Sport
"SB" U SKENDERIJI: Bosna poražena od Ilirije u prvom susretu finala ABA 2 lige (FOTO)
Prije 13 min0
Međunarodni dan svjesnosti o mucanju obilježen je jučer. Dan je to kada se ukazuje na probleme s kojima se osoba koje pate od mucanja svakodnevno susreću te koje im zadaju velike probleme.
Jeste li znali
23. Okt. 2022 23. Okt. 2022
0
Mucanje je poremećaj govora koji karakterizira često ponavljanje i/ili produljivanje zvukova, slogova i riječi, odnosno nemogućnost da se započne rečenica. Uzroci su razni – od nagle reakcije na traumu preko poteškoća pokreta i koordinacije do oštećenja govornog centra u mozgu.
Ono se može javiti u svakoj životnoj dobi, no najčešće se javlja u djetinjstvu između druge i pete godine. Statistike pokazuju da uz terapiju oko 70 posto djece prevlada mucanje. No taj poremećaj govora može se nastaviti i u odrasloj dobi te biti posebno izražen u stresnim situacijama.
Iako većina tvrdi da nikad ne biste smjeli završavati rečenice osobi koja muca, već joj osigurati sigurno okruženje u kojem može formirati pod vlastitim uvjetima, postoje pojedinci koji preferiraju da im netko „pomogne“ jer ne žele da sva pažnja bude usmjerena na njih.
Ako niste sigurni trebate li nekome pomoći u završavanju rečenice, pitajte ih. No ove stvari definitivno biste trebali izbjegavati...
1. Ne govorite im kako da prestanu mucati
Osim ako niste školovani logoped, nemojte ljudima koji mucaju davati savjete kako da prestanu mucati. Za mucanje ne postoji univerzalni lijek, pa ono što je pomoglo vama ili nekome iz vaše obitelji ne mora pomoći i njima. Štoviše, velike su šanse da su te osobe već prošle terapiju i raspolažu svim relevantnim informacijama o mucanju. I one im nisu pomogle.
2. Ne šalite se s mucanjem
Iako komičari često znaju koristiti mucanje kao pomagalo kod pričanja viceva, to nije stvar s kojom bi se trebalo šaliti. Štoviše, mucanje je za većinu vrlo iscrpljujuće iskustvo, a pomisao da ste nekome smiješni jer mucate može dodatno zakomplicirati poremećaj u govorenju.
3. Nemojte ih ignorirati
Ljudi koji mucaju imaju problema u svakodnevnim interakcijama, zbog čega se često izoliraju od drugih. Nemojte im dopustiti da se udalje od vas samo zato što se brinu kako će izgovoriti pojedine rečenice. Dajte im do znanja da ste na raspolaganju za otvoren razgovor. Budite strpljivi i ono najvažnije - slušajte šta vam govore.
(Zadovoljna.hr)
Sport
"SB" U SKENDERIJI: Bosna poražena od Ilirije u prvom susretu finala ABA 2 lige (FOTO)
Prije 13 min0
Svijet
PUTIN IZNENADIO IZJAVOM: "To će se desiti prije ili kasnije!"
Prije 17 min0
Regija
STRAVA U SRBIJI: Više osoba nastradalo na porodičnoj farmi, jedna prebačena u bolnicu
Prije 25 min0
Društvo
DEMOGRAFI UPOZORAVAJU: "Konstitutivni narodi i ostali u ovom vijeku bi mogli postati manjina, evo kako...!"
Prije 32 min0
Jeste li znali
PRIČA KOJA LEDI KRV U ŽILAMA: Posljednji Jugoslaven osuđen na smrt počinio je užasne zločine, a kada su mu policajci zakucali na vrata, ostali su u šoku…
29. Apr. 20250
Jeste li znali
"KRV I ČAST HRVATSKOG NARODA...": Krvavi zločini postali su svakodnevica, a zločinci se u Bosni i Hercegovini slave i danas…
28. Apr. 20250
Jeste li znali
EFIKASNO I SIGURNO; OVO SU TOP 3 BIZNIS RUTINE: Vrijeme je jedan od najdragocjenijih resursa...
Prije 9h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.