Vijesti
PLENKOVIĆ SE SASTAO S MARTOM KOS: Hrvatska spremna pomoći BiH na reformama za EU put
03. Okt. 20250
Plenković kaže da Hrvatska povećava kapacitet LNG terminala.
Regija
23. Sep. 2022 23. Sep. 2022
3
Premijer Hrvatske Andrej Plenković rekao je u petak za Bloomberg TV da postoji "jasna politička volja" da se nastavi sa sankcijama protiv Rusije čija je invazija na Ukrajinu uvukla Europu u energetsku krizu i da Hrvatska povećanjem kapaciteta LNG terminala želi postati regionalni centar za opskrbu plinom.
“Ruska agresija na Ukrajinu je ključni problem”, rekao je hrvatski premijer i istaknuo da međunarodna zajednica, posebno transatlantska “djeluje ujedinjeno, jasno i brzo” usvajanjem sankcija protiv Moskve.
“Postoji jasna politička volja da se sankcije nastave, bilo da se produlje ili da se osmisle nove”, rekao je Plenković.
Rat u Ukrajini uvukao je Europu u energetsku krizu, a EU i njezine zemlje članice pokušavaju osigurati energetsku samodostatnost.
Plenković kaže da Hrvatska povećava kapacitet LNG terminala.
“Investirali smo u plutajući LNG terminal prije nekoliko godina, europskim sredstvima i novcem iz hrvatskog proračuna. Kapacitet je 2,9 milijardi kubnih metara plina, a vlada je donijela odluku o povećanju kapaciteta na 6,1 milijardi kubnih metara plina”, rekao je premijer.
Dodao je da je to daleko više od hrvatskih potreba i da “Hrvatska želi postati regionalni centar” i opskrbljivati plinom susjedne zemlje, prije svega Mađarsku, Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu te druge zainteresirane, uključujući Njemačku, prenosi Hina.
“Cijela ideja EU-a je uspostaviti alternativnu opskrbnu mrežu s odgovarajućim interkonektorima kako bi se prvenstveno osigurala energetska sigurnost naše industrije i naših građana”, istaknuo je Plenković.
Na pitanje hoće li se ograničiti cijena nafte na europskoj razini, Plenković je odgovorio “vrlo teško”, ali je dodao da bi se trebalo razmišljati o ograničenju cijene plina pošto ona utječe i na cijenu električne energije.
Vijesti
PLENKOVIĆ SE SASTAO S MARTOM KOS: Hrvatska spremna pomoći BiH na reformama za EU put
03. Okt. 20250
Regija
ANDREJ PLENKOVIĆ O MUCI S KOMŠIJAMA: "Htjeli smo otkupiti udjele u INA-i, Mađari nisu pristali"
30. Sep. 20251
Regija
PLENKOVIĆ ODGOVORIO ORBANU: "Ne boji se on da će ostati bez nafte, druga je poenta"
29. Sep. 20250
Vijesti
GOVORIO JE O HRVATSKOJ VOJSCI, HVO I ARMIJI RBiH: Plenković u Jajcu na obilježavanju 30. godišnjice operacije Maestral
13. Sep. 20252
Auto
OVO MORATE ZNATI: 10 ključnih savjeta za održavanje kočnica i sigurnu vožnju
Prije 1h0
Evropa
MERZ PODIGAO PRAŠINU: "Evropljani se boje javnih prostora zbog ilegalnih migranata"
Prije 1h0
Hronika
FAĆO JE ZNAO DA ĆE BITI UHAPŠEN: Snimio je video u kojem na krajnje degutantan način govori o VLASTI (VIDEO)
Prije 2h0
Svijet
NA UDARU NAJVEĆE NAFTNE KOMPANIJE: Amerika uvela oštre sankcije Rusiji
Prije 2h0
Regija
NAPAD NA ĐOKOVIĆA U SRCU BEOGRADA: Počelo je, Vučićevci mu to ne mogu oprostiti
21. Okt. 20250
Regija
VUČIĆ SE ZAMALO SLOMIO PRED KAMERAMA PA ZAVAPIO: "Ljudi, dajte da preživimo nekako"
21. Okt. 20250
Regija
VUČIĆ OKREĆE LEĐA PUTINU: "Mi smo srećni što smo se oslobodili uz podršku Crvene armije, ali ne možemo reći da smo srećni zbog..."
21. Okt. 20250
Regija
GOTOVO JE: Usvojena rezolucija Evropskog parlamenta o Srbiji
Prije 11h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 3
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.