Ekonomija
SANKCIJE SU BILE JAČE OD NJIH: Druga najveća ruska banka napušta evropsko tržište
06. Mar. 20221
Prije zasnivanja ugovornog odnosa, objašnjavaju, banka je dužna upoznati klijenta s detaljima mogućih promjena.
Ekonomija
26. Jun. 2022
0
Europska središnja banka (ESB) objavila je da će sljedeći mjesec podići ključne kamatne stope kako bi obuzdala inflaciju zbog čega mnogi građani strahuju od viših kamatnih stopa i viših rata kredita. Iz Agencije za bankarstvo FBiH kažu kako je promjena kamatne stope i izmjena plana plaćanja moguća samo za ranije ugovorene kreditne aranžmane koji uključuju mogućnost promjene kamatne stope.
- Na našem tržištu, promjene možemo očekivati putem međubankarskih referentnih kamatnih stopa koje se koriste za određivanje konačne stope za ugovore s promjenljivom stopom, najčešće Euribor. Promjena kamatne stope i izmjena plana plaćanja je moguća samo za ranije ugovorene kreditne aranžmane koji uključuju mogućnost promjene kamatne stope - ističu iz Agencije.
Prije zasnivanja ugovornog odnosa, objašnjavaju, banka je dužna upoznati klijenta s detaljima mogućih promjena.
Također, kreditor je dužan dati sve potrebne informacije o promjenama razine kamatne stope tijekom trajanja aranžmana.
Uvažavajući dostupne informacije i očekivanja u vezi s kamatnim stopama, navode dalje iz Agencije, kao i činjenicu da je mogućnost promjene kamatne stope predviđena i prilikom zasnivanja ugovora, promjene razine referentnih kamatnih stopa ne bi trebale ugroziti platežnu sposobnost većine klijenata.
Po njima, ključni rizici za građane i privredu dalje su vezani za inflaciju.
Što će biti s kreditima koji su ugovoreni s fiksnim kamatnim stopama?
Vezano za bojazan građana o mogućem rastu rata kredita, iz Agencije za bankarstvo FBiH napominju kako krediti ranije ugovoreni s 'fiksnom' kamatnom stopom neće biti izloženi riziku promjena referentnih kamatnih stopa.
Nadalje pojašnjavaju kako u uobičajenoj praksi kreditiranja 'fiksne' stope već uključuju komponente očekivanih promjena (kamatnog rizika) i po pravilu su više od stopa koje predstavljaju osnovu za izračun promjenjive kamatne stope.
Mogućnost ublažavanja efekata promjena kamatnih stopa u nastavku godine
- Zadržavanje stabilnosti i likvidnosti našeg bankarskog sustava upućuje na mogućnost ublažavanja efekata promjena kamatnih stopa u nastavku godine. Prema trenutnim saznanjima, rast razine referentnih kamatnih stopa u EU i eurozoni treba se održati na prihvatljivoj razini koja neće ugroziti rast ekonomija Unije ili dovesti do recesije - napominju iz Agencije i dodaju kako pouzdani rasponi ili prognoze efekata mjera ESB nisu dostupne.
Usto naglašavaju kako se za potrebe procjene može uzeti kao relevantno iskustvo ranijih perioda i praćenje dinamike rasta stopa koje propisuje ESB, s efektima koji će se djelomično prenositi na međubankarske referentne stope i naše tržište.
Najave ESB za tekuću godinu upućuju na promjenu od 25 do 75 baznih poena, odnosno, korekcije stopa od 0,25 do 0,75 posto.
Pritom konačne kamatne stope na međubankarskim tržištima ovise i o drugim faktorima, a naročito o stanju ponude i tražnje za novcem, kao i ostalim makroekonomskim kretanjima.
Upitani što će biti s postojećim kreditima, onim s valutnom klauzulom u eurima i nacionalnoj valuti, u Agenciji kažu kako se u uvjetima 'valutnog odbora' razine kamatnih stopa ne vežu za valutu kredita, ako se radi o eurima i markama.
Komentirajući odluku ESB-a o podizanju ključnih kamatnih stopa, iz Agencije za bankarstvo FBiH napominju da će izmjena kreditno-monetarnog pristupa Europske središnje banke (ESB) imati efekte na razine kamatnih stopa na međubankarskom tržištu EU.
- I dalje se smatra da ESB ima ograničen prostor za provedbu mjera i povećanje razina kamatnih stopa do razine koja neće uvesti vodeće ekonomije EU u recesiju, ili dovesti do efekta fragmentacije razine kamatnih stopa po članicama EU i eurozone. Osim što se u ovom trenutku ESB fokusira na rizike koji su vezani za inflaciju, zaustavljanje ekspanzivne monetarne politike i poticanja niskih referentnih stopa je najavljeno u periodu prije pandemije – naglašavaju iz spomenute agencije.
s druge strane, osim u srpnju, najavljena je mogućnost povećanja kamata i na jesen.
Ekonomija
SANKCIJE SU BILE JAČE OD NJIH: Druga najveća ruska banka napušta evropsko tržište
06. Mar. 20221
Ekonomija
IZNENAĐENJE NA VRHU: Ovo je lista TOP - 10 najvećih banaka na svijetu u 2022. godini....
23. Jan. 20220
Ekonomija
UZBUNA U SUSJEDSTVU: Banke građanima ukidaju minuse, evo šta se krije iza svega…
31. Avg. 20210
Ekonomija
PROMJENE NA VRHU: Ko je gubitaš, a ko je izbio na vrh liste banaka u Federaciji BiH po zaradi!?
15. Jun. 20210
Mini market
TRIVIĆ U NEVJERICI: "Borci i penzioneri jedva preživljavaju, dezerter Dodik preko stranačkih firmi izvlači milione"
Prije 15 min0
Regija
VLADA HRVATSKE DONIJELA UREDBU: Od utorka jeftinije gorivo
Prije 27 min0
Evropa
U VELIKOJ BRITANIJI NOVI ŠTRAJKOVI: Više od šest hiljada mašinovođa traže veće plate i bolje uslove
Prije 41 min0
Politika
ČOVIĆEV HNS OPTUŽUJE 'BOŠNJAČKE STRANKE': "Svakodnevno svjedočimo radikalnim predizbornim porukama koje se zasnivaju na izazivanju straha"
Prije 52 min1
Ekonomija
SEJO BRAJLOVIĆ OTKRIO KOLIKO VRIJEDI NJEGOV RESTORAN NA ILIDŽI: "Konobari kod mene imaju dvije hiljade maraka platu" (VIDEO)
10. Avg. 20224
Ekonomija
JOŠ KRAĆE DO MORA: Raspisan tender za još jednu dionicu autoputa u Federaciji BiH…
11. Avg. 20221
Ekonomija
OTKRIVAMO: Cijene goriva u padu, evo gdje su jutros najjeftiniji benzin i dizel...
12. Avg. 20220
Ekonomija
PROJEKAT VRIJEDAN 67,5 MILIONA EURA: Od narednog mjeseca brže do mora...
11. Avg. 20220
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.