NJEMAČKA VJEROVATNO KUPUJE IZRAELSKI SISTEM "ARROW 3": Pokreću zajednički evropski protivnuklearni štit?

“Izrael će imati značaju ulogu u izgradnji novih njemačkih odbrambenih snaga, uglavnom u području protivzračne odbrane”, rekao je premijer Izraela Yair Lapid

  • Evropa

  • 18. Sep. 2022  

  • 0

Zadnju sedmicu objavljen je cijeli niz izvještaja koji pokazuju da je Njemačka odabrala odbrambeni raketni sistem Arrow 3 izraelske proizvodnje kao dio velikog remonta svojih oružanih snaga, nešto što je u znatnoj mjeri potaknuto ruskim napadom na Ukrajinu ove godine.

Takav bi ugovor, ako se provede, osigurao jedinstvenu vrstu odbrane od balističkih raketa u zapadnoj Evropi. To bi ujedno bila i prva izvozna prodaja Arrow 3 sistema koji bi dodatno učvrstili vojne odnose između Njemačke i Izraela, piše The War Zone, prenosi Geopolitika News.

Ranije ove sedmice, tokom posjete Berlinu, izraelski premijer Yair Lapid potvrdio je da je Njemačka u pregovorima o kupnji Arrow 3 sistema od njihove Israel Aerospace Industries (IAI), ali nije spomenuto koliko bi sistema moglo biti nabavljeno ili kolika je cijena. Međutim, medijski izvještaji opisali su potencijalnu cijenu od oko 2 milijarde dolara.

Izrael će imati značaju ulogu u izgradnji novih njemačkih odbrambenih snaga, uglavnom u području protivzračne odbrane”, rekao je Lapid na zajedničkoj press konferenciji s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom.

Lapid je dodao da je Izrael “potpuno posvećen sigurnosti Njemačke, sigurnosti Evrope i sposobnosti liberalnih demokratija da se brane".

Scholz je, pak, rekao da "Njemačka želi ojačati svoju kopnenu protivzračnu odbranu u budućnosti i jako želi raditi s Izraelom na tome".

Njemački lider opisao je Arrow 3 kao “vrlo efikasan proizvod”. Neimenovani izvor iz njemačke vlade rekao je agenciji Reuters da “postoji plan za kupnju Arrow 3, ali ništa nije potpisano”. Bloomberg je također izvijestio da je Berlin donio “preliminarnu odluku o kupovini” izraelskog sistema.

Izraelski IAI, zajedno s Boeingom, razvija Arrow 3 od 2008. uz značajnu finansijsku i drugu podršku američke vlade.

Ta se podrška također proširila i na ustupanje poligona za testiranje na Aljasci. Arrow 3 ušao je u operativnu službu Izraela u januaru 2017., a sistem je oborio sirijski projektil zemlja-zrak tri mjeseca kasnije.

Sistem je razvijen kao glavni nivo izraelske odbrane od balističkih raketa i kao opći protivzračnu odbrambeni štit.

Kao takva, njegova presretačka komponenta dizajnirana je za nošenje kinetičkog vozila za presretanje i izvan zemljine atmosfere (egzo-atmosfera), gdje se fizički zabija u metu, uništavajući je u fazi leta na srednjem kursu putanje.

Primarni ciljevi Arrow 3 su sve vrste balističkih projektila, uključujući najrazornije interkontinentalne balističke projektile ili ICBM, koji lete vrlo visoko i iznimno velikim brzinama.

Mogućnost presretanja balističkih projektila izvan atmosfere pruža dodatni stepen sigurnosti, posebno kada je riječ o oružju koje bi moglo nositi nuklearne bojeve glave ili čak biološko ili hemijsko oružje.

Za Izrael, primarna uloga Arrow 3 je pružanje odbrane od prijetnji nuklearnim balističkim projektilima koje dolaze iz Irana.

Cjelokupni sistem također uključuje Eltinu L- Green Pine porodicu radara s aktivnim elektroničkim skeniranjem (AESA) koji se koriste za pronalaženje ciljeva.

Iako nije jasno hoće li Green Pine radar biti dio njemačkog sistema Arrow 3, sistem se također može koristiti u kombinaciji s drugim senzorskim sustavima, poput američkog AN/TPY-2 radara za proturaketnu odbranu, pa čak i uz svemirske satelite za rano upozoravanje kao dio šire mreže protivraketne odbrane.

Iz njemačke perspektive, Arrow 3 bi činio odbrambeni kišobran prvenstveno protiv ruskih napada balističkim projektilima.

Kremlj nastavlja snažno ulagati u svoj strateški raketni arsenal, uključujući novu generaciju ICBM-a.

To uključuje teški ICBM Sarmat koji bi trebao zamijeniti SS-18 Satan iz doba Hladnog rata i za koji se očekuje da će nositi do 10 vozila za ponovni ulazak (MIRV) s višestrukim nezavisnim ciljanjem. Drugi nedavni dodaci ruskim ICBM snagama uključuju mobilne i silosne RS-24 Yars, također s više bojevih glava.

Osim što predstavlja veliku nadogradnju njemačkog sistema protivzračne odbrane, trenutno predvođenog sistemom zemlja-zrak Patriot Advanced Capability 3 (PAC-3), koji ima ograničenu sposobnost odbrane od projektila, Arrow 3 imao bi šire značenje u smislu kooperativne evropske i NATO protivzračne odbrane.

Govoreći prošlog mjeseca, Scholz je rekao da nije samo predan nadogradnji vlastite protuzračne odbrane, već da će Njemačka “od samog početka dizajnirati tu buduću protivzračnu odbranu na takav način da naši evropski susjedi mogu biti uključeni ako žele”.

U istom govoru Scholz je spomenuo saveznike kao što su Poljska, baltičke zemlje, Holandija, Češka, Slovačka i nordijske zemlje.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...