Sport
BENJAMIN TAHIROVIĆ DANAS ZAKLJUČUJE TRANSFER: Objavljeni svi detalji
Prije 5 min0
Zbog korupcije i problema s vladavinom prava EK je u nedjelju predložio Vijeću EU zamrzavanje 65 posto ili 7.5 milijardi eura Mađarskoj. Riječ je o tri operativna programa kohezijske politike za razdoblje od 2021. do 2027. godine.
Evropa
18. Sep. 2022
3
Mađarska je obećala ispuniti obećanja dana Europskoj komisiji kako bi deblokirala 7.5 milijardi eura iz europskih fondova koje je Europska komisija predložila zamrznuti Mađarskoj zbog korupcije i problema s vladavinom prava.
Ministar regionalnog razvoja i EU fondova Tibor Navracsics, zadužen za pregovore s Europskom unijom, izrazio je nadu da će mjere koje će Budimpešta provesti zaštititi europska sredstva.
Zbog korupcije i problema s vladavinom prava EK je u nedjelju predložio Vijeću EU zamrzavanje 65 posto ili 7.5 milijardi eura Mađarskoj. Riječ je o tri operativna programa kohezijske politike za razdoblje od 2021. do 2027. godine.
Odluka bez presedana predložena je u okviru novog mehanizma prema kojem se korištenje sredstava iz europskih fondova uvjetuje poštivanjem vladavine prava, a Budimpešta njezu primjenu može izbjeći ako u sljedeća tri mjeseca otkloni razloge za njezinu provedbu.
Komisija navodi da se Mađarska obavezala da će do 19. novembra podnijeti konačni izvještaj o ispunjenju ključnih provedbenih koraka.
Europsku komisiju naročito zabrinjavaju manjkavosti u sistemu javnih nabavki. Mađarska vlada je u subotu najavila da će parlament u Budimpešti sljedeće sedmice glasati o čitavom nizu zakona koji bi trebali otkloniti razloge za zamrzavanje fondova.
Konačnu odluku o prijedlogu zamrzavanja novca donosi Vijeće EU, to jest države članice, kvalificiranom većinom.
Sport
BENJAMIN TAHIROVIĆ DANAS ZAKLJUČUJE TRANSFER: Objavljeni svi detalji
Prije 5 min0
Sport
AKO SE POTVRDE NAVODI O DODIKOVOJ UCJENI: Tešanjski klub nudi ugovor Laziću
Prije 22 min0
Regija
OSMANI O SMRTI ZLOČINCA MLADIĆA: "Srbija još spava na masovnim grobnicama, možda će Brisel jednog dana otvoriti oči"
Prije 31 min0
Svijet
OBJAVILI I SNIMAK: Pogledajte šta je Putin naredio čim je šef CIA-e napustio Moskvu
Prije 45 min0
Evropa
PROCURILO IZ MOSKVE: Drama iza zatvorenih vrata, šef CIA-e prenio posljednje upozorenje Putinu...
27. Avg. 20260
Evropa
ALARMANTO U BERLINU: Odjeknulo upozorenje njemačkog viceadmirala...
28. Avg. 20260
Evropa
EVROPA SE SPREMA ZA NAJGORI SCENARIO: Tri sile sklapaju dogovor koji će promijeniti sve!
Prije 10h0
Evropa
DRAMA U ZRAKU: Dron s eksplozivom udario u putnički avion u Njemačkoj, zna se ko stoji iza svega...
27. Avg. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 3
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.