Ekonomija
NIJE DOBRO: Centralna banka BiH objavila brzu procjenu BDP-a za prvi i drugi kvartal ove godine...
20. Jun. 20250
Kako se nezvanično saznaje, u ovom trenutku sasvim sigurno je da kamata na obaveze iznad obaveznih rezervi neće biti negativna, a izvjesno je da će za početak ona iznositi nula odsto
Ekonomija
29. Okt. 2022
0
S ciljem obuzdavanja inflacije i postepenog povratka na nivo od dva posto, Evropska centralna banka (ECB) podigla je referentnu kamatnu stopu sa 1,25 na dva posto, što će utjecati i na Bosnu i Hercegovinu u smislu rasta tržišnih kamatnih stopa uključujući i one na kredite, međutim po mišljenju stručnjaka to neće riješiti problem jer uzroke inflacije treba tražiti na drugom mjestu.
"I na sljedećim sastancima očekujemo dalje podizanje kamatnih stopa, a sve zato da se osigura što brži povratak inflacije na ciljani nivo od dva posto. Ekonomska aktivnost u eurozoni usporila je znatno u trećem kvartalu ove godine, očekujemo dalje slabljenje do kraja ove, te na početku iduće godine“, rekla je Christine Lagarde, predsjednica ECB-a.
Inače, odluka ECB-a uslijedila je nedugo nakon što su i američke Federalne rezerve krajem septembra podigle referentnu kamatnu stopu, također za 0,75 posto.
Ovo povećanje kamatne stope od strane ECB-a najveće je pojedinačno povećanje u historiji eurozone, a osim referentne kamatne stope povećana je i stopa na prekoračene depozite banaka, zatim refinansiranje banaka, kao i na prekoračene pozajmice banaka.
"Rast kamatnih stopa samo produbljuje ekonomske probleme. Suština inflacije u SAD i Evropi je potpuno drugačija. Očekivan je odgovor da se na monetarne poteze FED-a stvari kreću u ovom pravcu, to samo produbljuje problem i inflacija se ne smiruje. Podatak da je u SAD ekonomski rast u trećem kvartalu iznad očekivanja situaciju dodatno komplikuje i to znači dalji rast kamatnih stopa jer smo udaljeniji od recesije, a inflacija se ne smiruje jer se ne smiruju tenzije koje stvaraju inflaciju“, rekao je ekonomista Saša Stevanović, dodajući da su cijene gasa negativne te da centralne banke nastoje da povrate izgubljeni kredibilitet, te da se monetarnim instrumentima nastoje riješiti problemi koji nisu monetarne prirode, pišu Nezavisne novine.
Inače, mnogi ekonomisti smatraju da uzrok inflacije nije velika količina novca na tržištu, već rast cijena energenata pa i hrane, tako da uzroke problema treba tražiti u tome, a ne podizati kamatne stope jer se inflacija na taj način sasvim sigurno neće smiriti, posebno ne dovesti na nivo od dva odsto.
Istovremeno, zbog povećanja referentne kamatne stope ECB-a može se očekivati i rast kamata u Bosni i Hercegovini, međutim to je stvar poslovne politike samih banaka, a po ovom pitanju već su reagovale entitetske agencije za bankarstvo koje su donijele odluke s ciljem "zaštite korisnika finansijskih usluga".
Kada je riječ o kamatama koje se odnose na banke, a koje su takođe povećane odlukom ECB-a, zanimljivo je, recimo, da je kamatna stopa koju banke u Evropi plaćaju na viškove iznad obaveznih rezervi 1,5 odsto, dok je ta kamatna stopa u BiH još na nivou od minus 0,25 posto.
U suštini, banke na novac iznad obaveznih rezervi u Bosni i Hercegovini imaju trošak, a u Evropi prinos. Zbog ovoga, kako saznajemo, i Centralna banka Bosne i Hercegovine planira da reaguje u smislu podizanja kamatne stope na viškove iznad obaveznih rezervi.
„Preduzeli smo aktivnosti po tom pitanju. Čekali smo odluku Evropske centralne banke i trenutno radimo analize. Očekujemo da ćemo uskoro donijeti odluku kako bismo se uskladili sa potezima Evropske centralne banke i svjetskih banaka i povećali te stope. Razmatramo i mogućnost da se donese odluka da se bankama nešto i plaća po tom osnovu i o tome ćemo svakako odlučivati do kraja godine“, rekao je Dragan Kulina, član Upravnog odbora Centralne banke BiH.
Ekonomija
NIJE DOBRO: Centralna banka BiH objavila brzu procjenu BDP-a za prvi i drugi kvartal ove godine...
20. Jun. 20250
Ekonomija
OGLASILI SE IZ CENTRALNE BANKE BiH: "Posljedično, u trenutnim okolnostima, očekujemo blago usporavanje rasta..."
06. Jun. 20250
Ekonomija
NEVJEROVATNO: Devizne rezerve Centralne banke BiH na godišnjem nivou povećane za...
07. Maj 20250
Vijesti
CENTRALNA BANKA BiH ODMAH REAGOVALA NA SCHMIDTOVU ODLUKU: Otvoren poseban račun za uplate namijenjene SNSD-u i "Ujedinjenoj Srpskoj"
25. Apr. 20250
Ekonomija
DOMAĆA KOMPANIJA NOVI VLASNIK, A BROJNA PITANJA ČEKAJU ODGOVORE: U ArcelorMIttalu radi 2.000 ljudi, a iz Sindikata...
Prije 13 min0
Vijesti
VIKEND ISPRED NAS: Danas i sutra u našoj državi sunčano i vruće, jedino što je slab lokalni pljusak...
Prije 24 min0
Gastro
KUCKANJE PO NJIMA NIJE BAŠ POUZDAN METOD: Ovo su tri najbolja načina kako da izaberete sočnu lubenicu
Prije 6h0
Show
ŠTA NAM ZVIJEZDE SPREMAJU OVOG VIKENDA: Blizanci će dobiti zanimljiv poslovni prijedlog, Vodolije se javljaju staroj ljubavi...
Prije 6h0
Ekonomija
ČUDO U SARAJEVU: Mašine izašle na teren, ruši se čuveni objekat u Nedžarićima
10. Jul. 20250
Ekonomija
U JOŠ JEDNOM KANTONU ISPLAĆENI REGRESI: Budžetski korisnici dobili po 799 KM
09. Jul. 20250
Ekonomija
IZNENAĐUJUĆI PODACI: Ove dvije općine su u vrhu po prosječnim plaćama u FBiH, jedna od njih je preko noći doživjela ekonomski procvat...
09. Jul. 20250
Ekonomija
PRVI PUT U HISTORIJI: Federacija BiH se zadužuje na Londonskoj berzi za oko 350 miliona eura!
10. Jul. 20254
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.