Evropa
SLOVAČKI PREMIJER SE POHVALIO: "Morao sam osigurati barem plin za..." (VIDEO)
08. Jan. 20250
Većina međunarodnih energetskih ugovora podmiruje se u dolarima ili eurima, a Rusija je pod sankcijama zapadnih zemalja zbog invazije na Ukrajinu pa brojnim kupcima predlaže joj energente plaćaju u rubljama.
Evropa
08. Nov. 2022
1
Turska je počela plaćati dio pošiljki ruskog prirodnog plina u rubljama, rekao je u utorak ministar energetike Fatih Donmez i najavio konkretne planove o realizaciji ruskog prijedloga da Turska postane baza za opskrbu Evrope ruskim plinom.
U idućim mjesecima udio plaćanja u domaćoj valuti u trgovini energijom s Rusijom bit će povećan, izjavio je ministar Donmez u razgovoru za televizijsku kuću TRT Haber.
Ankara i Moskva dogovorile su plaćanje plina u rubljama u septembru.
Većina međunarodnih energetskih ugovora podmiruje se u dolarima ili eurima, a Rusija je pod sankcijama zapadnih zemalja zbog invazije na Ukrajinu pa brojnim kupcima predlaže joj energente plaćaju u rubljama.
Turska pak pokušava potaknuti trgovinu u lirama kako bi poduprla domaću valutu, oslabljenu neortodoksnom monetarnom politikom. Turska središnja banka snižava kamatne stope unatoč visokoj inflaciji.
Na pitanje o prijedlogu ruskog predsjednika Vladimira Putina da Turska postane čvorište za trgovinu prirodnim plinom, Donmez je rekao da će Ankara do kraja godine izraditi detaljni plan i da bi mogla održati konferenciju za dobavljače i kupce.
Ruski predsjednik predložio je u oktobru da Turska postane baza i alternativna ruta za opskrbu Evrope ruskim plinom nakon što su plinovodi Sjeverni tok 1 i 2 u Baltičkom moru oštećeni u eksplozijama. Turski predsjednik Tayyip Erdogan rekao je da se slaže s tom idejom.
“Mogli bismo organizirati međunarodnu konferenciju o plinu, možda u januaru ili februaru, kako bismo okupili dobavljače plina i zemlje uvoznice i saznali što o tome misle i potom uskladiti naše daljnje poteze”, rekao je Donmez.
Evropske vlade pripisale su oštećenje plinovoda kojim se ruski plin dopremao u Njemačku sabotaži i pokrenule su istragu. Švedska, Danska i Njemačka odbile su objaviti tko stoji iza eksplozija, pozivajući se na nacionalnu sigurnost.
Većinski je vlasnik plinovoda Sjeverni tok 1 ruski proizvođač plina Gazprom, s udjelom od 51 posto. Njemačke energetske grupe Wintershall i E.ON drže po 15,5 posto udjela, a francuski Engie i nizozemski Gasunie po devet posto.
Evropa
SLOVAČKI PREMIJER SE POHVALIO: "Morao sam osigurati barem plin za..." (VIDEO)
08. Jan. 20250
Svijet
PUNO TEŠKIH ISPITA U 2025. GODINI: "Kada zasjedne Trump će se osjećati kao Godzilla na svjetskom planu i htjet će..."
02. Jan. 20250
Ekonomija
GOTOVO JE: Rusija službeno obustavila isporuku plina Europi preko...
01. Jan. 20250
Evropa
KRENULO JE, PUTIN ZATVARA PIPU: Evropsku državu čeka teška situacija
15. Nov. 20240
Svijet
BERNIE SANDERS PROVOCIRA TRUMPA: "Hvala vam predsjedniče!"
Prije 2h0
Politika
MOSTARSKI NOVINAR ALIJA BEHRAM: Braća po podjeli, Dodik i Čović, neće odustati!
Prije 2h0
Evropa
ŠOKANTNA OBJAVA UKRAJINACA: "Isporučeno nam je 120 hiljada neispravnih minobacačkih granata!"
Prije 2h0
Sport
HAALAND OSTAO BEZ RIJEČI: "Ovaj tip je NEVJEROVATAN!"
Prije 3h0
Evropa
NEOČEKIVANI OBRAT: Razlog zbog kojeg je nestalo struje u Španjolskoj i Portugalu ipak nije prirodni fenomen...
29. Apr. 20250
Evropa
ŠOK ZA MOSKVU: Šta je Volodimir Zelenski rekao o likvidaciji ruskog generala...
29. Apr. 20250
Evropa
DRAMA OKO PRIMIRJA U UKRAJINI: Trump šokirao Kijev, Njemačka se izričito protivi...
28. Apr. 20250
Evropa
PLATA JE 2100 EURA: Nećete vjerovati odakle masovno dolaze dobrovoljci da ratuju za Ukrajinu!
28. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.