Politika
MILAN DUNOVIĆ OBJASNIO: "Reformsku agendu koče dvije strane, jedna je poznata sa ministrima iz SNSD-a"
25. Sep. 20250
"Donio je „Odluku", a ne „Prijedlog Odluke" i čak naveo da će ta „Odluka" biti objavljena u Službenim novinama Federacije BiH, čime je u potpunosti anulirao ulogu i značaj Doma naroda Parlamenta Federacije BiH i sebi priskrbio ulogu zakonodavca", naveli su u pismu.
Politika
25. Avg. 2022 25. Avg. 2022
2
Potpredsjednici Federacije BiH Melika Mahmutbegović i Milan Dunović uputili su danas pismo viskom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu u vezi sa jučerašnjim potezima predsjednika Federacije Bosne i Hercegovine Marinka Čavare kojima je "diskreditovao i dodatno zakomplikovao proces imenovanja nedostajućih sudija Ustavnog suda Federacije BiH.
Mahmutbegović i Dunović u pismu Schmidtu navode:
"Ustav Federacije BiH u članu IV.C.2.6.(2), eksplicitno propisuje proceduru imenovanja sudija Ustavnog suda FBiH, na sljedeći način:
„Sudije Ustavnog suda predlaže predsjednik Federacije uz saglasnost potpredsjednika, a za imenovanje je potrebna potvrda većine delegata Doma naroda koji su prisutni i glasaju." Očito je da je predsjednik Čavara, donoseći „Odluku o imenovanju" i to na press-konferenciji, a ne u konsultacijama s potpredsjednicima, na način propisan gore navedenim članom Ustava, prekršio Ustav FBiH; Donio je „Odluku", a ne „Prijedlog Odluke" i čak naveo da će ta „Odluka" biti objavljena u Službenim novinama Federacije BiH, čime je u potpunosti anulirao ulogu i značaj Doma naroda Parlamenta Federacije BiH i sebi priskrbio ulogu zakonodavca! Period šutnje i indolentnosti (koji traje od 2016. godine) prema pisanjima i urgencijama naših kabineta, Ureda Visokog predstavnika, Ureda Specijalnog predstavnika EU, ambasada SAD, Velike Britanije i dr. „prekinuo" je neprihvatanjem našeg zajedničkog prijedloga, ignorišući našu nezaobilaznu, Ustavom propisanu ulogu u procesu imenovanja sudija Ustavnog suda FBiH („uz saglasnost"); Svjesno i ciljano je narušio nacionalni balans sudija Ustavnog suda FBiH; Sve navedeno ukazuje na pokušaj predsjednika Čavare da i dalje vrši opstrukcije, te da nema namjeru deblokirati proces imenovanja;", navodi se u pismu i dodaje:
"Smatramo da su „intervjui" sa kandidatima tri godine nakon javnog konkursa koje je obavio predsjednik Čavara, ne informišući o tome i bez prisustva potpredsjednika, potpuno u suprotnosti sa svim zakonskim i ustavnim procedurama za imenovanje sudija, te otvaraju mogućnost sumnje za trgovinu uticajem i zloupotrebu položaja; Ubijeđeni smo, Visoki predstavniče da Vi, kao i ostali predstavnici zemalja članica Vijeća za implementaciju mira znate ko je glavni i jedini krivac i kočničar procesa imenovanja nedostajućih sudija Ustavnog suda i da ćete, u skladu s tim i nastaviti Vaše djelovanje".
U prilogu pisma Mahmutbegović i Dunović su Schmidtu poslali i dopisa koji su danas uputili predsjedniku Čavari, a u vezi sa održavanjem hitnog sastanka, kako bi se proces imenovanja sudija deblokirao.

Politika
MILAN DUNOVIĆ OBJASNIO: "Reformsku agendu koče dvije strane, jedna je poznata sa ministrima iz SNSD-a"
25. Sep. 20250
Politika
OŠTRA DEBATA PRED KAMERAMA: "Čović je sve vrijeme čuvao Dodika, ali ono što radi Borjana Krišto..."
16. Sep. 20250
Politika
MILAN DUNOVIĆ UPUTIO KRITIKU CIK-u ZBOG DODIKA: "Zar ste mislili da će sjediti na adresi i čekati..."
11. Avg. 20250
Politika
MILAN DUNOVIĆ, OTVORENO: "Čovićev izborni zakon je suprotan evropskim vrijednostima" (VIDEO)
21. Jul. 20250
Vijesti
AVDO AVDIĆ OTKRIVA NOVE ŠOKANTNE DETALJE AFERE: "POSKOK laže, tužiteljica Aida Bešlija 10 mjeseci nije uradila ništa. Ima poruka u kojima Munjić i drugi spletkare protiv...!" (VIDEO)
Prije 14 min0
Svijet
ZAHAROVA SE OBRUŠILA NA MACRONA: Bilo bi mu bolje da pošalje vojnike u muzeje, nego u Ukrajinu
Prije 14 min0
Šareni svijet
OVO JE NAJBOGATIJA HRVATICA: Poznatog i uglednog muža je tukla, a razvodom od njega dobila je BRUTALNU SUMU NOVCA
Prije 17 min0
Regija
BURA ZBOG SKUPA O JASENOVCU: Loš pokušaj revizije ustaških zločina
Prije 19 min0
Politika
MLADEN IVANIĆ POTOPIO SVE DODIKOVE NADE: "Dramatičnog zaokreta Amerikanaca prema RS-u, kako se SNSD nada, neće biti" (VIDEO)
27. Okt. 20250
Politika
IGOR CRNADAK OTKRIVA: „Prema mojim informacijama, donijet će se odluka o Miloradu Dodiku, spominje se i mogućnost...“
Prije 15h3
Politika
TAJNA WASHINGTONSKOG TUNELA: Odlazak Željke Cvijanović u Ameriku bio je prekretnica, Dodik se prerano raduje ukidanju sankcija, ali pazite što će se dogoditi Vučiću...
26. Okt. 20250
Politika
ZAOKRET AMERIČKE POLITIKE PREMA BiH: Evo kako sada planiraju rješavati pitanja
26. Okt. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.