Auto
U NJIH ULAZE SAMO ONI NAJHRABRIJI: Automobili nemaju volan, papučice gasa ni kočnice, nema mjesta ni za…
17. Mar. 20240
Samo pet posto provjerenih automobila bilo je sigurno, zaštićeno od napada s proširenjem dosega.
Auto
18. Jul. 2022 18. Jul. 2022
0
Današnji moderni automobili s višim razinama opreme uglavnom imaju zaključavanja bez ključa sa senzorom na ručkama prednjih vrata ili sistemima koji prepoznaju da ste blizu pa otključavaju ili zaključavaju vozilo automatski, ako se udaljavate. Dovoljno je imati ključ u džepu i ući ćete u svoje vozilo. Međutim, ovaj oblik komocije i luksuza stvorio je priliku za modernizirane lopove koji pomoću posebnih uređaja, relejnih kutija, pojačavaju signale ključa i otvaraju vozilo bez problema, pokreću ga i kradu… Kradljivci automobila moraju samo biti blizu ključa s malim uređajem – i s drugim uređajem blizu vrata automobila. Time se domet signala proširuje za stotine metara – a automobil se lako može otvoriti i pokrenuti. Ključ može biti bilo gdje, na ormariću u kući, uz vas na poslu. Lopovima je dovoljno da je automobil relativno blizu.
Automobile sa zaključavanjem bez ključa još uvijek je mnogo lakše ukrasti od vozila s normalnim radioključem ili ključem na kojem morate pritisnuti dugme da bi se vrata otvorila. To pokazuju trenutne studije Njemačkog autokluba (ADAC) na preko 500 automobila. Većina proizvođača automobila jednostavno ne instalira sisteme koji mogu zaštititi od krađe automobila. Kao što pokazuju kontinuirani testovi ADAC-a na 500 automobila sa sistemima bez ključa, gotovo sva vozila mogu se otvoriti i odvesti bez ikakvih problema. Samo pet posto provjerenih automobila bilo je sigurno, zaštićeno od napada s proširenjem dosega.
Vlasnici automobila sa sistemima bez ključa također mogu postati žrtve i drugi put: ako policija pronađe i pregleda ukradeno vozilo, te ako nema znakova provale ili druge krađe. To može dovesti do problema u rješavanju zahtjeva ili sumnje da je vlasnik lažirao krađu kako bi počinio prevaru u osiguranju.
Automobili sa sistemom zaključavanja bez ključa lako se mogu učiniti sigurnijim uz digitalnu radiotehnologiju. Ova tehnologija koristi računarske čipove s ultraširokopojasnom tehnologijom (UWB), uz pomoć kojih se iz vremena širenja radiosignala vrlo precizno može odrediti udaljenost između ključa i automobila. Pri korištenju UWB tehnologije, automobil ne reagira na pokušaje krađa relejnim kutijama. Jaguar Land Rover je prvi proizvođač automobila koji je ugradio ovu tehnologiju u nove modele od 2018. godine. Od 2019. godine sve više modela automobila iz VW koncerna je zaštićeno, a to su Audi A3, Seat Leon, Škoda Octavia i Volkswagen Golf 8, ID.3, ID.4, Polo i Caddy. Prvi modeli koji nude istu zaštitu sada su dostupni i kod BMW-a, Genesisa i Mercedesa. Dakle, zaštita se može uvesti kod premium, ali i jeftinijih vozila. Sve je očigledno stvar volje proizvođača i minimalnih tehnoloških korekcija.
Auto
U NJIH ULAZE SAMO ONI NAJHRABRIJI: Automobili nemaju volan, papučice gasa ni kočnice, nema mjesta ni za…
17. Mar. 20240
Auto
NEMA VIŠE, KRAJ, ENDE…: Ove godine opraštamo se od ovih modela automobila, prvi odlazi…
04. Jan. 20240
Auto
ODLAZAK KOD MAJSTORA - PRAVA NOĆNA MORA: Ovo je razlog zbog kojeg je drastično poskupio popravak automobila…
08. Sep. 20230
Auto
BORBA PROTIV EKSTREMNIH VRUĆINA: Ukoliko je automobil parkiran na suncu - ovo obavezno treba napraviti…
22. Avg. 20230
Mini market
DRAGAN BURSAĆ: “Ako je svaka kritika Dodika napad na Srbe – onda su Srbi postali taoci jednog čovjeka”
Prije 18 min0
Politika
RAMIZ SALKIĆ UPOZORAVA: "Podršku Dodiku pružala je i Hrvatska, jer joj je potreban..."
Prije 26 min0
Sport
ZOVU GA "HAALAND S TEMUA": United spreman pretrpjeti ogroman finansijski gubitak samo da se riješi ovog igrača
Prije 29 min0
Žena
ISTANČAN MODNI UKUS: Lejla Filipović pokazala je haljinu koja tako laska silueti uz zavodljiv izrez
Prije 31 min0
Auto
ISKUSNI MEHANIČAR KUNE SE U OVAJ AUTO: "U 15 godina nisam imao ni najmanji problem"
01. Avg. 20251
Auto
ODLUKA JE PALA: Poznata sudbina najpopularnijeg Volkswagen Golfa...
02. Avg. 20250
Auto
IZNENAĐENJE NA VRHU: Ovo je top-lista najpouzdanijih automobila na svijetu...
01. Avg. 20250
Auto
TEŽAK UDARAC KOMPANIJI ELONA MUSKA: Tesla mora platiti odštetu od 200 miliona eura, ali ni to nije najgore od svega...
02. Avg. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.