Regija
STIŽU UMJESTO ITALIJANA: Turske trupe u sklopu KFOR-a se raspoređuju na Kosovu
09. Dec. 20241
Oko 130 policajaca iz Poljske i Italije, koji patroliraju u tri opštine na sjeveru Kosova u kojima nema lokalne policije, nemaju ovlaštenja za hapšenje, ali EU želi da njihovo prisustvo popuni bezbjednosni vakuum.
Regija
19. Nov. 2022 19. Nov. 2022
0
Policija EU patrolira na sjeveru Kosova nakon što je oko 600 srpskih policajaca dalo otkaz zbog spora u vezi sa registarskim tablicama za koji Zapad strahuje da bi mogao da izazove novo etničko nasilje, prenosi Srna.
Oko 130 policajaca iz Poljske i Italije, koji patroliraju u tri opštine na sjeveru Kosova u kojima nema lokalne policije, nemaju ovlaštenja za hapšenje, ali EU želi da njihovo prisustvo popuni bezbjednosni vakuum.
– Za sada moramo samo da pratimo situaciju koja je i dalje osjetljiva – rekao je Marijano Bastanca, komandant italijanskih karabinjera koji su stigli kao pojačanje kolegama iz Poljske.
EU i SAD pokušavaju da pronađu rješenje prije ponedjeljka, 21. novembra, kada je premijer Kosova Albin Kurti rekao da će vozači sa starim registarskim tablicama biti kažnjeni, a lokalni Srbi kažu da neće mijenjati tablice.
EU je juče pozvala Kurtija i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na hitne razgovore u Brisel, ali nijedan nije potvrdio da će otići.
Brisel i Vašington zatražili su od Prištine da odloži provođenje presude za deset mjeseci, ali Kurti nije pokazao znakove da će odustati.
– U ovom trenutku sjever je tempirana bomba koja otkucava sa mnogo ludih ljudi sa obje strane spremnih da je aktiviraju i bez policije koja bi smirila situaciju – rekao je visoki neimenovani kosovski zvaničnik Reutersu.
Iz NATO, koji ima oko 3.700 mirovnih snaga na terenu, pozvali su na smirenost i poručili da će intervenisati ako bezbjednost bude ugrožena.
Regija
STIŽU UMJESTO ITALIJANA: Turske trupe u sklopu KFOR-a se raspoređuju na Kosovu
09. Dec. 20241
Regija
MARKO ĐURIĆ POKUŠAVA ZAMIJENITI TEZE: "Optužbe Kurtija ukazuju na moguću umiješanost njegovog režima"
30. Nov. 20241
Regija
MNISTARSTVO ODBRANE SRBIJE TVRDI: Policija Kosova je ušla na našu teritoriju
21. Nov. 20241
Regija
ZAKAZAN VANREDNI SASTANAK U VIJEĆU EVROPE: Glasaće se o mišljenju za prijem Kosova
14. Mar. 20240
Evropa
HOROR U ŠPANIJI: Djeca njemačkog para prvi put od koronavirusa ugledala svjetlo dana
Prije 6h0
Svijet
KANADSKI PREMIJER SVE IZNENADIO: Iduće sedmice ide kod Trumpa...
Prije 6h0
Sport
PAO JE "IGMAN": "Posušje" stiglo do tri zlata vrijedna boda u borbi za opstanak
Prije 6h0
Ekonomija
JOŠ SE U NARODU (I PRAVDI) PRIČA O NJOJ: Kako danas izgleda "historijska" investicija u sarajevski turizam
Prije 6h0
Regija
HRVATSKA USVOJILA ZAKON: Uklanjaju se svi srpski nadgrobni spomenici koji...
01. Maj 20250
Regija
ANDREJ PLENKOVIĆ ZA "EURONEWS": "Zabrinuti smo zbog secesionističke retorike i postupaka iz Republike Srpske!"
30. Apr. 20250
Regija
ŠOK U SRBIJI: Sin Momčila Mandića nasrnuo na studente, procurio snimak...
Prije 19h0
Regija
BURNO PRED KAMERAMA HRT-a: Profesor Robert Barić očitao lekciju Gordanu Akrapu -"Lijepo je što je kolega rekao, ali to su sve fraze...."
Prije 20h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.