SUTRA U GOETHE-INSTITUTU: Prva bh. prezentacija knjige "Handkeov jugoslavenski kompleks"

Knjiga, koja je izazvala veliku pažnju u akademskim krugovima ali i kulturnoj javnosti njemačkog govornog područja, pokušava iz različitih perspektiva osvijetliti neke aspekte ovog estetskog i ideološkog fenomena.

  • Kultura

  • 19. Dec. 2022  19. Dec. 2022

  • 3

Sutra, 20. decembra u 18:00 u Goethe-Institutu održat će se prva bh. promocija knjige Handkeov jugoslavenski kompleks (Kritička revizija nakon Nobelove nagrade) autora Vahidina Preljevića i Clemensa Ruthnera. Knjiga je izašla ove godine i izazvala veliku pažnju u njemačkom govornom području. U promociji u Goethe-Institutu učestvovat će Alida Bremer, Vahidin Preljević, Clemens Ruthner i drugi. Knjiga je objavljena u akademskoj izdavačkoj kući Königshausen & Neumann u Njemačkoj, sadrži 20 rasprava, analiza i eseja germanista, književnih kritičara, filozofa, historičara i pisaca iz deset zemalja. Autori priloga u knjizi su Slavoj Žižek, Saša Stanišić, Alida Bremer, Barbi Marković, Bettina Baláka, Vahidin Preljević, Clemens Ruthner, Wolfgang Müller-Funk, Steffen Hendel, Svjetlan Lacko Vidulić. Theodore Fiedler, Paul Gruber, Helen Finch, Riccardo Concetti, Mira Miladinović Zalaznik, Katja Perat, Thomas McDonald, Verena Walzl, Gerrit Althüser i Michael Portmann. 

Već 35 godina Jugoslavija i Balkan spadaju u najvažnije topose književnog djela Petera Handkea. Od romana Ponavljanje (1986), gdje se Jugoslavija pojavljuje kao književni krajolik, i posebno od eseja Oproštaja sanjara od Devete zemlje (1991), u kojem se Handke prvi put politički pozicionira prema raspadu Jugoslavije, i kontroverznih putopisa iz devedesetih godina, Balkan je postao neka vrste estetske i političke opsesije. Svrstavanje Handkea uz politiku Slobodana Miloševića, te preuzimanje nekih elemenata diskursa velikosrpskog nacionalizma za mnoge tumače njegovog djela i dalje je neobjašnjivo. Ova knjiga, koja je izazvala veliku pažnju u akademskim krugovima ali i kulturnoj javnosti njemačkog govornog područja, pokušava iz različitih perspektiva osvijetliti neke aspekte ovog estetskog i ideološkog fenomena.

Komentari - Ukupno 3

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...