, A KO VODU NOSI: Marta Kos stiže u službenu posjetu BiH
Prije 21 min0
Evropa
KAO ODGOVOR NA KATASTROFALNU SITUACIJU U GAZI: Kaja Kallas potvrdila plan Evropske komisije, žele Izraelu ponovo...
Prije 23 min0
Auto
VOZAČI, OPREZ: Ako u vozilu imate akumulator stariji od dvije godine – ovo trebate znati...
14. Sep. 20250
Auto
PALE SE SVJETLA, ZUJI ELEKTRIKA: U ovoj državi uvedena je trajna zabrana uvoza automobila na dizel i benzin
15. Sep. 20250
Auto
VOZAČI OPREZ: Ukoliko osjetite ovaj miris u automobilu, odmah krenite u najbliži servis...
15. Sep. 20250
Auto
IZNENAĐENJE IZ WOLFSBURGA: Poznata sudbina legendarnog Volkswagen Golfa, najavljeno je...
Prije 9h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.