Gastro
ZELENA SALATA BOGATA JE VITAMINIMA I ANTIOKSIDANSIMA: Može pomoći i hidrataciji
Prije 1h0
Lijeva opozicija iznudila je referendum nakon što je oko 400.000 birača potpisalo peticiju za promjenu.
Evropa
22. Jan. 2023
0
Slovački referendum o ustavnim amandmanima o izbornoj reformi propao je zbog premalog odaziva, pokazali su prvi podaci državnog izbornog povjerenstva.
Referendumu se odazvala tek četvrtina upisanih birača, a za njegovu pravnu valjanost potreban je odaziv od 50 posto.
Pravo glasa imalo je ukupno 4,5 miliona birača.
Ustavnim amandmanima trebali su biti omogućeni prijevremeni izbori, kao što je to uobičajno u drugim zemljama EU-a.
Slovački ustav sada propisuje da se parlament, koji se bira na četverogodišnji mandat, ne može prijevremeno raspustiti čak ni ako se vlada raspadne i ne može se sastaviti većina za novu koaliciju.
Lijeva opozicija iznudila je referendum nakon što je oko 400.000 birača potpisalo peticiju za promjenu.
Trenutno u Bratislavi vlada populistička konzervativna trostranačka koalicija koja više nema parlamentarnu većinu. U slučaju novih izbora prijeti joj potpuni raspad po svim anketama. Zbog toga su vladajuće stranke do samog kraja nastojale spriječiti održavanje referenduma.
Posljednji referendum na kojem je dostignuta potrebna izlaznost bio je prije 20 godina kad je Slovačka ulazila u EU.
Gastro
ZELENA SALATA BOGATA JE VITAMINIMA I ANTIOKSIDANSIMA: Može pomoći i hidrataciji
Prije 1h0
Hronika
TROJE MRTVIH I DVOJE POVRIJEĐENIH NA AUTOCESTI: Zabili se u kamion
Prije 1h0
Vijesti
ŠEF UN-a O SMRTI RATKA MLADIĆA: "Nema mjesta poricanju genocida u Srebrenici ni veličanju zločinaca"
Prije 1h0
Evropa
TAJNA OPERACIJA U DONBASU ZATEKLA RUSE: Ukrajinci udarili u njihovu slabu tačku
Prije 2h0
Evropa
PROCURILO IZ MOSKVE: Drama iza zatvorenih vrata, šef CIA-e prenio posljednje upozorenje Putinu...
Prije 20h0
Evropa
BURNO U BRUXELLESU: Slovenija blokirala donošenje izjave Europske unije kojom se osuđuju planovi Izraela
26. Avg. 20260
Evropa
DRAMA U ZRAKU: Dron s eksplozivom udario u putnički avion u Njemačkoj, zna se ko stoji iza svega...
Prije 17h0
Evropa
KRUŽE TEORIJE ZAŠTO JE ŠEF CIA-e TAJNO POSJETIO MOSKVU: Gotovo sve su zastrašujuće
Prije 10h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.