Politika
"KO ĆE VRAĆATI NIKŠIĆEVE DUGOVE": Jasmina Biščević-Tokić govorila o zaduženju FBiH na Londonskoj berzi, pa upitala - "Kako je kamata od 5,5 posto povoljna?"
Prije 11h0
O nametnutim izmjenama Izbornog zakona Nikšić kaže da je razgovarao sa Christianom Schmidtom.
Politika
03. Okt. 2022 03. Okt. 2022
4
Gost prvog ovosezonskog izdanja Rezimea bio je predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić koji je kazao da je izuzetno zadovoljan izbornim rezultatima.
"Želim podvući jednu ogromnu zahvalnost koju imam prema aktivistima SDP-a BiH koji su radili u potpuno neravnopravnim uslovima u odnosu na vladajuće političke partije i njihovim resursima. Bili su tu užasni i pritisci i prijetnje, ali zadovoljstvo mi je da je Denis Bećirović ubjedljivo trijumfovao. Ja sam uvjeren da je ovo njegova druga pobjeda da dobije prvi mandat u Predsjedništvu BiH, jer sam uvjeren da je i 2018. pobijedio ali mu je to voljom brojača oduzeto. Rekao bih da su rezultati SDP-a u okviru očekivanog."
Ističe da su bili apsolutno sigurni u pobjedu Denisa Bećirovića.
"Očito su birači kaznili gospodina Izetbegovića zbog brojnih afera i onoga svega što se dešavalo i što je opterećivalo i SDA i njegovo vodstvo, ali sa druge strane nisu baš kaznili SDA. A brojni su razlozi za to. Treba ukazati da i u ovom izbornom ciklusu ima 100.000 nevažećih glasačkih listića. Pa jesu li građani baš toliko nespremni ili se radi o malverzacijama, to treba konačno riješiti."
Smatra da je Bećirović spreman na državničko ponašanje, saradnju i pruženu ruku svima.
"Za mene je važno da su ipak u Federaciji građani sebi izabrali dva člana Predsjedništva, a nijedan ne dolazi iz etnonacionalnih stranaka. Smatra da će doći vrijeme da i član Predsjedništva iz RS-a ne dolazi u Predsjedništvo sa radikalnim stavovima. Nadam se da će gospođa Cvijanović prihvatiti pruženu ruku, ali u kampanji to baš nije bio slučaj. Glasovi koje je imao gospodin Mijatović su ogroman zalog za budućnost."
O nametnutim izmjenama Izbornog zakona Nikšić kaže da je razgovarao sa Christianom Schmidtom.
"Rekao mi je šta ga je motivisalo i šta su te izmjene. Ima jako interesantnih stvari. Činjenica je da su izmjene urađene kako bi se odblokirao proces formiranja i Doma naroda i konstituisanja vlasti, izbora sudija Ustavnog i Vrhovnog suda. Jedna stvar je tamo interesantna, a koja govori o tome da je ograničeno pitanje vitalnog nacionalnog interesa. Postoje i neke nejasnoće, kontradiktornosti."
Naglašava da će biti ključno tumačenje da li je ideja bila da Dom naroda odlučuje samo o pitanju vitalnog nacionalnog interesa.
"Meni je problem da nije diran Ustav Republike Srpske, a tu imamo Vijeće naroda. Sasvim izvjesno mislim da je u ovom trenutku zacementirana pozicija HDZ-a u izvršnoj vlasti. Pritisci su bili očito izraženi kad je u pitanju rukovodstvo Republike Hrvatske. Mi na ovaj način nismo implementirali presude Evropskog suda u Strazburu. Nisu svi građani u BiH izjednačeni, nisu riješena pitanja konstitutivnosti."
Na pitanje ko će činiti vlast odgovara: "Ona većina koja se dogovori. Nažalost, ponovo smo kampanju vodili na ratnoj terminologiji i uspjelo se očito u tom homogeniziranju biračkog tijela. SDP neće biti dio te priče. SDP je sa svojim partnerima spreman da bude dio priče oko dogovora konkretnih mjera, kakav smo imali u Kantonu Sarajevu. Sporna mi je činjenica da je toliki broj nevažećih glasačkih listića. Bojim se da se nije desila proslava pobjede Denisa Bećirovića, a u pozadini neka mešetarenja. Ali bez obzira na sve važno je da se dogovaramo šta ćemo i kako dalje."
Naglašava da bi SDP teško koalirao sa SDA.
"Ne znam šta bi trebalo da se desi. Partnerstvo sa NiP-om i Našom strankom je nešto što imamo dogovoreno. Pokušat ćemo širiti projekat Trojke."
Smatra da je Adnan Šteta uradio sjajan posao kao ministar saobraćaja.
"Može da bude i sjajan premijer, ali mislim da ima jedan posao koji bi trebao da završi pa onda da pričamo o tome."
O stavljanju Fadila Novalića i Slobodana Stankovića na američku crnu listu kaže: "Nekako je sav grijeh SDA otišao na Bakira izetbegovića. Imamo premijera Vlade FBiH koji pola radnog vremena provodi u sudnicama. To su vlast i stranka koja je opterećena aferama. Ne pada mi na pamet da likujem, da se radujem tuđoj nevolji, ali previše stvari ima koje je bivši premijer uradio i očito je nešto došlo na naplatu."
Politika
"KO ĆE VRAĆATI NIKŠIĆEVE DUGOVE": Jasmina Biščević-Tokić govorila o zaduženju FBiH na Londonskoj berzi, pa upitala - "Kako je kamata od 5,5 posto povoljna?"
Prije 11h0
Ekonomija
IAKO SU NIKŠIĆ I ELEKTROPRIVREDA TVRDILI DA ĆE RAST CIJENE BITI NEZNATAN: Struja će poskupjeti za čak...
02. Jul. 20250
Mini market
I ISKUSAN I POLITIČKI PODOBAN: Pljušte reakcije na društvenim mrežama na izbor Bakira Hadžiomerovića za direktora FTV-a...
01. Jul. 20250
Vijesti
VAŽNO UTVRDITI ČINJENICE: Premijer Nikšić o ubistvu starice na Ozrenu ne želi spekulirati
29. Jun. 20251
Estrada
ANA BEKUTA SINOĆ JE OTKAZALA KONCERT NA ZAPADU SRBIJE: Razlog je tragedija koja se dogodila na Drinskoj regati
Prije 22 min0
Sjećanje
GODIŠNJICA PONOVLJENOG ZLOČINA U HERCEGOVINI: Njemačka vojska i ustaše 1943. likvidirale su više od 60 Bošnjaka, 50 godina kasnije, pripadnici HVO-a i HV-a su...
Prije 32 min0
Sport
PREDSJEDNIK BEOGRADSKOG PARTIZANA DIREKTNO: "Lično sam zvao Džanana Musu da dođe kod nas, dali smo mu ponudu, ali on je..."
Prije 49 min0
Zdravlje
STRUČNJACI ODGOVARAJU NA PITANJE: Šta je bolje kada imate dijabetes - kardio ili trening otpora?
Prije 1h0
Politika
IZETBEGOVIĆ SVE IZNENADIO: "Ako sam šta naučio u politici onda je to da nikada ne kažete da nećete...!" (VIDEO)
11. Jul. 20251
Politika
TRIVIĆ POBJESNILA ZBOG BEĆIROVIĆA: "Sram ga bilo za izjave iz Potočara, u građanskom ratu nisu ginuli samo jedni, Srbija nije agresor!"
Prije 19h4
Politika
30 GODINA LUĐAČKE KOŠULJE: Došlo je vrijeme da se Daytonski ustav revidira
11. Jul. 20254
Politika
DENIS BEĆIROVIĆ NAKON SULUDIH NASLOVA U VUČIĆEVIM TABLOIDIMA: "I nisam slučajno u Potočarima govorio o..."
12. Jul. 20253
trenutak ...
Komentari - Ukupno 4
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.